jaryn

Přečtené 103Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela
? - srpen 2021
Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela 1979, Miloš Václav Kratochvíl

Moc příjemná oddechovka. Je to ta kniha, od které se nemůžete odtrhnout, avšak na druhou stranu: nečekejte žádný hlubší ponor, ba ani popisy reálií nikterak důkladné. Je to prostě (a to bez jakékoli ironie) jedno velké dobrodružství.


Adam stvořitel
? - březen 2021
Adam stvořitel 1927, Karel Čapek

Slyšel jsem audio s úžasným Viktorem Preissem a dalšími vynikajícími herci... Karel Čapek (v tomto případě bratři Čapkové, dobrá) je jako vždy inteligentní, vtipný, ale jaksi tím svým suchým až studeným způsobem. (Výjimkou jsou pro mě např. jeho Povídky z jedné i druhé kapsy či Hordubal, kde z jeho intelektuálního stylu taky značně probleskuje lidskost.)


Jako v nebi, jenže jinak
? - únor 2021
Jako v nebi, jenže jinak 2019, Aleš Palán

Podobné jako u prvního dílu, neskutečné příběhy boží samoty (božích samotářů) a jejich poznání, které by bez vyloučení "civilizačního šumu" nebylo možné...


Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři
leden 2021 (01.-24.)
Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři 2018, Aleš Palán

Téměř neuvěřitelné! Příběhy samotářů-bezdomovců, které jejich styl života, tedy jejich samota, nemůže nedohnat k přirozeně hlubokým vhledům... Kam se hrabou všichni Balzakové, Remarqueové atd.


Nedokončený kalendář na tento rok a všechny roky příští
leden 2021 (01.-10.)
Nedokončený kalendář na tento rok a všechny roky příští 1994, E. Hauptbahnhof (pseudonym)

Kdož milujete všeliké "přesvaté" liturgické úkony či jsou vám nade vše svaté životy svatých, neváhejte, nejednu slzu dojetí uroníte. P.S. Na každé stránce mě nejméně jednou autor rozesměje, a já neodolám a pohlédna na jeho fotografii na přední záložce, opětuji mu jeho šibalský úsměv.


Lukášovo evangelium
září - říjen 2020
Lukášovo evangelium 2003, Rudolf Steiner

Pro nevěřící Tomáše to může být alespoň sci-fi plná zvratů a nepředpokládaných "skutečností"... a co teprve, když to jeden vezme vážně? Pak je to Kniha Knih!


Třistakrát z židovského humoru
červenec - září 2020
Třistakrát z židovského humoru 2001, Daniel Lifschitz


Utajení vládcové
srpen - září 2020
Utajení vládcové 2003, Philipp Vandenberg


Johannes doktor Faust / Jenovéfa / Don Šajn
červenec 2020 (17.-19.)
Johannes doktor Faust / Jenovéfa / Don Šajn 2011, kolektiv autorů

Ano, tohle je pimprlovej tyátr se vším kašpárkovsky poťouchlým humorem.


Vědomí - Klíč k životu v rovnováze
červen 2020 (20.-30.)
Vědomí - Klíč k životu v rovnováze 2005, Osho

Jak prosté, milý Watsone, jak božsky prosté...


Francisco Goya
květen - červen 2020
Francisco Goya 2004, Evan S. Connell


Parapsychologie
? - květen 2020
Parapsychologie 1992, Břetislav Kafka

Je neděle večer a sídliště již ztichlo po víkendovém shonu, je plno nervního očekávání (pracovních) dnů příštích... a když si navíc v tento večer zvolíte jako svou družku knihu, totiž knihu, ve které autor popisuje detailně a s gustem, jak bolestivý pro vás (rozumějte pro vaši duši) bude pohřeb žehem, ke štěstí už chybí snad jen klystýr... Vážně však nutno dodat, že podobná četba (alespoň mě) vždy znovu uchvacuje - třebaže autor není první svého druhu - pro téma, které je pro člověka zřejmě nejzávažnější.


