Záhada černolických vražd přehled

Záhada černolických vražd https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535532/bmid_zahada-cernolickych-vrazd-660c552a3feba.jpg 4 35 35

Píše se rok 1645 a z bojů ve Francii se vrací vysloužilý voják Martin. Než navštíví rodiče, zastaví se u sestry Johanky, která nevinnou dobrou radou změní nejen jeho život, ale i život celé rodiny. Nečekaný návrat syna se tak stává začátkem tragických událostí, jež vrcholí Johančinou smrtí. Hlavním podezřelým z vraždy je její manžel Viktorín. „Zabila se sama! Musíte mi věřit!“ tvrdí zoufalý muž při vyšetřování. „Vrátila se od rodičů a vykřikovala, že všechno je její vina a že už nedokáže dál žít!“ Vyšetřovatel Borek začíná o hlavním podezřelém pochybovat a rozhodne se vypátrat všechny okolnosti, které k tragickým událostem vedly. Výslechy svědků ho zavedou hluboko do minulosti. Brzy nabývá přesvědčení, že skutečného vraha se mu možná nikdy nepodaří usvědčit... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Záhada černolických vražd. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (14)

orinka3
16.12.2022 odpad!

Je tohleto vůbec možný?! Ptám se sama sebe, protože jsem vlastním očím nevěřila. Co to jenom paní Černá sesmolila a proč? Možná slyšela nějakou starou kramářskou baladu "O tom přeukrutným mordu a umrlé celé rodině " a vzápětí k ní přilétla myšléénka, že by z toho mohla kápnout knížka. Že ona ji nezahnala....To přece není žádná historická detektivka, ale parodie na ni! Od začátku do konce to tam falešně vrže, samozřejmě nechybí mladý dychtivý vyšetřovatel, co na konci svou věrnou lásku nalezne. Jinak tam autorka vrší a na kupu předešlých přihazuje další faleš a jalovost. Od začátku je jasné, jak to bylo a proč. Skoro nemá cenu číst, stačí jen listovat, tak je to řídké. Lidové postavy tu mluví jako kniha, o filozofování tu není nouze, mudruje se v každém odstavci. Zkrátka NEČÍST!!! Kdyby tu místo toho byla jenom ta jarmareční balada, bylo by mi líp. Všechno to, co mě štvalo, výborně vystihla Galadwen přede mnou.

Galadwen
23.10.2022 2 z 5

Kniha mě nijak nepotěšila ani neoslovila.
Příběh je převzatý z poměrně známé kramářské písně, kterou zpracovala už před drahným časem kapela Ginevra v baladě Voják. A zatímco na tříminutovou píseň bylo materiálu dost, tady se ze stejného motivu vaří 180 stránek, takže mě zajímalo, jak si s tím autorka poradí (co je to za příběh, jsem pochopila po pěti stranách). Známé téma by nevadilo - koneckonců, nové zpracovávání známých událostí je podstatou historického románu -, ale muselo by být zajímavě pojednané. Což bohužel není. Vyprávění o historii Johaniny rodiny vedoucí nakonec k vraždě mi připadalo jako jedna velká nudná vycpávka, s nezajímavými a dost nevěrohodnými postavami. Do celkového rozsahu knihy je první příběh doplněn ještě druhou novelkou, s předchozím dějem moc nesouvisející a jen volně navazující osobou vyšetřujícího.
Co jsem ale opravdu nemohla překousnout, je velká nevěrohodnost reálií. Děj je údajně zasazen do konce třicetileté války, ale tomu nevěřím. Část reálií odpovídá 19. století (popisované stavební dispozice chalup, stravování - brambory, dýně a zajíc v 17. století v našem prostředí na venkově?, zmíněná existence krajských soudů v Plzni a Berouně a fungování soudnictví obecně - to snad ne!), figurují tu křestní jména, která se v té době vůbec nepoužívala (Alois přišel do módy až v 19. století, zatímco Boleslav a Bořivoj už byli za třicetileté války naopak dávno pasé), náhodně se střídá tykání a vykání, vyšetřující se bez rozpaků druží s katem, autorka pravděpodobně zaměňuje saský vpád roku 1631, kterého se účastnilo jen minimum Švédů, s pozdějším švédským... To všechno mě příšerně dráždilo. Když k tomu připočítám množství stylistických chyb a celkově podprůměrné vypravěčské řemeslo, beru to tak (po druhém pokusu), že tato autorka není pro mě.
Jedna hvězda za příběh, druhá je výhradně za pěknou obálku.


babystar
17.10.2022 3 z 5

Taková průměrná historická skoro detektivka o tom, kam až vede lidské sobectví a zloba. Vzhledem k tomu, že to snad měly být příběhy podle skutečných událostí, neodpovídaly skutečnosti některé historické reálie. Brambory se k nám ve velkém dostaly až o sto let později za Marie Terezie. Stejně tak až za Marie Terezie chodily dívky do triviální školy, kde se učily psát a počítat, tudíž je nepravděpodobné, že by v 17. stol. uměla chudá vesničanka (Apolena) číst tak, aby si mohla přečíst protokol o výpovědích svědků. A ta dýňová polévka se mi taky nezdá.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (22. týden)

30.05.2021


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Záhada černolických vražd v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených41x
ve Čtenářské výzvě5x
v Doporučených4x
v Knihotéce59x
v Chystám se číst27x
v Chci si koupit6x
v dalších seznamech1x