Zmiu Zmiu komentáře u knih

Historky z psíšeří Historky z psíšeří Evan Dorkin

Tlapková patrola pro dospělé. :-) příběhy jsou místy dost drsné, ale taky je zde prima humor, což je dobrá kombinace.

28.07.2022 5 z 5

Pohádky Oscara Wildea Pohádky Oscara Wildea P. Craig Russell (p)

Pohádky Oscara Wildea jsem v dětství nečetla, a jsem ráda, protože je to neskutečná deprese. Výborné komiksové zpracování tu depresi ještě umocňuje. Dávám vysoké hodnocení za působivost, takový nával emocí budu chvíli rozdýchávat. Můj šálek kávy to ale není.

05.07.2022 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Série Srdcerváči je oblíbená mezi mládeží, a tak jsem byla hodně zvědavá, o co jde. Do ruky si mi dostal zrovna třetí díl, a musím říct, že vůbec nevadí, že jsem předchozí nečetla, v ději se dá snadno zorientovat. Ono se toho taky moc neděje. Je to takový sladký příběh, kde všichni říkají správné věci a konají tak, jak by doporučil výchovný poradce. Mladí odmítají alkohol, sex určitě až po delší době, a mohli bychom pokračovat. :-)) Chápu, že v díle určeném dětem se toho moc dít nemůže, ale postavy nepůsobí moc uvěřitelně. A jak už tu mnohokrát bylo řečeno, ta koncentrace LGBT postav v tak malém kolektivu je taky spíše nereálná. Pokud se mi dostanou do ruky další díly, určitě se kouknu, čtení je to tak na hodinku, ale aktivně sérii vyhledávat nebudu. Přece jen, svět, ve kterém komiksové postavy jen ťukají do telefonu a značná část panelů ukazuje, co si kdo píše, mi tak blízký není.

13.06.2022 3 z 5

Aspergerův syndrom : život pod společenským tlakem Aspergerův syndrom : život pod společenským tlakem Jaroslav Hořejší

Rozhovor samotný mě tolik neoslovil, ale odborné kapitoly byly poučné. Z rozhovorů jsem se dozvěděla více o náhledu paní na společnost, než o životě s AS. To, že se lidé nezajímají, že nemají čas, zaznělo v knize hodněkrát. Byla jsem až překvapená, jaké je to téma. Pomohlo mi to uvědomit si, že vnímám dnešní společnost zcela opačně. Jako vnímavější, soucitnější. :-)

29.05.2022 3 z 5

Když se ryby pásly na nebi Když se ryby pásly na nebi Eduard Claudius

Stará poctivá kniha pohádek, která bude nejspíše bavit starší čtenáře. Najdeme zde kratší pohádky o zvířatech vysvětlujícího typu, proč zvíře xy přišlo k svým pruhům, barvě apod., ale i delší příběhy, které už mají spíše charakter pověstí a často končí smrtí někoho z hrdinů. I když zde je ve smrti vždy nějaké pokračování, např. proměna v jinou bytost, rostlinu apod. Nechybí ani několikanásobné proměny a obživnutí postavy, jak známe i z jiných pohádek. Kniha obsahuje i krátké povídání o Vietnamu a slovníček neobvyklých výrazů.

25.05.2022 5 z 5

Grandville 5: Force Majeure Grandville 5: Force Majeure Bryan Talbot

Grandville patří rozhodně mezi nejlepší komiksy, které jsem kdy četla. Nádherná kresba s mnoha detaily, dobře vystavěný příběh, zvířecí hrdinové a spousta odkazů jak historických tak popkulturních. A to mě ještě žere, že jsem určitě spoustu věcí neobjevila nebo nepochopila. Závěrečný díl se mi líbíl nejvíc a to asi z důvodů, že se dozvíme něco z LeBrockovy minulosti. A teď mám chuť si koupit plyšového jezevce.

17.05.2022 5 z 5

Piruety Piruety Tillie Walden

Kresba neurazí, ale ani nenadchne. Totéž platí o příběhu. Sem tam načrtnutá myšlenka, která není dále rozvedena a na další stránce se objeví něco dalšího. Emoce postav šly ze slabě načrtnutých tváří také hůř přečíst. Komiks měl sice nějaké zajímavé momenty, ale co se týče prostředí krasobruslení i osobní zpovědi, zůstal někde na půl cesty.

17.05.2022 3 z 5

Probuzení Probuzení Mirka Andolfo

Komiks s prasečí hrdinkou, to je jasný plný počet.

10.05.2022 5 z 5

Grandville Grandville Bryan Talbot

Skvělý komiks Miluju zvířecí hrdiny. Přidejte k tomu steampunk a další srdcovka je na světě. Pravicový politik Jean-Marie Králík... Něco mě tam cinklo a pak mi došlo, že králík je francouzsky lapin. A počítám, že těch narážek tam bude určitě ještě víc. Hurá do dalších dílů.

09.05.2022 5 z 5

Harmonizace čaker, propojení duše a těla Harmonizace čaker, propojení duše a těla Eva Kalivodová Štichová

Pro seznámení s čakrami stručná a přehledná kniha s dobrým členěním. Celkový dojem mi zkazily jen příběhy klientů, které mi ke knize vůbec neseděly a hodně pravopisných chyb. Užitečná kniha pro začátečníka, hlavně proto, že nezahltí a vše podstatné řekne.

