Planeta žije přehled

Planeta žije
https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79492/bmid_planeta-zije.jpg 5 50 50

Tato kniha vznikla na základě seriálu natočeného pro britskou televizní společnost BBC, který uvedla rovněž Československá televize v roce 1987. Obě díla navazují na předcházející seriál a knihu Život na Zemi (Panorama 1986), v nichž se jejich tvůrci pokusili popsat evoluci živočichů a rostlin na naší planetě za poslední tři tisíce miliónů let a nastínit vznik a vývoj různých živočišných skupin, jenž vyvrcholil rozvojem savců s člověkem na samém konci vývojové cesty. Předkládaná kniha je naopak přehledem současného stavu života na Zemi. Zkoumá, jak si zástupci starobylých skupin živočichů rozdělili životní prostředí planety spolu s představiteli vývojově pokročilejších forem a jak se přizpůsobili nepřebernému množství rozmanitých biotopů, jež Země skýtá. Tu a tam se mohou příběhy obou knih poněkud překrývat, ovšem rozmanitost zvířeny a rostlinstva je tak obrovská, že v mnoha případech jsou stejné epizody ilustrovány druhy naprosto jinými než v předchozím díle. Kniha vznikala současně s televizním seriálem. Není proto jeho přímým potomkem ani vedlejším produktem. Obě díla můžeme považovat za bratrance vycházející z téhož výzkumu, který je výsledkem mnohaletého úsilí, studia a cestování. Jako taková se tedy liší i podobají. A doufejme, že i vhodně doplňují.... celý text

Literatura faktu Příroda, zvířata Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , Panorama
Originální název:

The Living Planet , 1984


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Planeta žije. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (13)

Jizi
04.06.2024 5 z 5

Všechno souvisí se vším.
Obecně známá pravda, které nabírá v další knize Davida Attenborougha, se kterou jsem měla tu čest strávit opravdu hodně času, celoplanetární rozměr.
Od nejhlubších oceánů po nejvyšší hory a ještě o kus dál, až tam, kam se dostanou mraky, zkoumá britský přírodovědec vazby mezi rostlinami, živočichy a prostředím, v němž se pohybují, které jsou stejně unikátní jako on sám. Jako příklady si vybírá méně známé, fascinující tvory a mnohdy člověku nestačí krásné barevné fotografie, které knihu doplňují a musí si o nich najít ještě víc (k dokreslení vyprávění o papoušcích kakapo vřele doporučuju na youtube video s názvem "Shagged by a rare parrot").
Závěr je bolestný, protože jsme jediný bezohledný a hrubě expandující živočišní druh, který jde doslova přes mrtvoly kvůli něčemu tak pomíjivému, jako je zisk, neváháme drancovat, plundrovat a nenávratně ničit.
Naděje ale je. A jedna její část spočívá v tom, že si uvědomíme, že tu nežijeme ani omylem sami a že se o ten prostor na té naší nádherné, nesmírně pestré Zemi musíme podělit, protože žádná planeta B neexistuje.

KITT
30.11.2022 5 z 5

Tohle je nejlepší kniha o přírodě. Tak neskutečně zajímavé informace o všem možném v přírodě. Tak skvěle podané, že tuto knihu nedokáže nic překonat. Dozvěděl jsem se tu tolik zajímavosti, které jsem vůbec nevěděl. Příroda je tak dokonale uzpůsobena, a je podivuhodné, jak se dokáže postarat o všechno, co vytvořila a jak do sebe všechno zapadá. Bohužel na konci knihy je také psáno, jak je narušena vlivem člověka. Doporučuji k přečtení a také zamyšlení.


LunaL.
23.12.2021 5 z 5

Nejlepší encyklopedie, kterou jsem kdy četla! Je hezky rozdělená na oblasti, popisuje jak zvířata, rostliny, tak i podnebí nebo zvyky domorodců. Nějaké věci jsem znala ze školy, ale opravdu pochopila až díky této knize! Tak jsem se začetla, že většinu knihy jsem měla přečtenou během týdne. Pak na mě bylo těch informací moc, chtělo to změnu, ale trvalo mi, než jsem se k ní zase vrátila.
Určitě zkusím nejnovější knihu od Davida A.,jsem na ni zvědavá.
doporučuju!!

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Planeta žije v seznamech

v Přečtených60x
ve Čtenářské výzvě3x
v Knihotéce58x
v Chystám se číst9x
v Chci si koupit8x