Zatoulana Zatoulana komentáře u knih

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

První díl jsem si naprosto oblíbila, opravdu. Ten svět je tak úžasně propracovaný od historie, náboženství, národnosti, zvyků, přírody, módy... Obdivuji autorku za to, jak to dokázala do nejmenších detailů promyslet.

A ten příběh? Nádhera. Přestože se jedná o klišé "zakázaná láska" autorka to dokázala svěžím způsobem dostat na papír a vytvořila z toho něco krásného. (A těch pár předvídatelných částí? Čert je vem.) Obzvláště ty zvraty a intriky byli skvělé. A také se mi líbilo myšlení postav. Líbí se mi, že autorka primárně používala pohled Kestler ale čas od času aby navodila napětí použila i pohled Arina a zároveň tím čtenáře zasvětila i do jeho pocitů.

Kniha se mi opravdu četla jako po másle a nemůžu si ji vynachválit.

27.02.2020

Dvanáct dní Dashe & Lily Dvanáct dní Dashe & Lily Rachel Cohn

12 DNI DASHE & LILY - David Levithan, Rachel Cohnová

Touto knihou jsem zakončila rok 2023 a myslím že jsem si lépe vybrat nemohla. Toto pokračování mě nesmírně bavilo a musím říct že bylo překvapivě jiné než jsem čekala. Ano byla tam vánoční atmosféra ale přišlo mi že zde byla posunutí o několik kolejí dál spíš udávaly prostředí a dobu. První čeho jsem si při čtení všimla bylo to že zde je největší problém u postav v komunikaci. Ani jeden z nich nebyl schopný říct co chce a jen si domýšleli po čem touží ten druhý přestože oba chtěli totéž. U Lili se krapet projevila puberta a vzpurnost. Pomalu začala více objevovat sama sebe a snažila se vymanit ze svých standardů do kterých ji všichni škatulkovali.
Dash byl milý a hodný a snažil se jí fakt to co si myslel že by chtěla dle té škatulky a přitom se snažil pochopit novou Lily.
Bylo opravdu zajímavé tyto postavy pozorovat a vidět jak to bylo dál a že ne vše je stále tak růžové jak nám je stále ukazováno.
Knihu hodnotím určitě kladně. Moc mě bavila, byli tam vtipné momenty a bylo to za mě hezky zpracované pokračování.
5/5

16.02.2024 5 z 5

Polibek múzy Polibek múzy Lisa Rosenbecker

LITERSUM -POLIBEK MŮZY - Lisa Rosenbeckerová
Knihu jsem četla v rámci knižní štafety kterou pořádala @ moc děkuji že jsem se mohla účastnit.

Kniha mě velmi bavila, byla milá a tajemná. Začátek mě asi bavil trochu víc než ten středu trochu jsem čekala něco jiného, líbila se mi tam ta nevraživost mezi Malou a Lansburym. Myslela jsem a čekala že na to že je antimůza přijde jinak ale i tak to bylo fajn. Jen kdybys toho bylo více bylo by to fajn ten skok z toho “nesnáším ji na “je vlastně fajn a něco k ní cítím byl na mě moc rychlí a velký. Také se mi tu libili narážky popkurturni narážky na různé filmy a seriály. Samotná zápletka byla hezky vymyšlená a konec mě opravdu dojal.
Malou je skvělá bavilo mě že měla rozum a nešla do nebezpečí jen tak po hlavě jak to teď bývá zvykem. Zároveň měla skvělý smysl pro humor a co si budeme její kocour Sheldon je bozi! Lansbury je láska. Knižní postaví byli skvělé a ten svět hned bych tam chtěla.
Hodnotím 4,5/5

14.12.2023 4 z 5

Souboj princů Souboj princů Kristýna Dostálová

SOUBOJ PRINCŮ - Kristýna Dostálová

Kniha vyhrála 6 ročník literární soutěže hvězda inkoustu kterou pořádá @fragment

Jedná se dle anotace o akční královskou fantasy.

Hlavní hrdinka Leanis se vydává za sveho bratra Leandra v souboji princů. V kralovstvi ale není něco v pořádku a Leanis stále pronásleduje přízrak minulosti. Ona se všemu snaží přijít na kloub a zároveň se snaží zůstat v utajení.