05.05.2022 3 z 5

Ztracený princ Ztracený princ John Flanagan

Bohužel klesající úroveň této série se potvrdila. Kniha mě ani moc nebavila, a nakonec jsem ji dočetla až po delší pauze, když už mám v ruce 16. díl. Ten si také ještě přečtu, ale případné další díly už nejspíš nechám být. Ne že by byla kniha nějak hrozná, ale už se pořád opakují stejné motivy, stejné situace, a to je hlavní důvod, proč mě tak nudila. Snad bude pokračování o něco lepší.

08.04.2022 2 z 5

Král, Válečník, Kouzelník, Milovník Král, Válečník, Kouzelník, Milovník Robert Moore

Čtivá kniha, která pomůže rozkrýt, proč se někteří muži chovají tak, jak se chovají. Stojí za přečtení, ale v mnohém už na mě působí zastarale.

23.03.2022

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Nebýt skvělého Muže, který spadl na zem, tak bych po této knize nesáhla. Seriál neznám, ale anotace a jméno autora mě nalákaly. Šachy mi úplně cizí nejsou, a tématika ženy v mužském prostředí mi je také blízká. Nicméně hrdinka mě až tak nezaujala a celkově mě styl psaní moc nechytl. Takový suchý popisný styl. Ve třetině knihu odkládám, tak nehodnotím. Nejde o špatnou knihu, ale mně zrovna nesedla.

06.03.2022

Kluci ze hřbitova Kluci ze hřbitova Aiden Thomas

Knížka Kluci ze hřbitova je zajímavá z několika důvodů. Napsala ji nebinární osoba, a problematika pohlaví, toho, kým člověk je, vs. jak ho vnímá okolí, je jedním z ústředních témat knihy. Kromě trans hlavního hrdiny potkáme i další "vyvrhele", kteří nezapadají do škatulek společnosti. Zaujalo mě, že se třeba za celou dobu nedozvíme, jak se Yadriel jmenoval dřív. Pomohlo mi to pochopit, že když někdo chce udělat za minulostí tlustou čáru, tak se to týká i jména. Dozvíme se i jiné detaily z toho, co trans teenager může prožívat. Nadto je kniha čtivá, má dobře vybudovaný příběh se zápletkou a je zasazená do latinskoamerické komunity v LA, což ji dělá také zajímavou. Jako minusy vnímám hlavně dvě věci. Španělské výrazy sice dávají příběhu větší autenticitu, ale jak už bylo řečeno ostatními, nějaký slovníček vzadu by byl fajn. Nikomu se nechce několikrát za stránku googlit. Druhý minus je to, že je příběh zbytečně rozvleklý. Odehrává se jen v několika dnech a kniha má skoro 400 stran. Většinu z toho zabírají rozhovory mezi Julianem a Yadrielem, jejich pocity a tak. Čtu i tlustší knihy, ale zde se některé pasáže vlekly a pořád se tam opakovaly stejné věci, drama v nemocnici mi přišlo už celkem přitažené za vlasy. Jelikož jde ale o prvotinu a o důležité téma zpracované pro mládež, tak hodnotím o něco výše, než bych normálně udělala. Knihu určitě doporučím dál.

03.03.2022 4 z 5

Okresní hrdina Okresní hrdina Pascal Jousselin

Nápad s přecházením v komiksových panelech nebo procházením skrz stránku je fajn, ale že bych se něčemu zasmála, to ne. Komiks neurazí, ale další díly již vyhledávat nebudu.

03.03.2022 3 z 5

Báje, mýty, dějiny Báje, mýty, dějiny Vladimír Karbusický

Jsem ráda za originální myšlení, a i když jsem někdy skeptická k autorovým zdrojům (zvláště když cituje severskou mytologii), tak jeho přístup mě baví a hlavně mi dává smysl. Nemusí mít ve všem pravdu, ale rozhodně ve mně vzbudil zájem o hlubší studium. Což se mnohým těm, co jdou s proudem, nepovedlo.

28.01.2022 5 z 5

Fany byla při tom Fany byla při tom Hanna Schott

Skvělá knížka. Neumím posoudit, co jí řeknou dnešní děti, nicméně já jsem byla tehdy ve stejném věku jako Fany, tak jsem si čtení moc užila.

16.01.2022 5 z 5

Rozsudky soudce Óoky Rozsudky soudce Óoky Věna Hrdličková

Jde o stejné příběhy, které najdeme v knize Příběhy o soudci Ookovi z roku 1984. Toto vydání ale obsahuje 5 příběhů navíc.

16.01.2022 5 z 5

Strašidelný chrám v horách - Japonské lidové pohádky a pověsti Strašidelný chrám v horách - Japonské lidové pohádky a pověsti Jan Luffer

K této knize mě dovedly komiksy o Usagim, jež hojně využívají motivy japonského folkloru. Jelikož mé znalosti v této oblasti byly dost chabé, tato kniha mi zaplnila onu mezeru. Byla jsem překvapena, kolik příběhů už jsem vlastně znala díky komiksu. Jsem moc ráda za poznámky k jednotlivým příběhům, jejich zařazení dle motivů a občasné srovnání s našimi pohádkami.

15.01.2022 4 z 5

Kočkonautky Kočkonautky Petr Kopl

Další skvělé příběhy dvou čarodějek. Líbí se mi, že je seriál vtipný, ale objevují se zde i vážná témata. Téma smrti mi přišlo obzvlášť dobře zpracované.

10.12.2021 5 z 5