zahadum zahadum komentáře u knih

Vše o Woody Allenovi Vše o Woody Allenovi Josep Antoni Aixalà

Vskutku široko a profesionálne pojatý životopis tohoto nadmieru originálneho režiséra, scenáristu, herca, spisovateľa a milovníka kvalitného jazzu. Kniha je bohatá na informácie z profesionálneho života Woodyho ako aj niečo z jeho súkromia. Za mňa veľká spokojnosť !

24.01.2016 4 z 5

Jack Nicholson Jack Nicholson Donald Shepherd

Na môj vkus trošku povrchne spracovaný životopis tejto hereckej legendy.

10.01.2016 3 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Súbor poviedok viacmenej hororovo ladených .... prvá a veľmi známa poviedka : Ja, Legenda je silne depresívne ladený post-apo príbeh o osamelom mužovi ktorý ako jediný prežil tajomný vírus ktorý robí z ľudí bytosti podobné upírom...filmové spracovanie z roku 2007 si berie len veľmi málo z tejto poviedky...dokonca vo filme nenájdete ani upírov....chýba mu aj tá temná depresívna a hlavne beznádejná atmosféra...určite doporučujem prečítať poviedku aj pozrieť film. Ostatné poviedky sú vydarené a posledná : Kto je na dráte je fakt výborné dielko. Celkovo spokojný a nemám výhrady.

31.08.2015 4 z 5

Zodiac Zodiac Robert Graysmith

Kto bol tajomný sériový vrah Zodiak ? Kto bol tento neľútostný, inteligentný, obozretný a hlavne bohužiaľ nikdy nezatknutý človek ktorý zabil ( neznámo koľko ) brutálnym spôsobom ľudí ? Vysmieval sa polícii .... vysmieval sa verejnosti prostredníctvom listov ktoré posielal ako polícii tak aj všetkým známym novinám v San Franciscu. V knihe ktorá je literatúra faktu ( NIE DETEKTÍVKA !!! ) sú pútavou formou opísané všetky dôležité udalosti v časovom slede od samého začiatku. Zodiak je temné tajomstvo ktoré desilo verejnosť Kalifornie a ktoré nebolo nikdy odhalené. Kniha sleduje kopec indícii ... svedkov a vyšetrovateľov ktorý mali čo do činenia s Zodiakom. Knihu doporučujem pre kvalitný súhrn faktov. Doporučujem aj filmové spracovanie danej témy:

26.04.2015 5 z 5

Maršál Žukov Maršál Žukov Vladimir Vasiljevič Karpov

Veľmi hodnotná a výborne spracovaná publikácia o najväčšom vojenskom stratégovi 2.svetovej vojny. Zložitý život mu nepriniesli len ťažké časy vojny ale komplikovaná spolupráca po vojne s intrigánom Chruščovom a Brežnevom. Videli v ňom skutočného hrdinu ľudu a pochopiteľne na to žiarlili a viedli voči nemu intrigy v snahe zničiť ho.Závideli mu to,že veľký vodca ľudu ZSSR, J.V.Stalin ho mal v obľube a bola to obojstranná obľuba.Svojím spôsobom sa im to aj podarilo ho zničiť. Žukov však nikdy nezmenil svoju tvár a aj napriek ľudským chybám sa jednalo o statočného, čestného a neohrozeného hrdinu vďaka ktorému v Európe zavládol v roku 1945 mier za čo mu musíme byť vďačný.

22.03.2015 5 z 5

Endymion Endymion Dan Simmons

V poradí tretia kniha veľmi slávnej spaceopery - Kantos Hyperionu je narozdiel od prvých dvoch časti výsostne akčná jazda. Sledujeme postavu menom Raul Endymion, živý sa lovom a doprovodom bohatých klientov na rôzne lovecké expedície. Na jednej takejto expedícii dôjde k nešťastnej udalosti a z Raula sa stáva vrah ktorý je aj odsúdený. Po tom ako nám zomrie hlavný hrdina začína neuveriteľná akčná jazda plná napätia a blízkej smrti. Cestovanie naprieč vesmírom a časom. Naša trojica hrdinov a miestami štvorica, bude sekundy a milimetre od smrti a večného zatratenia. Je tu minimum hluchých miest..autor je priam nasiaknutý ohromným množstvom fantázie a originálnych nápadov...všetko odsýpa k záveru ktorý je plný prekvapení. Nepochválim paperbackovú verziu plnú gramatických chýb a miestami je preklad viac ako divný. Každopádne doporučujem pre všetkých milovníkov náročnej sci-fi literatúry.

