WolfIssen WolfIssen komentáře u knih

Vikingové - sága tří staletí Vikingové - sága tří staletí Johannes Brøndsted

Johannes Bronsted byl velkým odborníkem historie a archeologie ranného středověku severní Evropy, takže na tohle skvělé a obsáhlé dílo není už třeba z mé strany nic dodávat.

24.08.2019 5 z 5

Utajené vynálezy Utajené vynálezy Jan A. Novák

Stejně jako její předchůdce, kniha Záhadné vynálezy od pana J. A. Nováka je uceleným a na informace velice bohatým a vyčerpávajícím pojednáním především o tom, že teorie o zaniklé dávné vysoce vyspělé civilizaci je čím dál více pravděpodobnější a dostává reálné kontury.

17.08.2019 5 z 5

Budoucí lidstvo Budoucí lidstvo Edward Bulwer (p)

Mám tuto knihu v elektronické podobě, nevím, kde se stala chyba, ale možná jsou to už chyby několika překladů, protože některé slova nebo věty nedávali moc smysl a čtenář si tak musí trochu zaluštit :-) Nicméně příběhu to neubírá, já bych to ale příběhem nenazýval, ale spíše podáním svědectví o životním setkání, které podle mého úsudku možná Edward Bulwer Lytton opravdu zažil.

17.08.2019 4 z 5

Každý kopec má své... NEJ Každý kopec má své... NEJ Milan Silný

Nevšední cyklistická kniha plná nevšedních zážitků, humorných situací, ale také zajímavých historicko - geografických faktů. Maximálně čtivě napsaný a vysoce inspirativní počin. Jsem taktéž vášnivý cyklocestovatel a tato kniha mě příjemně překvapila a pobavila.

05.02.2019 5 z 5

TransAsia - vlakem kolem Asie se skládacími koly TransAsia - vlakem kolem Asie se skládacími koly Monika Vacková

Z mé strany tato úctyhodná cesta zaslouží přinejmenším obdiv, rád bych totiž věděl, čím se oba manželé živí, když si můžou na 100 dní jen tak od pasu vyrazit do světa. Vím, že oba cestují na kole po světě se svými malými dětmi, které z toho sice absolutně nic nemají, ale kdo z nás může říct, že byl třeba v osmi letech v Austrálii... Kniha je moc pěkně udělaná co do úpravy. S textem je to v mnoha případech horší. Autorka patrně neví, že ve slově dolů se opravdu píše kroužek na "u" :-) :-) No, konec srandy. Cestopis tohle určitě není. Spíše mi ta kniha příjde jako průvodce a to hned z několika málo důvodů. Koho například zajímá v kolik hodin přesně jede každý vlak, který oni využili? Takových zbytečných vět v textu a polopaticky líčených situací jsem v "cestopise" ještě nezažil. Na druhou stranu třeba například vůbec nepopsali nepálské národní jídlo khana, které si tolik pochvalovali. Do textu jej sice umístili na miniaturní fotce, ale z čeho se skládá a co je základem tohoto pokrmu se z textu nikdy nedozvíte... Takto bych mohl pokračovat, ale to bych musel knihu začít číst znovu a to opravdu nehodlám udělat. Ale abych jen nekritizoval: pěkně vyhotovené knize vévodí spousta podařených fotografií a zaujaly mě na konci knihy i popisy železnic států, kterými manželé projížděli. Na konec stačí jen dodat, že v Indii jsem sice ještě nebyl, ale to, že tam Indové šlapou ve sračkách a jsou to špíny největšího kalibru, vím už hodně dlouho :-)

03.12.2018 3 z 5

Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině Jarmila Bednaříková

Další skvělý a informačně vyčerpávající počin paní Jarmily Bednaříkové. Kniha se nese podobně jako dílo Stěhování národů především v rovině historicko-politických údálostí, expanze Víkingů, důvodů, příčin a následků Vikingských nájezdů, obchodování a střetu s jinou kulturou a společností. Vřele doporučuji všem, kdo se zajímají o historické období raného středověku ve Skandinávii i o Vikingy samotné.

