Yarwen Yarwen komentáře u knih

Lovci mustangů Lovci mustangů Lee McGiffin

Kniha od v Česku v podstatě neznámé autorky dostává svému názvu - je pro všechny kluky a děvčata, kteří mají rádi koně, zvláště pak ty volné, divoké. Patnáctiletý Andy se vydává z New Yorku do Texasu hledat svého otce a přitom si splnit svůj sen lovit mustangy.
Kniha je psaná přes silné růžové brýle, je zde mnoho šťastných náhod, ale zase je cílena hlavně na dětské čtenáře, je tedy nutné přimhouřit oko. Silný okamžik přijde, když Andy konečně dostihne svého hřebce, naopak u střelby do Indiánů zde bylo málo zdůrazněno, že kmeny nebojovaly o nic jiného než o svůj holý život, který se jim vytrácel, když lovci bizonů protiprávně stříleli podstatu jejich živobytí.
Útlá knížka, která asi neuvízne navěky v paměti, neurazí ani nenadchne, osciluje kolem průměru.

10.10.2022 2 z 5

Budiž vám Měsíc lehký Budiž vám Měsíc lehký Josef Pecinovský

Kovář je tentokráte povolán na Měsíc, který slouží jako středobod v tomto příběhu. A pokud se nemýlím, bude to poprvé, co se setká s jiným Kovářem z paralelního světa.
Autor rozjíždí zápletku výtečně, dlouho není jasné, co se vlastně děje a proč, a i když je třeba postupně odkrývat karty, budiž mu ke cti, že veškeré záhady ze začátku dokáže na konci krásně rozmotat - tohle mám rád, logika příběhu by měla být základem. Líbilo se, za mě zasloužené čtyři hvězdy.

25.09.2022 4 z 5

Hry Jaroslava Foglara Hry Jaroslava Foglara Jaroslav Foglar

Občas v diskuzi o foglarovkách tvrdím, že byť jsou super a mám je rád, tak Miloš Zapletal je ještě o fous lepší. V této knize to byl právě on, který se dvacet let probíral kronikami a články Jestřába, aby nakonec sestavil přehled her, které tenkrát Foglar se svými skauty hrával. Ovšem z mého pohledu je zlatým hřebem v této knize přehled dlouhodobých etapových her, s legendou, dohrávaných na letních táborech. Ech, jak rád bych si něco z toho prožil. Pro zájemce o toto téma doporučuji též "Etapové hry", případně "Encyklopedii her", ve kterých je pár dalších.

21.09.2022 4 z 5

Ztraceni v podzemí Ztraceni v podzemí Ljuba Štíplová

Máme tady patnácté číslo Čtyřlístku, ve kterém se naše čtveřice vydává do "dungeonu". Ne, nebude hrát dračí doupě, ale trocha podzemí nikomu neuškodí (***). Marcelčin sen pak nabídne až příliš triviální příběh, kresba také není žádná sláva, takže s bídou jedna hvězda. Naopak "Za vlády knížete Vaška" má vtip i švih, byť autor trochu kopíruje Pekařova císaře. Ale ruka mistra Borna vtipu dodává šmrnc, takže za ***. Nejkrásnější kresba je ovšem v komiksu o Kmotře lišce, žel bohu příběh, čerpající z bajek, trochu pokulhává (***). Závěrečný kousek Rendlík + Hopík, který byl minule naprosto tragický, je nyní jen špatný a užijeme si v něm trochu sportu. Celkově mi to vychází na dvě hvězdy, což je trochu škoda - těžko říct, jestli se tenkrát Čtyřlístek stále ještě hledal, nebo prostě byla nouze o dětskou komiksovou tvorbu. Dneska už víme, že se tenkrát mohlo říct "bude líp".

