Zynz Zynz komentáře u knih

Nobi Nobi Ludwig Renn

Je to nejspíš moje první přečtená kniha mimo čítanek, leporel a honzíkových cest. Vracím se k ní každý rok a přečetl jsem ji snad 20 krát. Krásný příběh z Afriky o nebojácném klukovi Nobim.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Knihu mi zadala naše češtinářka na gymnáziu jako referát. Vzpomínám si, jak se mi ji číst nechtělo. Nechutenství trvalo cca 2 stránky. Je to brilantní kniha, krásně zasazená do meziválečného období a do období II. sv. války. Čte se sama a jedním dechem. Autor je tak obrazný, že se mi i v určitých pasážích dělalo špatně. Je tak surová až je nádherná.

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Skvělá kniha, ale nedoporučoval bych ji číst dříve, než si přečtete Silmarillion, a to ze dvou důvodů. Za prvé se budete zbytečně ztrácet v názvech postav a míst, kterých je tam požehnaně. Za druhé knihu nedoceníte a nevychutnáte si ji na sto procent. Pro fanoušky nutnost - doplnění Bible Silmarillionu.

24.11.2015 5 z 5

Super kniha, 4 hvězdy jenom proto, že je to taková pohádka a nedosahuje kvalit Pána Prstenů, natož skvostného Silmarillionu. Pokud člověk začíná s fantasy doporučil bych mu Hobita.

24.11.2015 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Dokonalost sama. Asi i nejtěžší knížka o středozemi ve smyslu orientace se v ději. Já osobně jsem neustále listoval v rodokmenech a mapách, abych se vůbec mohl orientovat ve všech těch názvech a jménech, ale stálo to za to. Středozemi oceníte až potom co si přečtete tuhle knihu. Kdyby se udělovala i šestá hvězda tak ji z celé série dostane právě tato. Mrzí mne jen to, že byla na můj vkus velmi krátká a že jsem ji četl až po Hobitovi a Pánu prstenů. Smekám před Christopherem Tolkienem, že našel čas a sílu sesbírat otcovu práci do tohoto veledíla.