Je to asi hodina co jsem knihu dočetla a nemám slov. Tohle bylo naprosto parádní! Jsem plná dojmů které se snažím vstřebat a vepsat do této recenze.
Příběh byl po celou dobu naprosto vyšperkovaný a napínavý, zároveň nebyl strohý. Prvních pár kapitol bylo více popisných hodně uváděli děj, představoval postavy, fungování světa, náboženství a hierarchii. To plynule navázalo na dění v souboji kde to už začalo být akční, spletitější a plné intrik.
Leanis,hlavní hrdinka příběhu, vůbec nepůsobila uměle a přesíleně. Smýšlela jako mladá dívka co chce něco dokázat svému otci a sama sobě. Měla své chyby občas ji propadla dětinská závist a žárlivost ale v hloubi to je zlatá a chytrá dívka co dospívá. I vedlejší postavy jsem si zamilovala a moc se mi líbilo že i s jejich životy si autorka pohrála a nepůsobili ploše. Hned od začátku jsem si zamilovala Koharua a Tristan mi byl sympatický. Některé věci kolem princezny jsem odhadla ale to byl detail.
No a ten konec? To rozhlednu zápletky Já nemám slov. Byla jsem naplá jak struna a nemohla jsem ji odložit. Proste parádní kniha a já vám jí všem doporučuji!

5/5

Knihu jsem četla v rámci #spolupráce s @humbookblo a ráda bych jim za ni poděkovala protože jsem si opravdu moc užila.

23.06.2023 5 z 5

Její tajemství Její tajemství Penelope Bloom

JEJÍ TAJEMSTVÍ - Penelope Bloom

Pro mě to byla první kniha z této ne přímo navazující série a upřímně jsem na ni byla celkem natěšená protože jsem tuto sérii chtěla už dlouho vyzkoušet. Nemyslím si, že jsem měla vyloženě vysoká očekávání, spíše jsem čekala oddechovou zábavnou romantickou knihu.
Svým způsobem taková i byla ale nemůžu se zbavit pocitu, že příběh probíhal tak nějak mimo mě. Všechno mi přišlo hrozně uspěchané a rychlé. S postavami jsem se nestačila sžít ani si k nim vybudovat nějakou náklonnost či vztah. Chyběl tam nějaký hlubší popis charakteru i vzhledu. Hlavní mužský protagonista byl popsaný jen jako sexy chlapík co nevěří na lásku. Hlavní hrdinka tam měla alespoň pár zmínek navíc ale i tak to bylo hodně ploché a je to škoda. Věřím že by to byl krásný příběh kdyby měl o víc prostoru.
Za velké plus zde považuji to jak čtivě byla kniha napsaná. Chyběli tam celkem důležité popisy které by mě sblížili s postavami prostředím a dějem ale za to tam bylo hodně akce takže se to četlo poměrně rychle a sem tam jsem se i zasmála. Nemůžu říci, že kniha byla vyloženě špatná ale s porovnáním například s knihou PAN ROMANTIK, kterou jsem hodnotila jako sladký průměr (3/5) to úplně hitparáda také nebyla.
A proto knihu hodnotím za čtivost, akci nápad a několik humorných scén 2/5
Každopádně se sérii úplně neskončím a mám v plánu přečíst ještě alespoň první dva díly.

15.02.2022 2 z 5

Temné cesty Temné cesty Chevy Stevens (p)

Tato kniha byla pro mě premiérou v thriller žánru. Byla napínavá a čtivá a zapůsobila na mě.
Bavilo mě to jen jsem si při čtení musela dávat pauzy abych to vstřebala. Autorky drsné popisy mrtvol byli poměrně silný kafe. Příběh se převážně točil kolem zmizelé Hailey a byl opravdu mrazivým. Chvílemi to bylo trochu zdlouhavé a natažené. Celkem mě bavilo s hlavní hrdinkou pátrat po vrahovi protože mám od mala ráda kriminálky. Tahle kniha byla skvělá a autorce se moc povedla. Opravdu mi vyrazila dech. Do budoucna si určitě ráda sem tam přečtu takovouhle knihu ale asi to nebudu úplně vyhledávat. Bylo to na mě opravdu silné kafe a par nocí jsem kvůli tomu nespala takže to pro me bude spis jen taková třešnička.
Ovšem věřím že milovníkům tohoto žánru se tato kniha bude určitě líbit.
4/5

31.12.2021 4 z 5

Zrazená Zrazená Kiera Cass

ZRAZENÁ - Kiera Cass

Předchozí díl mě jako jednu z mála tolik nezklamal, vlastně se mi konec knihy celkem zamlouval a proto jsem se i těšila na druhy díl. Ehhh … Byla to chyba!

Tato kniha je dokonalý adept na Průšvih roku (najdete na profilu jako story).