21.09.2022 2 z 5

Dora a medvěd Dora a medvěd Helena Šmahelová

Byl jsem ještě malý klouček, když jsem narazil na knihu "Dobrá mysl", ve které musí Dora pobývat na starém hradě, kde její tatínek restauruje obrazy. Neskutečně se mi to tenkrát líbilo. A před nějakou dobou jsem zjistil, že autorka napsala o Doře knih daleko víc. A tak jsem se vrátil do dětských let, a začal tímto dílkem, ve kterém je Dora ještě předškolní děvčátko, kterému tatínek odjede za velkou louži a jí zůstane jen vycpaný medvěd.
Je to trochu poetické, trochu něžné, autorce se krásně podařilo dívat se na svět kolem dětskýma očima. Na druhé straně se nejedná ani tak o ucelený příběh, jako o kaleidoskop Dořiných zážitků. Medvěd byl na můj vkus až příliš velký bručoun. Ale obrázky, jež knížku doprovázejí, jsou naopak více než zdařilé.

15.09.2022 3 z 5

Polda a Olda zase spolu Polda a Olda zase spolu Stanislav Havelka

Prostřední díl ze souborného vydání Oldy a Poldy, tentokrát z 80. let, jež považuji za zlatou éru Čtyřlístku. A jedním slovem - výborné. Příběhy mají vtip a i jako dospělý čtenář jsem se při nich skvěle bavil. Tady si prostě neodpustím přidat čtvrtou hvězdu. (85%)

28.08.2022 4 z 5

Odkaz lovce tajgy Odkaz lovce tajgy Rudolf Luskač

Autor knihy byl zaslepený komunistický fanatik, pro kterého vše, co bylo za cara, je špatné a kruté, zatímco krása sovětského socialismu nemá vadu na kráse (sic!). Bohužel tyto bludy a předsudky vkládá i do zvířecí říše - rozlišuje hodná zvířata (prasata, jeleni, sobi či losi) a zlá zvířata (medvědi, vlci, levharti či tygři). Zlá zvířata je třeba bezpodmínečně vyhubit, byť je to nelehké a nechtějí dát své CARSTVÍ zadarmo. Boha jeho!!?! Na tomto základě je postavena tato kniha s naprosto jalovým příběhem, ve kterém se výprava snaží v tajze nalézt poklad pro sovětský lid. Jsem už ve věku, kdy si v textu dokážu podobné zvrácenosti odfiltrovat, ale kniha je určena pro dětského čtenáře, a tady bych se opravdu bál, aby některý z autorových nesmyslů v dětské mysli nezůstal. A stejně tak jako je autor neúprosný ke krásným šelmám, o politické zaslepenosti nemluvě, budu já neúprosný k jeho knize. Těch pár zajímavých zvířecích příběhů na jednu hvězdu nestačí.

26.08.2022 odpad!

Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Frans de Waal

Kniha je o emocích - ty mé byly nejprve natěšené vzhledem k nadšeným ohlasům, které knihu provázejí, poté jsem byl zklamán, když jsem si říkal "Ale tohle přece není pro mě nic nového, takové schopnosti jsem u zvířat předpokládal", nakonec ale knihu pochválím, neboť autor jde v dalších kapitolách hloub, nabízí zajímavé postřehy a souvislosti (hlavně s naším lidským světem, třeba text o Trumpovi mi vykouzlil úsměv na líci) a dává čtenáři výzvy k zamyšlení se nad některými tématy. Po dočtení poslední stránky mám tedy pozitivní emoce a spokojený pocit...

16.08.2022 3 z 5

Ocelový oř a tři další obrázkové příběhy Ocelový oř a tři další obrázkové příběhy Ljuba Štíplová

Nejpovedenějším kouskem z tohoto čísla je bezpochyby Komisař Drábek - zdařilé rýmy vytvářel někdo, kdo se narodil se solidním básnickým střevem (****). V příběhu Čtyřlístku dostane Fifinka "hlavní roli" ve filmu z Divokého západu, ale celá parta se bude muset postavit záludným filutům - kovbojům (***). Hloupý Honza je sice hezky malovaný, ale dějově mi moc nesedl (**). Co se opravdu nepovedlo, je Rendlík a Hopík. Nevadí mi, že si vzali předlohu z průměrného seriálu - ostatně sami se k tomu přiznávají - ale kresba špatně ukazuje, co se doopravdy děje a příběh sám je prostě špatný (*).

