Yarwen Yarwen komentáře u knih

Mador Mador Ljuba Štíplová

Patrně nejpovedenější číslo z celého ročníku 1990. Polda s Oldou jedou do Jugoslávie (kdopak děti ví, co je to za zemi?) a pořádně se nechají prohlédnout celníky - třeskutě vtipné. Kocour Richard za pomoci svého přítele bojuje proti psům - pyromanům a pak tady máme slavný návrat do Pantátic na náves, kde zvedá nohu každý pes. Tyto výtečné komiksy pak doplňují nadprůměrné skazky o pasáčkovi, který hledá svou vílu, a o robotovi, kterému přeskočilo v příběhu Čtyřlístku.

06.08.2020 4 z 5

Hospodáři Hospodáři Ljuba Štíplová

Pokud se v čísle Čtyřlístku objeví komiks ilustrovaný Renátou Fučíkovou, jedná se vždycky o to nejlepší, co může aktuální číslo nabídnout. Nejinak je tomu i tentokrát, jedná se o příběh dudáka Edwarda, který se svým nástrojem nakonec najde uplatnění. A moudrá věta na závěr. Sherlock Holmes řeší polední (nikoliv poslední, naštěstí) případ, zatímco kocour Richard vyráží na moře za pokladem, pronásledovaný krvelačnými (přesto býložravými) zajíci. V závěrečné básničce, které odpustíme, že na medvědí hvězdě by asi nebylo možné žít, si všechna medvíďata budou vážit, že jsou na Zemi. Celkový nadprůměrný dojem trochu kazí jen poněkud jalový příběh Čtyřlístku, který se potýká s nezdárným zvířectvem. Ale potom, co předvedli autoři v minulém čísle, je i tohle cesta vzhůru...

05.08.2020 3 z 5

Tajemství almary Tajemství almary Ljuba Štíplová

Ze čtveřice komiksů v tomto čísle vidím dva jako nadprůměrné: kocour Richard vtipně zachraňuje princeznu a Olda a Polda chytají lelky. Pohádka o lvu a oslovi už moc povedená není, ostatně jako závěrečná básnička. Co by si však zasloužilo odpad, je příběh Čtyřlístku, ve kterém je nasekáno tolik logických kiksů, až je hanba to takto vydat.

02.08.2020 2 z 5

Pašeráci v oblacích Pašeráci v oblacích Vlado Ríša

JFK se společně s Vegou vydává na misi do Anglie v době první světové války. Asi nás v této sérii už nepřekvapí, že oba umějí mistrně létat a Vega je odborníkem na stavbu letadel. Příběh neurazí, řekněme průměr, co ale autorovi musím vytknout, je neúspěšné uchopení psychologie Kovářovy postavy, u které jsme zvyklí na chladnokrevnost a sebeovládání, zde podléhá emocím, hádá se s Vegou a ženské si s ním dělají, co chtějí.

01.08.2020 2 z 5

Záhadné tlapky Záhadné tlapky Ljuba Štíplová

Ve třetím čísle ročníku 1990 zaslouží nejvyšší známku příběh o Trufaldinovi z Florencie - malba Renáty Fučíkové je prostě nádherná. Pochválit lze i další komiksy - Čtyřlístek bojuje s neviditelnými nepřáteli ve vlastním domě, Olda s Poldou hrají počítačovou hru z druhé strany a kocour Richard rozpráší lupičskou bandu. Závěrečná básnička už ale ničím nezaujme, celkově to vychází na tři hvězdy.

01.08.2020 3 z 5

Futurama: (P)ohyby v čase Futurama: (P)ohyby v čase Matt Groening

Trio Leela - Fry - Bender se roztříští v čase, každý s jedním dílem stroje času, a je na Cubertovi, aby se je pokusil zachránit, a s nimi i celou Zemi. Komiks jde ve stopách svého seriálu, vtipnost směřuje stejným směrem, ale je třeba poznamenat, že pohybující se obrázky spolu s mluveným slovem nabízí víc. I tak je to povedené, dávám nadprůměr a připravuji se na další kousek komiksové Futuramy...

25.07.2020 3 z 5

Autoautomat Autoautomat Ljuba Štíplová

Druhé číslo ročníku 1990 přichází s další řadou povedených komiksů, ze kterých u mě překvapivě vítězí pohádka o kocourovi Richardovi. Čtyřlístek zjišťuje, že automatické auto nemusí být zároveň to nejlepší, Jáchym se se svým šotkem vydává do Číny krmit králíky a hezky malovaná básnička dělá příjemnou tečku na závěr. Snad jen kohout Koko se mi tentokráte zdál ne úplně vydařený.

