Zednář Zednář komentáře u knih

Kopa historek ze života Jaroslava Haška Kopa historek ze života Jaroslava Haška Antonín Bouček

Jedna cesta vlakem a kopa zábavy! Skvělé průpovídky o zábavném bohémovi.

22.02.2017 5 z 5

Dramaturgie her Karla Čapka Dramaturgie her Karla Čapka Jana Cindlerová

Velmi zajímavá a čtivá, vhodná jak pro studenty, tak pro odbornou i laickou veřejnost.

31.01.2017 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Trochu ohrané téma, přílišná černobílá kontrasce postav, zajímavé ženské postavy. Nejlepší Čapek to rozhodně není.

31.01.2017 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Po od naivní Makropulos se Čapek dostal do reálné utopie živého pre-orwellovského typu. Nevyčerpatelné téma se silným symbolismem antitotalitarismu a antimilitarismu. Poutavý jazyk, zajímavé postavy, skvělé scény. Nemohu se dočkat až uvidím nějakou inscenaci, Čapkovských je bohužel v ČR málo.

31.01.2017 5 z 5

Scapinova šibalství Scapinova šibalství Molière (p)

Na rozdíl od Lakomce je to 100% čirá Commedia dell'arte. Klasické archetypální postavy a situace jsou vyčerpány zcela; vychytralý drzý sluha, lakomý otec, milostný čtyřúhelník, ztracené děti, dohazovačka.

16.01.2017 4 z 5

Její pastorkyňa (román) Její pastorkyňa (román) Gabriela Preissová

Jednoduchá zápletka, postavy oproti románu nevýrazné a nerozpracované, dramaturg a režisér by měli co dělat aby z tohoto udělali trhák. Nicméně téma zůstává nadčasové, prostředí vybízí k přiměřenému patosu a jazyk je líbivý.

02.01.2017 3 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

"Nic není v životě lidském jisté, jen smrt! A to, že v Evropě bude nastolen šťastný řád. Vůdcova šťastná Evropa a smrt jsou dvě jediné jistoty, které dnes my lidé máme!"

Děsím se zrůd, a ty největší nejsou vymyšlené ale žijí mezi námi. Neb vymyšlené zrůdy jsme si vymysleli abychom si navzájem připadali méně odporní. Co může být zrůdnější, než myšlenka na to, že jediná kapka krve neexistující rasy vám vypůjčuje moc nad životy jiných, jejichž krev je naprosto, až na drobné rozdíly krevních skupin, stejného chemického složení jako ta vaše? "Šťastná Evropa" nám stále hrozí ať už její ustanovitel bude nebo nebude z Evropy a těch největších zrůdností se mohou právě dopustit ti, z nejnižších řad, ti "von byl takovej tichej, vždy pozdravil, nepil, nekouřil". Karl naštěstí jen zabil a dál netrápil, na rozdíl od ostatních zrůd dělnických hnutí ultra-pravice a ultra-levice.

11.12.2016 5 z 5

Černý kocour Černý kocour Edgar Allan Poe

Výběr ani ne poloviny skvělých povídek, chybí Pád domu Usherů, Berenice, Maska červené smrti apod. Výborné čtivo pro zážitkového minimalistu, libující ho si v fetiši mystična a děsu, který si chce něco knižně prožít, nicméně na nového Kinga bude čekat dalších pár měsíců a do Doriana Greye se mu nechce. EAP jasná volba!

28.11.2016 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Úsměvné drama které celá společnost vnímá jako vážnou tragédii, avšak se jedná o anti-utopistický výsměch touze po věčném životu a ač přes dramatickou a pochmurnou atmosféru se jedná o positivně laděnou filosofickou celovečerovku. Sám Čapek ji nepovažoval za nejlepší své dílo, jak se zmiňuje ve svém dopise Leoši Janáčkovi, který se rozhodl Věc Makropulos adaptovat jako operu.

23.11.2016 4 z 5

Dívka z Andru Dívka z Andru Terentius

Konečně přesun z mytologického Řeckého dramatu k Římské intrikařině a to malými vlaštovkami jako Terentiova Dívka z Andru. která se podobá Commedii dell'arte nebo Mollierovi. Postavy jsou propracovanější, nespoléhají jen na osud, či na Bohy, že zasáhnou ale raději si jdou za svým štěstím. Objevuje se i motiv vychytralého sluhy (otroka) kterého můžeme znát třeba ze Sluhy dvou pánů nebo Scapinova šibalství.