09.02.2015 5 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Tak kniha padla a nebudem o tom veľa písať. keďže užívateľ steppen-wolf to spravil skôr a lepšie....fakticky presne vystihol klady aj zápory tejto knihy J.Hilla.

začnem tým,že si dovolím skopírovať jeho dodatok k jeho vlastnému komentáru, dúfam,že sa za to na mňa nebude hnevať :)

takže steppen-wolf píše : P.S. Ještě dodatek. Po dopsání komentáře mě napadlo, kde by mohl být zakopaný pes. Hill je ve svých popisech až příliš doslovný. Žádné náznaky, žádné tajemno, vše naservírováno příliš "po lopatě." Proto ten nedostatek mrazení...

perfektne ! dodám proste,že kde Hill potreboval cca 250 strán na opísanie príbehu jeho otcovi by stačilo 70-80 strán aby z toho spravil atmosférou nabitú poviedku z ktorej by šiel chlad ako z otvorených dverí márnice. Takto je to zdĺhavé a pomaly sa to vlečie do finále ktoré je naťahované a predimenzované....Skutočne Hill vám ten strach opíše tak detailne,že stratí zmysel...a je to škoda...príbeh to nie je až tak zlý...autor mal snahu udržať príbeh celistvý a malo to aj hlavu a pätu....chcelo to proste byť stručný a neplytvať slovami tam kde správny autor chce len jemne drgnúť do čitateľa a zvyšok nech spracuje jeho fantázia...však dobrý čitateľ si rád doplní miesta ktoré mu autor nechal schválne prázdne.

07.11.2014 3 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Skutočne je poznať,že syn sa poddal na otca a jeho dielo veľmi pripomína tvorbu jeho otca S.Kinga. Autor má zmysel pre gradáciu deja...pre viacvrstvové rozprávanie príbehu ktorý nie je tuctový ale ani nič prevratné. Postavy sú živé a postupne ako ich autor predstavuje od minulosti po súčasnosť skladá sa nám všetko ako mozaika do grandiózneho finále...Hill je správne brutálny a nechutný kedy si to žiada príbeh ale nikdy to nie je prehnané a účelové...surovosť a chlad príbehu je umne a s citom zviazaný s romantickou líniou ktorá je živá a uveriteľná. Knihe dávam 80-90 % a som spokojný....číta sa to ľahko...kniha vám zaberie nejaké dva dni a bol som zvedavý na koniec knihy či sa udrží celistvosť príbehu.

31.10.2014 4 z 5

Zakázaná egyptologie Zakázaná egyptologie Erdogan Ercivan

Zaujímavé témy a fakty ktoré ale autor nebol schopný pútavo podať a text trpel suchým až nudným štýlom. Každopádne kniha je po stránke výberu témy veľmi zaujímavá....dozviete sa fakty a informácie o zatajovaní a skresľovaní významných archeologických objektov v Egypte. Za negatívne považujem ešte fotky ktoré sú malé..čiernobiele a nevidno na nich vôbec nič.

27.05.2014 3 z 5

Válka o černé díry Válka o černé díry Leonard Susskind

Komplikovaná kniha o tom či sa strácajú alebo nestrácajú informácie v čiernych dierach a všetko čo s týmto rozporom súvisí....autor rozpisuje svoj profesný " súboj " s popredným odborníkom na čierne diery Stephenom Hawkingom.

29.12.2013 5 z 5

Analytik Analytik John Katzenbach

Kniha pri ktorej sa budete priam potiť vzrušením a napätím. Zaujímavý a originálny príbeh o mužovi ktorý viedol jednotvárny život a ktorému ho jeden dopis radikálne zmenil.....hmm dalo by sa povedať,že ten dopis ho nielen zmenil ale spôsobil mu " smrť " ....moja druhá kniha od Katzenbacha a tento autor skvelej drámy sa mi páči viac a viac....proste vie narábať s atmosférou napätia a bezvýchodiskových situácii.