13.07.2020 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Má první audiokniha, jež mě v autě provázela na dálnicích i úzkých cestičkách. Zpočátku to vypadalo na průměrné akční dílko, které ovšem postupně nabralo dech, aby v závěru atakovalo čtyři hvězdy. Musím přiznat, že některým hláškám jsem se hlasitě zasmál, což už se mi tak často při četbě neděje. Možná tomu dodal i přednes. Postapokalyptický svět českých krajin nabízí drsnou atmosféru, která v závěru graduje v bitce o Brno s Japončíky. Česká vlajka nechť vlaje, za mě 69 % a jdu na druhý díl.

13.07.2020 3 z 5

Temný měsíc Temný měsíc David Gemmell

Kniha se velmi pomalu rozbíhá, až jsem si říkal, že jsem narazil na první gemmelovku, která nebude dobrá. Naštěstí se vše rychle obrací a výborně napsaná psychologie postav zatáhne čtenáře do děje, ve kterém se plemeno lidí brání proti útokům obrovských Darotů, jež se snaží vyhlazovat jedno lidské město za druhým. Gemmel ve svých knihách trousí kapky moudrosti, nabízí čtenáři témata k zamyšlení, což je duševně povznášející, a byť závěr knihy není úplně vytříbený (jakoby si autor řekl, že i někdo z hrdinů musí zemřít, aby to nebylo úplně jednostranné), přesto dávám nádherných 86% - krásná a napínavá kniha.

08.07.2020 4 z 5

Ztraceni v čase Ztraceni v čase Ljuba Štíplová

První číslo již porevolučního ročníku 1990 nás zavádí do pravěku, a to díky novému Myšpulínovému vynálezu, stroji času. Psí duch nás může strašit v příběhu Sherlocka Holmese a patrně nejlepší příběh tohoto sešitu pak představuje lyžařský výcvik, na který míří Olda s Poldou. Nezbývá než zmínit i pohádku na námět "Obušku z pytle ven" a závěrečné veršované hádanky. V podstatě každá část tohoto Čtyřlístku je povedená, dávám proto nadprůměrné tři hvězdy.

06.07.2020 3 z 5

S větrem o závod S větrem o závod Ljuba Štíplová

Zrada! Jestliže má Čtyřlístek celkem 34 vnitřních stran, tak v tomto čísle jich bylo osm prostě prázdných, bez jediné tečky. To máte téměř čtvrtinu celého sešitu pryč, přitom tento časopis býval relativně drahý - na konci 80. let stál 7 korun, za tyhle peníze jste tenkrát mohli mít 10 zmrzlin. Škoda je to o to větší, že všechny příběhy jsou tentokrát nadprůměrné - Čtyřlístek narovnává křivdu při soutěži létajících modelů, Jáchym se učí symboliku barevných papírů ve staré Arábii, příběh ze staré Prahy nám připomíná, že nikdy jeden neví, zda ho štěstí zítra vynese vzhůru či smůla potopí, dokonce i Lunt a Špunt se svým vánočním dárkem se tentokrát povedl. Jednu hvězdu ale musím za tenhle zmetek srazit.

10.06.2020 2 z 5

Oprava nutná Oprava nutná Ljuba Štíplová

Zlatým hřebem tohoto čísla je bezesporu nádherně ilustrovaný příběh z řecko - římských bájí o králi Midasovi. Nicméně i příběh Čtyřlístku, který ukazuje na to, že vědomosti se bez námahy nezískají, nebo další cesta Jáchyma, tentokrát do Říma, jsou komixy povedené, stejně jako sympatická závěrečná básnička. Nebýt opět slabého Lunta a Špunta, aspirovalo by předposlední číslo roku 1989 na čtyři hvězdy...

08.06.2020 3 z 5

Výlet pro čtyři Výlet pro čtyři Eduard Martin (p)

Tři vydařené příběhy se nám představují v tomto čísle: Čtyřlístek se potýká se středověkými nestvůrami, Jáchym se učí ve starobylé Číně vyrábět papír a Sherlock Holmes prokáže svůj důvtip při pátrání po zloději tajného receptu. Pohádka o ševci je už slabší a závěrečná básnička táhne celé číslo pod průměr.

06.06.2020 2 z 5

Vtipálkové Vtipálkové Ljuba Štíplová

Celému číslu vévodí pohádka o hloupém Honzovi, jež je nádherně malovaná (R. Fučíková), v tandemu ji pak doprovází příjemně vtipní Olda s Poldou, kde Polda špačky určitě netluče, ale stejně se mu stanou téměř osudnými. A když jsme u vtipu, o něm je i příběh Čtyřlístku, který se překonává ve vydařených žertících. Kdyby nebylo slabého Lunta/Špunta a závěrečné básničky, aspirovalo by toto číslo na mimořádné čtyři hvězdy.