29.07.2022 2 z 5

Odplata 2 - Vzpoura vyvolených Odplata 2 - Vzpoura vyvolených Jan Hlávka

Autor pokračuje ve svém provedeném příběhu o zničené Dorově a hledání Ultimativního oddělení v Agentuře. Ano, vše mohlo být v jedné knize. Bývá nepěkným zvykem kouskovat v sérii JFK jednotlivé příběhy do více dílů. K Anně a Johnovi se k vyšetřování připojuje Vega a Annin přítel Dwaken. Jsem zvedav, zda se s některou z nových postav v některém z příštích dílů ještě setkáme.

20.07.2022 4 z 5

Cesta Cesta Jack London

Jack London čerpá námět pro tuto knihu z doby svého trampování, dlouho předtím, než začal psát knihy a stal se slavným. Představuje čtenářům nuzný svět věčných černých pasažérů, homelessáků a žebráků. Jistojistě zajímavý náhled, přesto mám s knihou malý problém - v textu zaznívají velkohubé hlášky jako "svoboda" a "volnost", ale ve skutečnosti jde o příživníky, kteří vše, co mají a jedí, buďto vyžebrají od pracujících lidí, nebo ukradnou. Za doby mamutů by zřejmě rychle umřeli hlady, neboť by jim nikdo zadarmo nic nedal. Proto dávám o jednu hvězdu méně...

18.07.2022 2 z 5

Dáma s krokodýlem Dáma s krokodýlem Miloš Štípl (p)

Tak, a máme tady Čtyřlístek v novém hávu, tato podoba obálky vydržela dalších dvacet let. Většina příběhů osciluje okolo průměru, nad něj se pozvedá především rýmovaný Komisař Drábek, povedl se i Martínek a také samotný Čtyřlístek - detektiv Sherryk Holmepes, ten, který vyčmuchal ty, kteří padělali padesátníky, mi vykouzlil úsměv na líci. Dnešním dětem by asi bylo nutné vysvětlit, čemu se říkalo padesátník, a padělat je by už možná bylo i legální - přinejhorším by dotyčné nezavřeli do vězení, ale do blázince...

13.07.2022 3 z 5

Andělské drápky Andělské drápky Alejandro Jodorowsky

Příběh Andělských drápků je nezřetelný, nějaký filozofický přesah žádný, kniha místy působí spíše jako zmatený kaleidoskop sexuálních snových výjevů. Hrdinka se na každé druhé stránce "definitivně" oprošťuje od všeho, co ji doposud svazovalo, aby o kousek dále nacházela něco dalšího, co ji stále drží při zemi. Kresba dílku ani neubírá, ani nepřidává, Moebius se zde dopouští pikantních logických kiksů, neboť velikost poprsí hlavní hrdinky je na různých stránkách brutálně odlišná - kdyby tohle fungovalo v reálu, nevyráběly by se prsní implantáty. Nakonec dávám dvě hvězdy, ale s odřenýma ušima. (33%)

01.07.2022 2 z 5

Prázdniny na sněhu Prázdniny na sněhu Ljuba Štíplová

Vtipné, veselé, z mého pohledu nejlepší číslo z prvních 12 vydání. Je poslední se starým formátem obálky - od příštího čísla už vycházel Čtyřlístek v podobě, v jaké ji známe dodnes. Toto číslo obsahuje pouze jeden velký sněžný příběh Čtyřlístku bez nijakých dalších komiksů, což je také naposled, stejně jako částečně černobílá kresba na některých stránkách - holt prvních 12 čísel mělo nejspíš úspěch a Čtyřlístek se tak etabloval coby projekt se slibnou budoucností - a dost možná tenkrát ani největší optimista nepředpokládal, že bude tak dlouhá a úspěšná.

