Waterloo. 2. díl, Poslední bitva: bitvy u Waterloo a Wavre přehled

Waterloo. 2. díl, Poslední bitva: bitvy u Waterloo a Wavre
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105231/bmid_waterloo-posledni-bitva-zpb-105231.jpg 5 16 16

Waterloo s podtitulem Poslední bitva je druhým a závěrečným svazkem práce o posledním Napoleonově tažení, které trvalo pouhé čtyři dny a skončilo jeho porážkou. Doslova krok za krokem autor líčí události neděle 18. června 1815 na Napoleonově hlavním bojišti u Waterloo i u městečka Wavre, kde bojoval maršal Grouchy.

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Waterloo. 2. díl, Poslední bitva: bitvy u Waterloo a Wavre. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (2)

jadran
16.04.2016 5 z 5

Kniha skvělá, panu Kovaříkovi hluboká poklona. Jinak je až komické, co dalo práce a jak dlouho trvalo historikům, než na základě dobových dokumentů a dalších možností modernější doby odbourali a oprostili skutečnost od manipulací a úmyslných polopravd i zjevných lží. Všechny ty fámy, kterými zaplevelil historii sám její tvůrce, aby ze všeho vyšel jako génius (Napoleonovy paměti brát jako seriózní pravdivý podklad k výkladu historie může brát v úvahu jenom pronapoleonský fanatik typu Thierse nebo i Huga) byly vesele šířeny dál a dál a rozvíjeny až k neuvěřitelné košatosti. Básník moderního francouzského nacionalismu Hugo ve svých Bídnících přichází z hloupou představou, že drtivý Neyův jezdecký útok zastavila ne britská a spojenecká karé, ale jakýsi příkop, o kterém kyrysníci nic nevěděli a který jejich útok zastavil. Přitom tam nic takového nebylo a ani být nemohlo, přes tuhle část bojiště se převalila francouzská vojska, ale i britská kavalerie předtím několikrát. No a přitom je zajímavé, jak studium těch zdánlivě nezají mých a "neakčních" věcí může podat daleko plastičtější a pravdivější obraz a objevit a doložit fakta, která nějak s tím Napoleonovým podáním moc nesedí. I díky téhle knize jsem se musel smát, když jsem znovu shlédl film Waterloo a uvědomil jsem si, jak tuhý kořínek má falešný obraz Napoleonovy poslední bitvy v populární kultuře. A koho to zajímá z hlediska těch "v první linii", doporučuji skvělé memoáry velitele britské jízdní baterie (tehdy) kapitána C. Mercera...

kingmaker
12.01.2012 4 z 5

Autor opět odvedl svůj obvyklý nadstandart. Píše čtivě a poutavě, skvěle prokládá text vzpomínkami současníků, ale... Na knize je vidět, že byla šita horkou jehlou, objevují se opět překlepy a některé vzpomínky jsou použity vícekrát. Škoda, protože to úroveň výpravné knihy sráží.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Waterloo. 2. díl, Poslední bitva: bitvy u Waterloo a Wavre v seznamech

v Přečtených22x
v Doporučených4x
v Knihotéce17x
v Chystám se číst6x
v Chci si koupit5x