Skrytá česká historie
? - duben 2020
Skrytá česká historie 2008, Otomar Dvořák

odpad!

Autoři se nám tu tváří, že mají novou filozofii, ale jde vlastně pouze o jinou dikci. Namísto toho, aby např. řekli, že pralidé obětovali bohům, vymyslí si, že jde o "nasycení vyhladovělých démonů", častěji (aby byli ještě "originálnější") nazývají démony "nelidmi". Neříkají vůbec nic nového - třebaže svými bláboly pobláznili i "kvantové fyziky" - jen si vytvořili svoje názvosloví. V podstatě prostou věc náboženských rituálů a zvyklostí nazývají např. "řešení patové situace ve válce neolitických zemědělců s nelidmi"!!! Když se nad tím člověk skutečně zamyslí, musí se smát. P.S. Naši milí autoři si taky pěkně protiřečí: např. na začátku knihy uvádějí, že civilizovaný člověk je zákonitě odtržený od Přírody. Už jí prostě nedokáže naslouchat, a to dokonce i takový, který v ní žil, ale na čas "toho nechal"... V závěru knihy však píší o nacistech, kteří jako by měli jasný mystický plán, čímž si 1) notně protiřečí a 2) ukazují skutečnou (bulvární) tvář svojí "tvorby".


Druhá zpráva o nemocech mocných
? - duben 2020
Druhá zpráva o nemocech mocných 1987, Ivan Lesný

Nuda, nuda, šeď, šeď...


Daleko do ničeho: Básník Ivan Wernisch
prosinec 2019 - únor 2020
Daleko do ničeho: Básník Ivan Wernisch 2019, Petr Hruška

Velice solidní práce pana Hrušky. Zevrubná studie Wernischovy tvorby a jiných jeho aktivit a zaměstnání od 60. let až po současnost.


Peer Gynt
? - leden 2020
Peer Gynt 1949, Henrik Ibsen


Jatka č. 5
leden 2020 (18.-19.)
Jatka č. 5 1994, Kurt Vonnegut Jr.

Jde hlavně o to, že mladej Kurtík, tedy Vonnegut džunior, je básník, a pak jde taky o to, že dodržel slovo a nepopisuje žádné hrdiny, ale nešťastníky postižené válkou... On vlastně takový básník popisující nešťastníky postižené válkou byl např. i strejda Remarque, ale ten měl přece jen jinou poetiku, jaksi okázalejší - rozhodně tedy ve srovnání s Kurtem, který se originálně stylizuje do role básnivého prosťáčka a až téměř negramotného jurodivého proroka, jenž navíc srší invencí a originalitou vpravdě osobitou, a taky humorem, ano, laskavým černým humorem.


Boží lano
? - leden 2020
Boží lano 1998, Jan Balabán

Poněkud surrealistická báseň v próze s dobrými metaforami a bohatým jazykem... Vzpomínky na Ostravu, Havířov, Ottawu, Pittsburgh, jezero Ontario, příslušníky rodinné i nerodinné, dětství, dospělost, to všechno se tu mísí docela hlava nehlava... Od 30. strany (ze 42) už od textu nic neočekávám a knížečku odkládám.


Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá
prosinec 2019 (25.-28.)
Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá 2008, Lion Feuchtwanger

Zprvu je to "pouze" příjemná četba, která potěší milovníky historie a vůbec všechny, jež se rádi probírají stránkami s kulisami dnes již dávno pohádkovými... Poslední třetina knihy ovšem překvapí výjimečně gradujícím dramatem s prvky krimi a snad i thrilleru. Téměř na každé stránce zde dochází k nečekaným zvratům - a pro obyčejného smrtelníka ke zcela nepředpokládaným intrikám - kde zanedbatelné není ani prostředí. Prodíráme se (se schvácenými hrdiny) temnými lesy nebo horskými masivy strmými a stejnou měrou lhostejnými k lidskému údělu... Autor zřejmě dost přibarvil děj, resp. jeho detaily, včetně vizáže hlavní postavy, ale tohle je román, nikoli faktologie.