13.06.2022 4 z 5

Octárna ... a jiné příběhy Octárna ... a jiné příběhy Edward Gorey

Roztomile morbidní, to je z mého pohledu asi nejvýstižnější sousloví o této knize. Černobílé kresby mají svůj styl, hororová tématika se nebojí ani takových témat, na které by si leckteří umělci netroufli (třeba rozšmelcovat líbezná dítka, že). Co je naopak trochu škoda, je přílišná útlost knížky, kterou přelouskáte za půl hoďky. Osobně jsem nepochopil povídku Západní křídlo, které je bez textu, ale tak to dost možná autor zamýšlel. Ale kde je ta Octárna?:) Celkově spokojenost, nadprůměr (57%).

31.05.2022 3 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Velké dílo - jeho záběr je opravdu úctyhodný, autorem vybudovaný svět se všemi rasami, krásou a nedostatky vypadá reálně, tady smekám klobouk před kreativitou. Co bych naopak vytknul, je slabé napětí - román je příliš popisný, ne že by byl nudný, ale pohltit mě dokázal jen na jednom místě. Přesto bych hodnotil nadprůměrnými třemi hvězdami, nebýt poslední kapitoly - autorovo pojetí spravedlnosti mi přijde pokrytecké a trest nesouměrný s proviněním - a to jsem sám spíše přísnější povahy. Nicméně je to jen můj názor, který nikomu nevnucuji, ale kazí mi výsledný dojem a nutí mě jít s hodnocením níž na 50%.

25.05.2022 2 z 5

Věčný luňák Věčný luňák David Gemmell

Autor zde snad poprvé nakousl sci-fi tématiku v podobě cestování mezi prostorem a časem. Nicméně hlavní osa napínavého příběhu se opět točí kolem vysoké Druin a horalů. Sigarni zde ovšem není hlavní postavou, nýbrž Caswallon a jeho adoptovaný syn Gaelen. S ostatními horaly stojí proti armádě krutých Aeniřanů a úspěch jejich vzdoru visí na vlásku... Přidal bych i čtvrtou hvězdu, ale pacifistický až fatalistický epilog mi vskutku nesedl, zůstanu tak na 70%.

25.05.2022 3 z 5

Letem kulatým světem Letem kulatým světem Jaroslav Němeček

Jedna věc je dětská pohádková naivita, jiná věc pak pohádková stupidita. Čtyřlístek měl ve své rané fázi nevyrovnanou kvalitu, a tento kousek bohužel míří právě k té stupiditě - těch nesmyslů, podivných (ne)návazností v ději a logických kiksů je prostě příliš mnoho, abych to mohl odbýt tím, že je to jen pohádka pro děti.

15.05.2022 1 z 5

Odplata 1 - Země prokletých Odplata 1 - Země prokletých Jan Hlávka

Druhý autorův příspěvek do série JFK a na rozdíl od toho prvního úspěšný - Kovář je psychologicky správně uchopený, je přesně takový, jakého ho známe, navíc se nachází v poměrně originálním prostředí. Zajímavá zápletka a dokonce i rozšíření universa JFK (nová postava jako Hawkův učitel) pak vyznívá jasně pro vynikající čtyři hvězdy. (75%)

16.03.2022 4 z 5

Dcera Železné ruky Dcera Železné ruky David Gemmell

Větší polovinu knihy jsem si myslel, že je to snad nejslabší dílo mého oblíbeného autora. Ne příliš sympatická hrdinka, táhnoucí se děj, který se posouvá přesně tím směrem, jakým jsem očekával. Teprve v průběhu druhé půlky se příběh rozeběhne naplno a začíná vzbuzovat ve čtenáři zájem a emoce. Takže i když to nebude to nejlepší, co Gemmel napsal, přesto jde o nadprůměrné dílo. Závěrečná bitva strhující, ale krátká, postavy jako obvykle slušně psychologicky vykreslené, mně byl nejsympatičtější Fell a Ballistar.

19.01.2022 3 z 5