07.11.2018 5 z 5

Kam až mě nohy donesou Kam až mě nohy donesou Josef Martin Bauer

Nutno podotknout, že kniha v sobě ukrývá více než film Bílé peklo z roku 2001, kterému byla předlohou. Taky některá jména, události, detaily a dějství jsou jiná. Oproti syrovému filmu je kniha ještě více emocionálnější a syrovější. Moc se mi líbilo, že ač bychom každý s kouskem romantické cestovatelské a dobrodružné duše nebo nátury chtěli takové dobrodružství zažít, Clemens Forell byl toto dobrodružství nucen zažít nedobrovolně, protože prostě musel. Za zmínku stojí i fakt, že hlavní hrdina se ve skutečnosti jmenoval Cornelius Rost a až do konce svého života (zemřel roku 1983) nezveřejňoval své jméno a žil ve strachu, že si pro něj KGB příjde, ikdyž v knize na rozdíl od filmu po něm velitel tábora nepátrá.

06.11.2018 4 z 5

Putování pro nic za nic aneb na kole i v mačkách v pohodě i sračkách Putování pro nic za nic aneb na kole i v mačkách v pohodě i sračkách Pavel Knebl

Je až k podivu, jak skromně a o to více dobrodružněji lze cestovat a poznávat jak přírodní krásy, tak pohostinnost místních lidí a gastronomické zážitky. V knize je popsaných spousta situací u kterých se budete válet smíchy.

20.03.2018 5 z 5

Šťastná planeta, aneb jak jsem na kole objel svět 1. díl Šťastná planeta, aneb jak jsem na kole objel svět 1. díl Vítězslav Dostál

Cestopis se velice dobře čte. Tento první díl mapuje cestu z ČR na Nový Zéland. Mimo nespočetných a mnohdy i vtipných zážitků z cesty, popisů míst, kudy projížděl a setkání s nejrůznějšími lidmi, nám vypráví o kulturních a geografických zajímavostech nespočetných míst, které cestou měl možnost vidět. Samozřejmostí obsahu knihy je spousta fotografií. Před léty mi bylo ctí Víťu Dostála osobně poznat.

11.12.2017 5 z 5

Skrytý svět záhad a tajemství Skrytý svět záhad a tajemství Vladimír Liška

Velice čtivá kniha, plná teorií a otázek o největších záhadách vesmíru a člověka. Kniha je rozdělená do tří částí. V té první, vesmírné části, nás autor provází otázkou Velkého třesku, Teorií chaosu, Hyperprostoru, mimozemšťanů a v neposlední řádě Tunguzskou záhadu. Ve druhé části se věnuje záhadám člověka a přibližuje nám parapsychologické jevy jako je zjevení, posmrtné bytí, astrální cestování, minulé životy a záhadná zmizení. Konečná třetí část pojednává o zrodu paleoastronautiky v čele s jejím zakladatelem a otcem Erichem von Dänikenem, dále o evoluci člověka a končí pojednáním o mýtickém ráji a jeho nekonečném hledání. Kniha neobsahuje žádné ilustrace ani fotografie.

01.11.2017 4 z 5

Toulky tajemnými místy Čech Toulky tajemnými místy Čech Aleš Česal

Zajímavá a vkusně provedená kniha o zajímavých a záhadných místech Čech (místa na Moravě v ní nehledejte). Každý milovník tajemna si zde příjde na své. Mně osobně více nadchla první polovina knihy. Fotografie jsou opět černobílé, stejně jako v knize Toulky českým tajemnem, ale z mého úhlu pohledu mohli autoři alespoň některé zvolit v barevné formě. V anotaci na zadní straně přebalu knihy se píše: "Všechna místa jsou doplněna přehledným popisem cesty a lokality ležící mimo známé turistické trasy jsou zaměřeny pomocí GPS." Přehledný popis cesty ani GPS souřadnice jsem v knize nenašel". Poslední věta stejné anotace zní: "Knihu doprovází množství fotografií, dobových rytin, plánků a map." Plánky a mapy budete v knize hledat marně...

10.10.2017 4 z 5

Utajené dějiny Čech 1. Utajené dějiny Čech 1. Otomar Dvořák

Hodnotná kniha obsahující nevšední a převelice zajímavé informace. O autorech není třeba nic dodávat, jsou to legendy české záhadologie.

02.09.2017 5 z 5

Už nekouřím Už nekouřím Petr Uchytil

Knížka se čte velice dobře a věřte nebo ne, zabírá to. Já sám jsem do toho už po několikáté šel a zatím se držím. V podstatě ji můžete brát i jako návod, inspiraci nebo jen příjemné zpestření v rozhodnutí přestat kouřit. Určitě doporučuji všem, kdo se chtějí tohoto neblahého zlozvyku zbavit. Nicméně, pokud postrádáte silnou vůli, nepomůže vám ani 10 podobných knih :-D

28.08.2017 3 z 5

SS Bratrstvo zvonu SS Bratrstvo zvonu Joseph P. Farrell

Fakticky hodně obsáhlá kniha, nicméně o samotném zvonu se dočteme minimum. Téměř všechny informace jsem o něm už věděl. O to více je dalších informací, které už se zvonem a jinými tajnými projekty souvisí více či méně a jsou mnohdy přímo konspirační teorií. Těch je zde spousta a některé z nich nejsou tolik známé. Kniha se četla vcelku dobře, některé kapitoly jsou dosti vědecké a člověk, který se nezabývá do hloubky fyzikou, může tyto pasáže pokládat za nesrozumitelné.