Od prvního dílu jsem nic nečekala věděla jsem, že to nebude nic světoborného ale příjemně jsem si u toho odpočinuli a konec mi přišel zajímavý. Od druhého dílu jsem čekala totéž.
Bohužel na místo toho jsem dostala opravdu SKŘÍPAVÝ text který mi dráždí oči a při čtení jsem si říkala to snad nemůžou myslet vážně. Opravdu to bylo příšerně napsné. Ploché postavy o jejich chování ani nemluvím - jako by to psal začínající autor. Vůbec jsem s nikým nebyla schopná soucitu nebo si jen říct “ano ten přemýšlí úplně racionálně”. Hlavní hrdinka Hollys mi přišla že neví co chce a přitom si snažila hrát na velkou hrdinku a hned přijme cizi lidi za rodinu a pak zase ne a chce domů a pak zase zpět … ‍️‍️
Ano to jak je tam oslovovala mě tahalo za uši/oči.
Jediný kdo mi tu byl ze začátku přišel celkem sympaticky byl Etan. Ten byl i celkem fajn. Svět kde se to odehrávalo také nebyl špatný ale měl velmi málo prostoru. Ovšem tyto dva klady jsou málo ve srovnáním s ostatními zápory.
Kniha mě opravdu zklamala a byla jsem opravdu ráda když jsem ji silou vůle dočetla.
2/10

Jaký na sérii mate názor vy ?

29.09.2021 odpad!

Opačno Opačno Hannah Mathewson

(SPOILER) Příběh je o Ilse, která žije v Londýně a je trochu jiná než ostatní lidé. Má nadpřirozené schopnosti a neví jak k nim přišla a odkud jsou. O svých schopnostech téměř nikomu neřekla ale hledá někoho kdo jí o nich něco řekne.
Po nešťastném incidentu kdy zemře její kamarádka Marta je unesena do světa Opačna, kde se konečně dozvídá o svém původu a svých schopnostech. Zároveň objevuje svět Opačna. Zjišťuje že všichni obyvatelé mají schopnosti jako ona. Obecně fungování světa a jeho obyvatel, popisy 6 frakcí které opačnému Londýnu vládnou se mi líbilo z knihy nejvíce a nejvíce jsem si ho užila.
Děj byl spíše pomalý, nebylo tam tolik akce.
Samotná hrdinka mi byla celkem nesympatická a hlavní dějová linka byla taková klasická (nic moc nového). Ale svět byl opravdu báječně vypracovaný. Charaktery jednotlivých postav byli propracované a nebyli ploché a hezky to tvořilo celek Opačna.
Také musím vzdát hole nádherném přebalu, protože mě velmi na knihu nalákal.

Celkově knihu hodnotím kladně ale zatím si nejsem jistá zda číst dál. 7/10

13.09.2021 3 z 5

Otrávená Otrávená Jennifer Donnelly

OTRÁVENÁ - Jennifer Donnellyová

Za knihu bych ráda poděkovala v rámci #spoluprace @humbook blogerům.

Jako grafická bych ale napřed ráda zmínila nádherně vyvedené desky knihy s parciálním lakem. Kniha vypadá nádherně.
Můžu říct že jsem se na reteling Sněhurky velice těšila, jelikož ten jsem dosud nečetla a tohle mi přišlo zajímavé a svým způsobem jedinečné. Největší plus této knihy byla její čtivost. Stránky mi doslova protékalo mezi prsty a to mě bavilo, přestože dej byl chvílemi poněkud slabí. Také chci ocenit, že kniha nebyla vypravena jen g pohledu Sophie (Sňehurky) ale mohli jsme nahlédnout do mysli více postav. Líbil se mi velmi svět i když by mohl být trochu více popsány do detailů.
Líbilo se mi také jak autorka využila původního příběhu s otrávenými nitěmi, hřebenem a jablkem a zároveň ho prohloubila o další události a příběhy.
Postavy jako Will, zlá královna, 7 trpaslíků a další mě velmi bavili. Jejich příběhy byli zajímavé a osvěžující.
Největší kámen úrazu tu byla Sophie která byla chvílemi opravdu nesnesitelně hloupá a naivní. A její chová i mě počas knihy rozčilovalo. Čas od času měla o světle chvilky a přišla i v pohodě a že se její postava vyvíjí a moudří ale o několik stránek dál to byla zase ta hloupoučká princezna ze začátku knihy která má snad sebevražedné sklony. Sophie u mě opravdu nezískala příliš sympatií ale jejíž byla kniha velmi čtivá a sama o sobě mě bavila a já jsem si u ní dobře odpočinula hodnotím ji kladně.
7/10

10.05.2021 3 z 5