Tao te-ťing
? - prosinec 2019
Tao te-ťing 2005, Lao-c´

Slyšel jsem audio namluvené robotkem (údajně pojmenovaném "Eliška"). Byl to každopádně zvláštní zážitek, kdy "Elka" s až dojemnou poctivostí četla - svou neúnavnou dikcí - komplet všechno včetně čísel stránek a čísel poznámek pod čarou apod... A nevím skutečně, zda veliké myšlenky o usebrání se, resp. o nenaslouchání mámení (pekelného) světa nezískávají tím větší sílu, čím neosobnější a strožejší je přednes zmiňované virtuální entity. Ano, je to zřejmě Eliščina krajní prostota, která tak jedinečně rezonuje s myšlenkami starověkého mudrce a jenom podtrhuje jejich pravý "Tao buket". P.S. Nejčastější, resp. nejvýraznější slova jsou zde "Té-á-ó" a "eS-em-er-té" (nikoli Tao a Smrt).


A jiné povídky
říjen - listopad 2019
A jiné povídky 1971, Ivan Vyskočil

Vyskočilův nejen absurdní, ale i satirický humor je báječný, ba přímo roztomilý a tímžto pádem přirozený, nenucený a nanejvýš osobitý, proudící z nejhlubšího nitra (abych se tak odvážil říci) této jedinečné osobnosti... Ale v tomto souboru nenajdeme jen srandu srandovní, jsou zde i velmi silné okamžiky týkající se těch nejzákladnějších a nejneodbytnějších lidských otázek jako např. v povídkách "Obrozel 5 kilometrů" nebo "Vždyť přece létat je snadné".


Maurův poslední vzdech
říjen - listopad 2019
Maurův poslední vzdech 1999, Salman Rushdie

Pouhé "interní" štrapáce jedné "normální" rodinky. Pozadí je notně rozostřeno, resp. neexistuje. Něco jako Adamsova rodina se svými neuvěřitelnými a politováníhodnými problémy přenesena do pohádkových kulis Bollywoodu (takže přece jen nějaké to pozadí?). Z Rushdieho vyprávění jsem poněkud v rozpacích. Téměř v každém odstavci probírá něco jiného, poskakuje bez ladu a skladu od jedné postavy k druhé, ze současnosti do minulosti... Musím říct, že mi vůbec nevadí komplikovanější kompozice, ale tady mi prostě uniká smysl. Navíc na mě kniha působí (říkám to vlastně už podruhé) dost povrchně... Těsně za půlkou svazek, zřejmě definitivně, odkládám.


Slavná Nemesis
? - říjen 2019
Slavná Nemesis 1991, Ladislav Klíma

Láďa Klímů mě vždy uváděl spíše do rozpaků. Je to každopádně originál par excellence, avšak jeho originalita hraničí často s krajní obskurností... Slavná Nemesis je můj nejoblíbenější autorův text. Zbytečně se tu nevykecává a jde přímo a nekompromisně na věc. A dosáhl zde myslím vrcholu i co se týče jeho věčného parapsychologického blouznění... Jednu hvězdu ubírám za stereotypnost námětů tohoto povídkového souboru.


Život Vincenta van Gogha
? - září 2019
Život Vincenta van Gogha 1969, Henri Perruchot

Nesmírně silná a emotivní kniha, třebaže je to "jen" životopis. Vincent van Gogh je tu zobrazen též jako hluboký filozof a téměř mystik. Jistou dobu svého života byl pastorem v chudých havířských koloniích, kde, po vzoru Krista, všechno rozdal a žil tím nejnuznějším životem jako skutečný apoštol a jurodivý.


Scum manifesto čili Šlem manifest
? - srpen 2019
Scum manifesto čili Šlem manifest 1998, Valerie Solanas

odpad!

