Nepřátelé lidstva přehled

Nepřátelé lidstva
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38583/nepratele-lidstva-38583.jpg 4 228 228

Historický román z převratného období Říma, kdy byli křesťané považováni za nepřátelé lidstva. Navazuje na román Jeho království. Má formu memoárů, jejichž fiktivním autorem je římský senátor Minutus Lauzus Manilianus, uchovatel poháru Ježíše Nazaretského, souputníka čtyř císařů, který se dobrovolně staví na stranu ponižovaných. Svoji kariéru začíná jako vojenský tribun v Británii, kde napíše knihu o druidské Británii a trvale se spřátelí s Vespasianem. Celý život se v něm sváří nedůvěra v nové náboženství s potřebou lidsky pomáhat jeho zvěstovatelům. Provází na poslední cestě Petra i Pavla, přijde o všechny blízké. Nakonec jako starý muž, ač se mu podařilo přežít sedm vládců, musí přihlížet definitivnímu zmaření svých pozemských snů, neboť jeho syn, aniž četl jeho poselství, končí spolu s ním předhozen lvům.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub
Originální název:

Ihmiskunnan viholliset , 1964


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nepřátelé lidstva. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (18)

braunerova
07.01.2024 3 z 5

Vzrušující příběh se v druhé půlce knihy začal kamsi vytrácet a hlavní hrdina sloužil jen jako pouhý prostředek pro nezáživný výklad dějin římské říše mezi roky 46 až 79 n.l. Fiktivní postava Minutus Manilianus se zná se všemi důležitými lidmi, náhodou je u všech důležitých událostí a má potřebu o všem dopodrobna vyprávět. Také mi vadilo, že občas je Minutus líčen jako lehce slabomyslný, jindy jako geniální podnikatel, tím se pro mě stal nevěrohodným.

Red_Fox
14.11.2023 4 z 5

Nepřátelé lidstva jako navazující kniha na Jeho království mě bavila o něco více. Obávala jsem se, že po přečtení Quo Vadis bude nuda číst něco ze stejného období. Naštěstí, jak už jsme zvyklí, Waltari dokázal příběhem pojmout celý jeden lidský život a provést nás řádkou zajímavých historických událostí. I když mi šla z rozmotávání rodokmenu královské rodiny a sňatků jejich členů hlava kolem.

Nejvíc mě bavil Nero, jakoby ho Waltari osobně znal. Je to jedna z postav, kdy nevíte, jaká bude jeho reakce na různé podněty. Šílenej, krutej. Zkrátka jedno velké překvapení. Kdoví, jaký byl ve skutečnosti, v každém případě být tehdy boháč na vysokém postu musel být celkem adrenalin.

Občas jsem měla problém se začíst, některé Minutovy myšlenky, odbíhání a opakování se by neškodilo zkrátit. A Minutus jako postava? Klasický příklad Waltariho hrdiny. Vychytralý, ale jak přijde na ženský, mozek nechá v kredenci.


helena842
22.02.2023 5 z 5

Výborná kniha, jedna z nejlepších, které jsem od Waltariho četla. Text je opravdu hutný, ale Nepřátelé lidstva mi připadaly čtivější než Waltariho ostatní knihy. Určitě doporučuji, spolu s Jeho království pravděpodobně mé dva nejoblíbenější kousky od tohoto autora.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Vychází Jenom nestvůra, Jako stín a další knižní novinky (40. týden)

02.10.2022


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Nepřátelé lidstva v seznamech

v Právě čtených8x
v Přečtených330x
ve Čtenářské výzvě9x
v Doporučených24x
v Knihotéce187x
v Chystám se číst108x
v Chci si koupit22x
v dalších seznamech2x