Alena Mornštajnová: Práce na Listopádu možná byla trochu jiná

novinky

13.04.2021 / Dan
Alena Mornštajnová: Práce na Listopádu možná byla trochu jiná

Alenu Mornštajnovou netřeba představovat... tímto jí děkuji, že si v tak hektické době (pár dní před vydáním nové knihy) udělala čas na rozhovor pro Databázi knih.
Níže pod textem najdete odkazy na knihy, zmíněné v rozhovoru.


Vaše nejnovější (a už šestá) kniha Listopád bude ve čtvrtek na pultech obchodů. Měla jste při jejím psaní (nebo i po dokončení) jiný pocit, než u předchozích knih?
Práce na Listopádu možná byla trochu jiná než práce na předchozích knihách. Obvykle píši o skutečných událostech, a protože hodně rešeršuji, mám se při psaní o co opřít. Tentokrát jsem samozřejmě také rešeršovala, ale daleko víc jsem se musela spolehnout na vlastní fantazii. Kniha vypráví o událostech, které by se mohly odehrát, ale ve skutečnosti se nestaly. Snažila jsem se však vše vylíčit tak, aby to vypadalo co nejpravděpodobněji.

Zabloudíte někdy na web Databazeknih.cz? Ať už kvůli hodnocením a komentářům svých knih, nebo i těch, které se chystáte číst třeba Vy sama?
Když mi vyjde kniha, čtu na Databázeknih.cz první reakce čtenářů. Jsem samozřejmě zvědavá, jak kniha na čtenáře působí, jestli v ní vidí to, co jsem do textu chtěla vložit. Těší mě, když se kniha líbí. I já jsem čtenářka, takže na Databázi nahlížím i v okamžiku, kdy dočtu knihu, která mě nějakým způsobem oslovila. Zajímají mě názory jiných lidí, zajímá mě, jestli se v pohledu na čtený text shodujeme. Sama ale účet na Databázi nemám z jednoduchého důvodu – od té doby, co sama píšu, jsem k textům jiných autorů daleko shovívavější, protože vím, kolik úsilí musí člověk vynaložit, aby knihu napsal. A kniha, která neoslovila mě, může oslovit někoho jiného. To je i důvod, proč se k textům jiných autorů málokdy vyjadřuji.

Máte už další nápad na knihu, nebo si od psaní dáte chvíli pauzu?
Nad další knihou už samozřejmě přemýšlím a vlastně už i rešeršuji, ale teď dodělávám to, co jsem za poslední rok naslibovala a nestihla splnit. Dokončila jsem druhou knihu pro děti, měla by vyjít na jaře 2022 opět s ilustracemi Galiny Miklínové.

Máte nějakého autora / autorku, od kterého si nenecháte ujít žádnou knihu?
V poslední době je to Kazuo Ishiguro a opakovaně čtu i knihy Johna Irvinga, obzvlášť Modlitbu za Owena Meanyho. Tu jsem četla několikrát.

Jakou knihu jste četla naposledy, nebo máte rozečtenou?
Momentálně mám rozečtené dvě knihy. Čtvrtou ruku od Johna Irvinga a Nevidím ani tmu – knihu rozhovorů Aleše Palána.

Která kniha vám “změnila” život a doporučila byste ji čtenářům Databáze knih?
Knihy miluju, ale nevím o žádné, která by mi změnila život. Možná moje první kniha Slepá mapa, která ze mě udělala spisovatelku. Ale srdeční záležitost je pro mě kromě Modlitby za Owena Meanyho ještě Dům Duchů chilské autorky Isabel Allende.

Děkuji za rozhovor

(autorem fotky je © Vojtěch Vlk, nakladatelství Host)ListopádListopádAlena Mornštajnová

Zeptali jste se někdy sami sebe, jaký by asi byl váš život, kdyby to v listopadu 1989 dopadlo všechno úplně jinak? Jaké by asi byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my bychom zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jed...více


Modlitba za Owena MeanyhoModlitba za Owena MeanyhoJohn Irving

Nové vydání v pořadí sedmého románu amerického spisovatele Johna Irvinga, autora světově proslulého bestselleru Svět podle Garpa, vypráví příběh prazvláštně nadaného chlapce Owena Meanyho, posmívaného mezi svými vrstevníky, ze kterého se vš...více


Čtvrtá rukaČtvrtá rukaJohn Irving

Román Čtvrtá ruka si klade zajímavou otázku: Jak má člověk poznat, že se mu zdá o jeho vlastní budoucnosti? A odpověď zní: Budoucí věci si lze představit, jen když člověk spí nebo je zamilovaný... Zpravodaje jisté newyorské televize postihn...víceNevidím ani tmu: Rozhovory o nadějiNevidím ani tmu: Rozhovory o nadějiAleš Palán

Málokdo projde životem bez šrámů. Na někoho je toho ale naloženo tolik, že si říkáme, jak to jen může unést? S šesti ženami, které si v životě vytáhly černého Petra, hovořil známý publicista Aleš Palán. Jsou to rozhovory o těch nejtěžších v...více


Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do...více


Dům duchůDům duchůIsabel Allende

Na široké galerii postav a jejich osudů je znázorněn složitý společenský vývoj v Chile, nositelé tamní politické moci i jejich odpůrci. Autorčin dar skvěle vyprávět, vytvářet neopakovatelnou atmosféru, činí z této rodinné ságy strhující rom...více

Komentáře (7)

jaroiva
18.04.2021

Listopád jsem právě doposlechla a je super, stejně jako ostatní knihy od autorky. Možná ještě o jeden rozměr děsivější. Doporučuji.
Ale asi ani doporučovat nemusím, když za 3 nebo 4 dny od vydání už má 80 hodnocení zde.
Dům duchů - to souhlasím, ten je taky skvělý.

nemer
17.04.2021

Autorka mne příjemně překvapila, že zná skoro už zapomenutý Dům duchů.

RMarkéta
15.04.2021

Slepou mapu právě čtu a mám ji i zařazenou v letošní čtenářské výzvě. Od Listopádu jsem si chtěla držet odstup a vyhnout se mu, ale zjistila jsem, že si tuto knihu taky pořídím. To je zvláštní, co provede s člověkem jeden zdejší přečtený rozhovor. To byl veletoč.

boeink
14.04.2021

Těším se!

Svamburger
14.04.2021

Fandím jí. A má ráda knihy Johna Irvinga... Co víc dodat.

Puntíkatýhrnek
14.04.2021

Úžasná spisovatelka a jak vidím tak i krásná, charismatická žena...moc děkuji za článek

Bája89
14.04.2021

Listopád bude výjimečný literární zážitek. :) Už se na něj těším.