12.11.2016 5 z 5

12 pádů scenáristiky 12 pádů scenáristiky Milena Mathausová

Pomohla hodně, když jsem jako gymplák hodlal točit a psát divadlo a scénáře k filmům. Někde se mi ale ztratila což mě do dneška mrzí.

11.11.2016 5 z 5

Oblaky Oblaky Aristofanés

Ačkoliv jsem spíše platónovcem a sokrates je mi cizí, tato satira působí až přespříliš osobně. Groteska přecházející spíše do frašky.

19.10.2016 3 z 5

Lysistrata Lysistrata Aristofanés

Moje první komedie, která má vděčné téma. Na rozdíl od Aristofanových Oblak je užit humor negroteskní a až milý. Feminismus Athénských žen je zde prost jakéhokoliv šovinismu (pohnůtky jsou více lidské, tj. žárlivost, starost a láska) a satiricky vyobrazuje nedokonalůstky obou genderových protikladů.

19.10.2016 5 z 5

Oresteia Oresteia Aischylos

Konečně řecké drama které má náboj! Po přečtení Antigony a Oidipa jsem začal být skeptický a spěl jsem k tomu, že toto období zavrhnu. Pak moji zvědavost naštěstí podpořila Médea a přišla ta šlehačka na dortu. Oresteia je velká tragédie se silným tématem, velkým osudem a navazuje na nejslavnější válku všech dob. Pokud jste jako malí četli Petišku tak to pro vás bude jistě hlubší zážitek.

19.10.2016 5 z 5

Zapomenuté světlo Zapomenuté světlo Jakub Deml

Velmi zajímavé, netradiční, pásmovité eseje psané jako dopisy. V knížce je průnik žalu a bezmoci nad smrtí milované ženy doslova cítit.

19.10.2016 4 z 5

Vražda na ulici Morgue Vražda na ulici Morgue Edgar Allan Poe

Prvopočátek moderních detektivních příběhů není nikdy doveden k dokonalosti jako jejich vrchol (A. C. Doyle či A. Christie) ovšem jsou zde krásné motivy, náznaky budoucího rozvoje detektivek a postava detektiva má už své Holmes-Poirotovské rysy, jakožto sympatická nátura, geniální šedá kůra mozková a gentlemanské vzezření.

14.10.2016 4 z 5

Maska Červené Smrti / The Masque of the Red Death Maska Červené Smrti / The Masque of the Red Death Edgar Allan Poe

Strach z člověka, zvířete, věci, nebude nikdy tak silný než strach z neviditelného zabijáka, který je všude, ať už se jedná o nemoc, nadpřirozeno, Velkého bratra, ďábla, Boha či smrt a nikdo před takovým strachem nemůže utéci. Maska si pro vás přijde tak jako tak.

14.10.2016 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Na začátku knihy nám Orwell před očima vybuduje skvělý obrázek post-apokalyptického totalitního státu do kterého však nedokáže zasadit skvělý příběh. Kniha je napsána za jediným účelem a to předat myšlenku (neexistujícího?) teroristy a kontrarevolucionáře Goldsteina. Kniha nese název "Teorie a praxe oligarchického kolektivismu" která vystihuje moderní totality včerejška, dneška i zítřka.

TEORIE A PRAXE OLIGARCHICKÉHO KOLEKTIVISMU
Emanuel Goldstein

VÁLKA JE MÍR
SVOBODA JE OTROCTVÍ
NEVĚDOMOST JE SÍLA

14.10.2016

Hrdelní pře anebo Přísloví Hrdelní pře anebo Přísloví Vladislav Vančura

Recept: Vezměte Rozmarné léto, vyvařte z něj vodu a ponechte jen čistý a hravý jazyk český. Vančura tímto méně známým, avšak stěžejním dílem potvrdil, že je velmistrem našeho jazyka po všech stránkách. Vést celou knihu v příslovích, přirovnáních a frazémech si může dovolit pouze takový arci-génius jako V.V. a velmi se to povedlo i zasadit do vtipného, byť morbidního, příběhu.

14.10.2016 5 z 5

Médeia Médeia Eurípidés ze Salamíny

Euripidés byl mistr řeckého dramatu, na rozdíl od Sofokla se nebál satiricky poukázat na lidské nedostatky, díky čemuž byl méně oblíben. Krásným příkladem je Médea, která je nasycená žárlivostí, touhou po pomstě, krutostí, lehkovážností a nevděkem.

14.10.2016 4 z 5