Rozhovor Eirose s Charmionem / Eiros a Charmion / Rozhovor Eiróta s Charmionem

Povídka od: Edgar Allan Poe
Z knihy: Vraždy v ulici Morgue, Předčasný pohřeb (12 povídek), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek), Předčasný pohřeb (19 povídek), Démon zvrácenosti (39 povídek), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 povídek), Zostup do Maelströmu, Maska červené smrti (13 povídek), Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 povídek), Pád domu Usherů a jiné povídky


Eiros je mladý anděl, ještě nezaučený, a proto ho Charmion poučuje, jak se stát andělem. Na Zemi bylo dobře, dokud kolem neletěla kometa a všechno živé nezahubila. Astronomové to věděli, ale snažili se tuto skutečnost před lidmi skrýt z obavy před panikou. Kometa nejprve šlehla po Zemi ohonem, plným kyslíku, takže lidé byli v povznesené náladě, zpívali si a tančili, mysleli si, že jim nebezpečí od komety nehrozí. No a potom jádro komety dopadlo na Zemi a Eiros se stal andělem.

Originální název:

The Conversation of Eiros and Charmion


Rok vydání originálu: 1839

Komentáře (3)

Přidat komentář

Set123
27.03.2021 5 z 5

Zajímavá povídka, jen co je pravda. Jedná se o jedno z prvních děl, která popisují mimo mytologickou tradici konec světa. Prvním byl Byron, pokračovala Shelleyová, Poe a další. Můžeme tedy říct že Poe byl ve světské tvorbě úplně první kdo přišel s principem konce světa vesmírným vlivem. Kdo ví, zda vlastně nebyla právě tato povídka jednou z těch, které později vytvořily Lovecrafta. Rozhovor Eirose a Charmiona má vlastně celkem optimistický nádech. Byli biblicky očištění a dostali se do ráje, kde se z nich stali čistí andělé, bez pozemské poskvrny, je však cosi děsivého na vyznění tohoto textu. Všeočišťující plamen, před jehož hlasem je třeba pokleknout…

Claudius
18.06.2018 1 z 5

Divná, špatně pochopitelná povídka. Asi jsem ji četl jen s poloviční pozorností, protože mě ani trochu nebavila, a tedy jsem to ani nepochopil. A bohužel musím říct, že mi to ani moc nevadí.


smetyl
13.05.2011 3 z 5

Rozhodně nejkontroverznější povídka ze sbírky. Představuje apokalypsu naší země, což je jistě zajímavé téma, které však autor (sic originálně), nezpracoval zrovna zajímavě.