Vraždy v ulici Morgue

Vraždy v ulici Morgue jsou považovány za první moderní detektivní příběh, který změnil podobu světové literatury. Přes svůj nevelký rozsah v něm nechybí napětí, hrůza a překvapivé rozuzlení, o něž se svými dedukčními schopnostmi postará vysoce všímavý detektiv Dupin bez něhož by možná později vůbec nevznikl populární Sherlock Holems Arthura Conana Doyla ani Hercule Poirot Agathy Christie a další.Tento výbor obsahuje i povídky nenáležející do detektivního a hororového žánru, ovšem ani ty neztrácejí typicky poeovský punc tísnivosti. Ani autorův život nebyl koneckonců příliš veselý v mládí osiřel, později mu zemřela milovaná manželka, měl sklony k alkoholismu a jako jeden z prvních moderních autorů se snažil uživit výhradně jako spisovatel z povolání, což přes úspěchy u čtenářů neznamenalo v první polovině 19. století velké zisky. Edgar Allan Poe zemřel roku 1849 za nevyjasněných okolností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386224/vrazdy-v-ulici-morgue-XLS-386224.jpg 4138
Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Garamond

The murders in the Rue Morgue, 1946

Kniha Vraždy v ulici Morgue

twiggynka
včera

Jeho povídky me vždycky bavili. Některé zvrácené, nektere že života, některé k zamyšlení.

UcimSeOtocky
18.02.2020

Sbírka povídek Vraždy v ulici Morque obsahuje detektivní i horrorové povídky, ale také povídky jiných žánrů. Poe má svůj typický autorský styl, který je pro mě velice poutavý a zajímavý, má bohatou fantazii a umí eskalovat děj. Jediné, co mi na jeho dílech částečně vadí, je, že velká část jeho děl je rozdělena na dvě poloviny. První rozvíjí příběh, který nepříliš souvisí s hlavním příběhem - ten se rozvíjí v druhé polovině a rychle graduje, blíží se posledních pár stránek či řádků a právě na nich děj vrcholí a rychle končí. Tato koncepce mi občas vadila, občas mi přišla zajímavá.
Samotná povídka Vraždy v ulici Morque je údajně předlohou pro Sherlocka Holmese a je velice propracovaná a povedená. Další povídky jsou také skvělé, snad až na nějaké tři, které mě nezaujaly. Sbírku doporučuji, určitě je dobré si přečíst alespoň něco od talentovaného autora Poea.

PhoebePollard
19.05.2019

Já jsem četla jen přímo Vraždu v ulici Morgue. Vím, že Sherlock Holmes byl napsán později a že vycházel z tohoto díla, ale připadá mi o něco lépe napsaný. Více promyšlený a i styl psaní o něco uhlazenější. Povídka je však jinak hezká a rozhodně stojí za to si ji přečíst.

Alvari
07.04.2019

Několik povídek už jsem četl v jiné sbírce, ale vůbec to nevadilo. Až snad na dvě mírně slabší povídky, byla sbírka čtivá a jako celek povedená.

aktijnov
30.04.2017

Trvalo mi dlouho, než jsem se začetla. Trochu mi to chvílemi připomínalo Sherlocka Holmese, ale Poe byl se svými příběhy první...

Zednář
14.10.2016

Prvopočátek moderních detektivních příběhů není nikdy doveden k dokonalosti jako jejich vrchol (A. C. Doyle či A. Christie) ovšem jsou zde krásné motivy, náznaky budoucího rozvoje detektivek a postava detektiva má už své Holmes-Poirotovské rysy, jakožto sympatická nátura, geniální šedá kůra mozková a gentlemanské vzezření.