Zmrzlina88 Zmrzlina88 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha krásně a zároveň smutně popisuje postavy a vztahy mezi nimi. Přibližuje přerod Karwiné z obyčejné vesnice na hornickou kolonii, která běžným lidem přinášela nové možnosti obživy. Jenže nový život nebyl vždy úplně idylický.

09.02.2021 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Knihu jsem četla už podruhé. Je to vtipná oddychovka. Autorka úžasně a mile popisuje svou svéráznou rodinu i přátele aniž by je odsuzovala a na každém dokáže najít něco hezkého.

15.03.2021 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Krásný příběh o lásce se smutným koncem.

13.05.2021 5 z 5

Meč Přísahy Meč Přísahy Brandon Sanderson

Zase dokonalá kniha, teď už se bojuje proti skutečnému Zlu, hlavní postavy (kromě Dalinara, ten se nějakých intrik ještě účastnit musí) už konečně mají respekt a moc a tím pádem mohou bojovat za dobrou věc a neztrácí čas přesvědčováním ostatních, že to co dělají je skutečně správné. Tohle je důležité hlavně u Šalán a Kaladina.

O co je první polovina delší a popisnější, o to je napínavější a epičtější ta druhá. Konečně už víme mnohem víc o magii v tomto světě a hrdinové ji používají cíleně, to je velký posun od prvního dílu, kde jsem jenom věděla, že je všechno strašně komplikované o principech fungování magii jsme se dověděli hrozně málo.

Je super, že se zase setkáme s nějakou postavou z Vyjednavače, i když mi přijde, že ve Vyjednavači měla trochu jinou povahu.

Jediné, co bych opravdu vynechala jsou Intermezza, protože postav je i tak spousta a dělá mi problém se mezi všemi vedlejšími zorientovat, většinou jsou ty kapitoly hodně nudné. Zároveň mě moc nebavily pasáže o Venli.

Kniha má přes tisíc stran, takže obsahuje několik velkých zápletek a zvratů, ale tak to bylo i u dvou předchozích dílů.

Kdybych měla srovnat díly Archivu podle toho, jak se mi líbily, tak na první místo bych dala právě Meč přísahy, na druhé Cestu králů a na třetí Slova paprsků. (ale stejně všechny tři hodnotím 5/5 :-).

02.01.2022 5 z 5

Slasti a strasti života s doktorem Slasti a strasti života s doktorem Mary Bard

Knihy od Betty jsem si zamilovala, tak jsem si chtěla přečíst i něco od její sestry. I když je Maryin styl psaní hodně podobný, chybí mu nadhled a lehkost, se kterou svoje problémy popisovala Betty, tak, že cokoliv působilo vlastně jako hrozná zábava. To se Mary moc nedaří, takže knížku tvoří neustálé stesky, jak málo času tráví doktoři s rodinou a jak jsou vůči manželkám povýšení. Hlavním plusem je možnost dozvědět se další zajímavosti o Bardovic rodině a že se jedná o opravdu odpočinkovou četbu.

14.07.2021 3 z 5

Pramen Povýšení Pramen Povýšení Brandon Sanderson

První díl byl jednoznačně skvělý, ale tento se hodnotí mnohem hůř. Je tady mnohem míň přímé akce a mnohem víc komplikovaných plánů. První dvě třetiny jsou hodně pomalé, ale konec stojí za to. Do posledního dílu zůstala spousta nezodpovězených otázek, máme se na co těšit. Kelsier rozhodně chyběl.

26.06.2022 4 z 5

Přehled středoškolské fyziky Přehled středoškolské fyziky * antologie

Největší výhodou knihy je ucelenost, na rozdíl od jiných učebnic není nutné neustále prohledávat ostatní díly. Mám starší vydání (1991) a kromě astrofyziky je aktuální. Jediná kapitola, která by se do středoškolské učebnice hodila, je speciální teorie relativity.

Rozhodně nesouhlasím s komentářem svickop, naopak, učebnice vysvětluje všechny jevy pochopitelně, srozumitelně a zároveň v souvislostech s ostatními oblastmi fyziky. Rozhodně je potřeba si uvědomit, že to je středoškolská a ne vysokoškolská učebnice.

Edit. STR tam je, akorát schovaná v mechanice

21.02.2022 5 z 5