02.12.2013 5 z 5

Náš neobyčejný vesmír Náš neobyčejný vesmír Martin Rees

Ako vznikol náš vesmír ? aká je jeho súčasnosť a aká bude pravdepodobná jeho budúcnosť ? Je náš vesmír jeden alebo je súčasťou viac univerza ? na tieto a iné otázky ktoré nedávajú spať nielen fyzikom a kozmológom sa nám snaží známy fyzik čo najlepšie odpovedať.

01.12.2013 5 z 5

Ostrov búrok Ostrov búrok Ken Follett

Mimoriadne vydarená dráma zo sveta špionáže, ktorá vám ku koncu nedovolí ani dýchať.

12.09.2013 5 z 5

Oheň v diaľke Oheň v diaľke Péter Zsoldos

Veľmi dobrá kniha o človeku ktorý bol nútený ostať na cudzej planéte medzi ľudmi nižšej doby....postupné budovanie dôvery ...učenie ich všetkému čo pokladá za správne ...kniha ma plno dramatických zvratov ...vrelo doporučujem

28.07.2012 4 z 5

Drion opúšťa Zem Drion opúšťa Zem Václav Klička

Túto sci fi knihu si pamätám z detstva a dokonca ju mám vo svojej knižnici. Vynikajúci nápad ktorý mi pripomínal film : Deň kedy sa zastavila Zem.

11.03.2012 4 z 5

Zlo pod slnkom / Po pohrebe / Mačka medzi holubmi Zlo pod slnkom / Po pohrebe / Mačka medzi holubmi Agatha Christie

Prvá a druhá detektívka špičková a hlavne chválim prvú ktorá bola aj úspešne sfilmovaná...tretia nie je zlá ale je to zdĺhavý mix špionážno-dobrodružného románu ktorý sa naviac odohráva v dievčenskej škole. V nej až na posledných stránkach zasiahne Hercule Poirot. Za mňa celú knihu hodnotím na silné štyri *.

30.10.2016 4 z 5

Steven Spielberg Steven Spielberg Philip M. Taylor

Nedoporučujem túto knihu ! Nedozviete sa skoro nič o živote S.Spielberga, je chaoticky napísaná, nemá to žiadnu štruktúru ako klasické životopisy, je plná chýb, jedným slovom je to zbytočná kniha a ľutujem jej kúpu.

16.01.2016 2 z 5

Temná strana Švédska Temná strana Švédska * antologie

No čo dodať...zbierka poviedok od švédskych autorov krimi...pestré všeličo .... niektoré sú vyslovené slabé ...kopec je priemerných....a výnimočne sú tu aj poviedky ktoré z hlavy tak skoro nedáte..každá poviedka je preložená iným prekladateľom a je to miestami poznať....je tu aj poviedka Stiega Larssona ktorá je paradoxne ľahké sci-fi...pripomínam,že námet je originálny ale spracovanie...asi tiež stratené v preklade....tri hviezdičky sú málo a štyri sú veľa....rozhodol som sa dať štyri vzhľadom na vyslovene niektoré originálne kúsky....

20.09.2015 4 z 5

Kniha o nové fyzice Kniha o nové fyzice Jiří Horák

Kniha je v podstate nedokončená vzhľadom na to,že autor zomrel tesne po jej dopísaní. To má za následok neprehľadné a násilne usporiadanie textu do jedného obrovského zhluku písmen...každopádne na konci knihy je edičná poznámka ktorá na to poukazuje a zdôvodňuje to tým,že po smrti autora sa už edičné práce nekonali. Samotný obsah knihy je rozporuplný...autor v podstate popiera všetky platné fyzikálne zákony ( napr. relativitu ) a neuznáva ani matematiku ako jazyk fyziky ..... knihu nechám bez hodnotenia ....

15.04.2014 5 z 5

Na pomezí Na pomezí * antologie

Perfektná zbierka viacmenej amatérskej poviedkovej tvorby..ktorá je ale určite veľmi originálna a hlavne výber poviedok vás nebude zaručene nudiť. Poviedka knihy je podľa mňa určite :Výpěstek Doporučujem !

02.04.2014 5 z 5