Autorčina argumentace spočívala přibližně v tom, že muž vidí neustále "číču" a nic jiného. Výraz "číča" se vyskytuje na každé stránce několikrát, což myslím o něčem vypovídá... Oproti tomu žena (podle autorky) se ve svém volném čase věnuje např. četbě, sledování TV nebo klábosení s kamarádkami... Nechci se rozhodně zastávat nějakého mačistického pojetí světa, jde prostě jen o to, že tohle je jeho protipól, a je tedy stejně "hodnotný". Ženy jsou jistě tajemné a pro muže zřejmě navždy nepochopitelné a jsou též nedílnou součástí lidského pokolení, stejně jako muži. Jedno bez druhého nedává smysl... Elaborát této autorky (která se zcela vážně zasazovala o jednopohlavní svět, kde by děti, tedy pochopitelně holčičky, byly plozeny uměle) je však pohříchu výplodem chorého mozku, nic víc. Tato dáma se mimo jiné pokusila zavraždit Andyho Warhola... Nakonec byla hospitalizována a v ústavu i skonala. P.S. Je to (alespoň zatím) jediná kniha, kterou jsem vyhodil do koše.


Pražské příběhy 3 - Z Malostranských zákoutí až do Jiného Světa
srpen 2019 (03.-18.)
Pražské příběhy 3 - Z Malostranských zákoutí až do Jiného Světa 2018, Dan Hrubý

Kouzelné příběhy slavných i neslavných, umělců i malých lidiček. A kdyby kniha obsahovala jenom ty fotografie, stála by za to.


Nemalujte si to
? - květen 2019
Nemalujte si to 1999, Joseph Heller

Za mě jsou nejlepší pasáže se Sokratem. Kapitoly o Rembrandtovi, resp. o sociálních poměrech v Holandsku 17. století, a taky ve starověkém Řecku, jsou jako dost nezáživná učebnice dějepisu.


Jde pražské dítě domů z bia...
leden - duben 2019
Jde pražské dítě domů z bia... 2017, Ivan Blatný

Kunstadte, ach, Kunstadte, říkánky tvé proklaté rozmělnily poezii ze zlata na klubko zmijí...


Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových
březen - duben 2019
Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových 1979, Marcel Proust

Combray jsem ještě zkousnul, bylo to v podstatě o ničem - prostě taková autorova onanie - ale přece s jakous takous atmosférou. Páně Swannova láska pak dovršila i autorovu sebelásku. Tohle už pro mě nebylo.


Teorie spolehlivosti
leden - březen 2019
Teorie spolehlivosti 2002, Ivan Diviš

Teorii čtu už nejméně dva roky a nejednou jsem měl sto chutí praštit s ní o zeď, jak mě zas a znova iritovala ta úděsná autorova paranoia, jak je celý svět od základu zlý a jaké je to spiknutí proti Divišovi. Pak si ale přečtu např.: "Spisovatele neničí neúspěch, ale úspěch, protože úspěch nesouvisí s dílem a není potvrzením díla... nemám sebemenší šanci prorazit, to je jediná naděje," a Ivka mě má zase v hrsti.


Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV
leden - únor 2019
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IV 2008, Jaroslav Hašek