22.06.2017 3 z 5

SS: Krví nasáklá zem SS: Krví nasáklá zem Gordon Williamson

Na necelých 200 stranách obsahuje kniha množství informací, týkajících se především bitev, kterých se Waffen-SS zúčastnily. Autor vše popisuje vcelku nezaujatým pohledem. Přišly mi zbytečné větné výňatky z hlavního textu na okrajích stran. Místo toho mohl autor použít vysvětlivky vojenských hodností nebo emblémy jednotlivých divizí. Množství dobových fotografií s popisem je samozřejmostí.

04.04.2017 4 z 5

Stěhování národů Stěhování národů Jarmila Bednaříková

Fakticky nabušená kniha informacema. Nedá se samozřejmě číst stylem "50 stran najednou". Nejednomu čtenáři by mohl vadit styl dlouhých souvětí, ale právě to dává knize koncepčnější charakter, ikdyž jde o literaturu faktu. Jednotlivé události, týkající se utváření historické Evropy především za pomoci Říma, Germánů a v neposlední řadě například Hunů, jdou chronologicky za sebou a autorka neustále úspěšně dokazuje, že je historikem tohoto období na slovo vzatým. Záživné a zajímavé pasáže se střídají s těmi méně záživnými, ale to už tak v historii bývá. Nechybí samozřejmě rozvedení fatální problematiky v podobě křesťanství, které se do děje těchto věků přes Řím dostalo a dotváří tak ucelený pohled na přelom starověku a středověku v Evropě na pozadí onoho velkého příběhu Stěhování národů.

31.01.2017 5 z 5

Velká kniha otázek a odpovědí Velká kniha otázek a odpovědí Andrew Langley

Některé otázky a odpovědi jsou oproti jiným dosti polopatické a i mnohým dětem by se zdály zbytečné. Na druhou stranu spousta z nich zaujme i dospělého člověka. Kniha je opatřena pěknými barevnými ilustracemi a i po dlouhých letech dospělosti jsem do ní rád nahlédl.

13.12.2016 4 z 5

Mé velitelské operace Mé velitelské operace Otto Skorzeny

Jsem mile překvapen a velmi rád, že jsem měl tu čest přečíst si a založit si do sbírky tuto vyjímečnou knihu od pozoruhodného člověka. Otto Skorzeny je ztělesněním nejen pravé vojenské odvahy, ale i inteligence a vynalézavosti. Ačkoli je kniha výborně a nezaujatě napsaná, nedoporučil bych ji člověku, který zná 2. světovou válku pouze tzv. " z vlaku ". Spousta jmen, událostí a výrazů by mu tak připadala cizí. Na druhou stranu je kniha nejen obrovským přínosem do válečné literatury, ale i lidem, kteří mají už dost zaujaté protiněmecké literatury, např. od spisovatele Guida Knoppa, jehož knihy nejsou pro opravdové badatele v oblasti 2. světové války a Třetí říše vůbec. Není proto ani třeba dodávat, že v knize je spousta informací, které mainstreamová literatura o 2. světové válce a klasické školní učebnice nejen postrádají, ale dle mého názoru do nich nebyly úmyslně vloženy.

04.08.2016 5 z 5

Cizí království Cizí království Paul Kearney

Tato kniha mě tenkrát nevšedně překvapila. Koupil jsem si ji v antikvariátu za 25 Kč jako fanoušek fantasy čistě ze zvědavosti. Toho času jsem ji četl dokonce 2x, což je při mém čtecím vytížení nezvyklá věc. Možná že právě děj knihy mi byl tak blízký a tolik jsem toužil něco podobného zažít. Nápadité, skvělé, dobrodružné, inspirativní.

27.04.2016 5 z 5

Od Velkého třesku k člověku Od Velkého třesku k člověku Eric Buffetaut

Překrásná kniha plná nádherných ilustrací a zajímavých informací od vzniku vesmíru po předchůdce dnešního člověka. Zajímavou formou uspořádání určená nejen dětem ale i dospělým.

27.04.2016