Tak vravel Zarathustra přehled

Tak vravel Zarathustra https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490835/bmid_tak-vravel-zarathustra-0a1-490835.jpg 4 443 443

Nietzcheho dielo Tak vravel Zarathustra obsahuje kritiky morálky založenej na kritike človeka ako indivídua s deformovanými vlastnosťami, ktoré z neho robia baránka namiesto dravého vtáka. Cieľom má by nadčlovek, ktorého obraz je filozofický mýtus individualistu konajúceho mimo akýchkoľvek noriem a princípov. Je krutý, nezhovievavý a tvrdý. Je to človek budúcnosti, ktorý sa vyznačuje predovšetkým vôľou k moci a ktorý stojí mimo dobra a zla. Jeho historickým prototypom je Cesare Borgia a Napoleon. Nietzsche v predloženej práci hlása príchod nadčloveka a ideu večného návratu: Hlásam vám nadčloveka. Človek je čosi, čo má byť prekonané. Čo ste vykonali, aby bol prekonaný...? Mýtus o nadčloveku je evanjelium plnosti života, je protikladom predstavy o mase, otrokoch, slabých... Kniha je určená všetkým, ktorí vedia oceniť krásu filozofického textu zvýrazneného silou básnickej metafory.... celý text

Poezie Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Iris (SK)

Also sprach Zarathustra - Ein Buch für Alle und Keinen , 1885

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tak vravel Zarathustra. Přihlašte se a napište ho.

kamigava
03.04.2024 1 z 5

Tak jsem blbá já nebo autor? Nepobrala jsem to. Spíš než básnicko je to ezotericko-filozofická kniha. Velmi těžko se mi četl ten archaický překlad. Doufala jsem v něco světoborného, ani toho pověstného nihilismu tu tolik nebylo. Naštěstí proti ženám to zas tolik otevřeně nevystupují. Mám od Nietzscheho ještě “Mimo dobro a zlo tak jsem zvědavá, jestli to bude napsánou podobnou formou. Jestli ano, tak už si nic takového nepřečtu.

Tvurce001
08.02.2024 5 z 5

Bůh je natolik hmatatelný, jako to prázdno v každém z nás. 6*

rutto45
31.12.2023 3 z 5

Určite to nie je dielo na jedno prečítanie. Osobne sa mi tam niekoľko myšlienok páčilo, ale pri niektorých som si hovoril: „Prečo?!“. Kopa vecí na mňa pôsobila ako taká "výplň" knihy, ale tak je to filozofia, kto bude chcieť si tam nájde to svoje a môže o tom premýšľať až do skonania sveta. Nietzsche asi fakt predbehol dobu o niekoľko storočí... Alebo práve naopak.

Zatím zde není žádná související novinka.

A rcete mi přece, bratři moji: schází-li posud lidstvu cíl, zda neschází také – lidstvo samo ještě?

„A střez se i záchvatů své lásky! Příliš rychle vztáhne osamělý ruku k tomu, s kým se setká.“ (S57)

„Nejhorším nepřítelem, s kterým se můžeš setkat budeš vždy sám sobě.“ (S57)

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Tak vravel Zarathustra v seznamech

v Právě čtených84x