Hašek nedělá nic jiného, než že bojuje s nejvyšším nasazením proti (nejen vojenské, ale vůbec) lidské blbosti. Švejk je nepřeberná studnice ironických - a řekněme: chytře ironických - výpadů proti různým typům blbců, blbů, pablbů, hovad či pakoňů včetně tzv. "slušných" lidí, protože takový "slušný" člověk, resp. ten, co má tu drzost se takto samozvat, je v prvé řadě takový, který chce, aby všichni byli jako on - neboť hlavním znakem této jeho "slušnosti" je ryzí netolerance... Švejk je někdy krásně rozverný, to když např. popisuje ústy tlustého jednoročáka, kterak tento dělal redaktora v časopise Svět zvířat a vymýšlel si tam nové zvířecí druhy, čímž uváděl renomovanou vědeckou obec na pokraj šílenství a majitele časopisu (takto svého chlebodárce) až za tuto hranici... Avšak občas z jeho jízlivosti spíše mrazí: "A jeden mrtvej, kterej ležel nahoře na dekungu nohama dolů, kterýmu při forikungu šrapák utrhl půlku hlavy, jako by ji seříz, ten se v tom posledním vokamžiku tak podělal, že to z jeho kalhot teklo přes bagančata do dekungů i s krví. A ta půlka jeho lebky i s mozkem ležela zrovna pod tím. Vo tom člověk ani neví, jak se mu to stane." Anebo: "Neexistují hrdinové, ale jatečný dobytek a řezníci v jenerálních štábech. A nakonec se jim to všechno vzbouří, a to bude pěkná mela. Ať žije armáda! Dobrou noc!"


Stará bydliště
? - leden 2019
Stará bydliště 1992, Ivan Blatný

"Výbor" exilového Blatného dosti vytříbený.


Pernambuco
? - leden 2019
Pernambuco 2018, Ivan Wernisch


Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
? - leden 2019
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel 2013, Jonas Jonasson

odpad!

Až do 25. kapitoly (z 29) jsem si říkal, že to teda dočtu, i když kniha byla na mě příliš povrchní a její skutečně spletitý děj byl absolutně bezúčelný a hloupý. Ve zmiňované kapitole to však autor natolik přehnal, že jsem knihu odložil (neřkuli odhodil). Partička hlavních protagonistů tam měla pohovor se státním zástupcem, ze kterého si dělala šoufky tak uboze fraškoidním způsobem - přičemž on "statečně držel" - že jsem si řekl: "A dost!!!" Tenhle autor už mi nesmí přes práh!


Kámen a bolest
? - září 2018
Kámen a bolest 1977, Karel Schulz

Svým způsobem (tedy hlavně rozsahem) rozhodně úctyhodné, nicméně taky dosti rozvláčné - hlavně popisy Michelangelovy práce byly pro autora úplným fetišem, každému úderu jeho dláta do mramoru by nejraději věnoval celou kapitolu... Děj samotný nebyl nezajímavý a nedramatický, jen nebýt těch autorových extatických úletů. Život na dvoře Lorenza Magnifica, "zjevení" Savonarolovo, život v Bologni atd., to samo o sobě byl skvělý dramatický počin.


Neviditelný
? - červenec 2018
Neviditelný 2006, Jaroslav Havlíček

Kniha bezesporu strhující, ale pro mě by mohla být klidně kratší (přinejmenším o poslední dvě kapitoly).


Zpěvy Maldororovy
? - červen 2018
Zpěvy Maldororovy 1967, Comte de Lautréamont

Nihilismus tak sugestivní a navíc opodstatněný, že nejde nebýt nihilistou... Autor byl podivín (jak jinak?), který zemřel ve 24 letech. Dospěl velmi brzy, protože času neměl nazbyt. Ano, dospěl - pak až zahořkl.


Zapomenuté světlo
? - červen 2018
Zapomenuté světlo 1998, Jakub Deml

Kompozice notně uvolněná, ale co na tom, když téměř v každé větě je tak silný myšlenkový i umělecký přesah...


Berlínský sešit / Zápisky ze Saint-Nazaire
? - březen 2018
Berlínský sešit / Zápisky ze Saint-Nazaire 2008, Petr Borkovec

Slyšel jsem audio a musím říct, že po poslechu brilantních a geniálních Haškových povídek o věčně nezdárných školních dítkách, jsou tyhle Borkovcovy zápisky totálním blábolem. Ano, má to být spíše lyrika, no jo, jenže i ta má, řekl bych, svoje meze. Text je zdánlivě česky, ale docela mi uniká význam jednotlivých vět, o kontextu těchto vět vůbec nemluvě.


1