31.05.2020 3 z 5

Únos Únos Ljuba Štíplová

Čtyři komixy a z toho tři detektivní - hozená rukavice pro každého z nich. Zatímco Sherlock Holmes se s lehkostí sobě vlastní přehoupne přes průměr - pomáhá klubu Stopařů objasnit záhadu stop - příběh Čtyřlístku s únosem Myšpulína už vypadá uspěchaným dojmem a Lunt & Špunt se svými zloději už je vyloženě slabý. Nejlépe tak nakonec vypadá pohádka, ve které se Hanako vydává do kočičího království - je to takové krásně dětské. Úvodník pak tentokrát vypráví rádoby pohádku o Šmoulech, kteří na konci 80. let bombasticky vtrhli jako módní vlna na televizní obrazovky a Čtyřlístek se na této vlně také chtěl trošku svézt - vyznívá to ale trapně.

28.05.2020 2 z 5

Římské tajemství Římské tajemství Eduard Martin (p)

Dva příběhy s římskou tématikou v jednom čísle! Který je lepší? Nejspíš ten Jáchymův, nebýt příliš jednoduché gramatické chyby - tam to šlo udělat jinak, lépe. Ale ani samotný komix Čtyřlístku není špatný, právě naopak - na několik stránek se podařilo vměstnat slušnou porci děje. Koko se snaží uzavřít s tchořem mír, jak to dopadne, asi všichni tuší, ježek Čeněk (kde je ježek Jožka?) s veverkou Barčou se dají na fotografování, to už je takový průměr, a závěrečná básnička by si s odřenými uchy zasloužila tak jednu hvězdu...

27.05.2020 3 z 5

Psí hvězda Psí hvězda Ljuba Štíplová

Co mě dostalo v tomto čísle do kolen, byl příběh Káti a Škubánka s obrovským knedlíkem. Nevěřil bych, že se jako dospělý takhle naplno rozesměji jako u četby dětského komixu - tohle je na plných pět hvězd. Rovněž i Koko a Tchoř je vydařený - tam se podíváme na výstavu domácích zvířat - podobně jako příběh samotného čtyřlístku, kde stojí za povšimnutí hlavně videorekordér, který v roce 1988 rozhodně nebyl volně prodejný, teprve na počátku 90. let se stal věcně dostupným, nikoliv však finančně. Vodáci nám tentokráte zápasí s kachnou i velkou vodou v poměrně jalovém příspěvku, podobně jako závěrečná básnička, jež díru do světa také neudělá. Takže: pět hvězd za Škubánka, po třech za Čtyřlístek a Koka, dvě hvězdy patří vodákům a básničce. To dělá čistých 60% alias tři nadprůměrné hvězdy.

23.05.2020 3 z 5

Vlak do Oklahomy Vlak do Oklahomy Ljuba Štíplová

Z tohoto čísla bych vyzdvihl další cestu Jáchyma se svým šotkem za poznáním, tentokrát do starobylého Řecka, aby si vyzkoušel, jak se psalo do voskových tabulek. Krásně vykreslený rozdíl mezi Rozumbradou a skutečným mudrcem. Chytrý človíček je rovněž pochválen v příběhu Sherlocka Holmese, ze kterého vyplývá ponaučení, že ten, kdo nejvíc mluví, nemusí být ten nejchytřejší nebo nejvšímavější. I příběh dvou vodáků s vydrou se docela vydařil, stejně jako hezky malovaná závěrečná básnička. Jen u příběhu Čtyřlístku zamrzí logický kix, kde jeden z kovbojů se ve stejnou chvíli nalézá na dvou místech. Celkově ale určitě nadprůměr.

16.05.2020 3 z 5

Pod kočičími hlavami Pod kočičími hlavami Antonín K. K. Kudláč

Vzácný to úkaz - když zprůměruji všechna má hodnocení jednotlivých povídek, dostanu se nad průměr, na což u antalogií nejsem zvyklý. Vítěz tohoto výběru je pro mě jasný - Bitva o Anděl Michala Špačka je bombastická, na Vosáka nezapomenu. Stříbro patří Druhé protisměrné od Filipa Gotfrida, ten námět má hrůzyplný potenciál, škoda trochu haprující logiky. Na bronzovou medaili už je možná více adeptů, ale nakonec ji věším na krk Obětem a vrahům od Miroslava Žambocha.

05.05.2020 3 z 5

Velmistrova závěť Velmistrova závěť Ljuba Štíplová

Z tohoto čísla bych vyzdvihl především známý příběh Káti a Škubánka, kteří si domů pořídili robota - jako malý mě to fascinovalo. A další komix, kterému bych udělil i čtyři hvězdy, je Jáchym, který se se svým malým společníkem vydává zjistit, jak se vyráběl pergamen - zábavnou a napínavou formou je zde malému čtenáři předána i edukativní část, toto kvituji. Co tady máme dále - Čtyřlístek se nám vydává do podzemí za pokladem a též závěrečná básnička je nadprůměrná a krásně malovaná. Jediné, co se nepovedlo, je pohádka o sedlákovi uřezávajícím nosy nádeníkům - ani pohádka by se neměla pouštět do nesmyslů. Celkově vydařené číslo, ročník 1988 je velmi povedený.

18.04.2020 3 z 5