Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Ke knize mne navedla nápověda u čtenářské výzvy 2019, že prý se děj knihy odehrává v Ostravě. Nevím který vtipálek to tam dal a já povídku od povídky čekal, kdy se Ostrava objeví :-) ! Nestalo se. Samozřejmě je to brak a mimo mé čtenářské zájmy, ale jak jsem se "pročítal" k té Ostravě, začal jsem se bavit. Knihu je potřeba brát s velikým nadhledem a nadsázkou ale musím říci, že Kotletův černo - suchý humor mne párkrát opravdu hodně rozesmál. V porovnání s knihami, které běžně čtu nemohu dát více než 3 hvězdičky, ale je docela pravděpodobné, že se u nějaké další knihy Františka Kotlety ještě pobavím :-)!

20.03.2019 3 z 5

Stále vládne mráz Stále vládne mráz Rolf Börjlind

Skvěle! Nenuceně navazuje na postavy předchozích knih.
Velmi přívětivý styl doplňený šokujícími zvraty hned od začátku, nápadité zápletky a více se rozbíhajících dějových linek, občas poměrně drsné scény, celkově velmi uvěřitelný příběh. Čtivé od první do poslední stránky.
Po přečtení knihy jsem autory zařadil mezi své oblíbené. Doporučuji!

18.03.2019 5 z 5

Exil Exil James Swallow

Kdyby se poslední třetina knihy nevyvinula spíše v bondovku, tak bych dal hvězdiček 5. Jinak ale napínavé a čtivé.

09.03.2019 4 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Jasných 5 hvězdiček. Kniha vtáhne čtenáře do děje během prvních dvou stránek. Přehledně popsaná praxe prostředí špionážních služeb a aktuální zpravodajská činnost v Rusku, Putinovo vidění světa a směřování vývoje Ruska. Trefná charakteristika vlastního vnímání Ruska a pozice ve světě jako velmoci a na druhé straně frustrace jednotlivců vyplývající z jejich osobního nerespektování.
To pro začátek. Pak se odvíjí věrohodný špionážní příběh, přiměřeně akční, inteligentně pojatý, odhalující techniky špionáže a kontrašpionáže, životů a práce agentů a dvojitých agentů dávající čtenáři prostor pro odhad vlastních vývojových scénářů, z nichž ten správný je potvrzen skutečně až v posledním odstavci.
Kniha je tak napínavá od samého začátku do konce a vede čtenáře k zamyšlení nad světem, vztahy a mocí některých zemí, jejich zájmů a priorit.
Děj není překombinovaný, počet postav přiměřený, příběh ve mě vytvářel celistvý a zorientovaný pohled. Doporučuji nejen příznivcům špionážní literatury.

16.02.2019 5 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Ačkoli posledních 50 stránek bylo výrazně lepších než předchozích 350, byla pro mne kniha celkově zklamáním. Nemohl jsem se začíst, děj mne nedokázal vtáhnout. Na dané téma mohla být kniha daleko více akční a poutavěji psaná. Příliš mnoho slov, aniž by se něco dělo. Jazyk knihy má poměrně daleko do poutavých historických románů, jaké píší Ken Follett, Vlastimil Vondruška či Ben Kane. Jako by autorovi samotnému docházelo, že je vyprávění poměrně prázdné, snažil se jej občas "zdrsnit" jadrnými výrazy či větami, ale to na mě působilo velmi lacině. Nejzajímavějším čtením knihy byla pro mne závěrečná Historická poznámka. Téma Vikingů mne stále láká, ale místo dalších dílů Lasse Holma se poohlédnu po jiném autorovi.

03.02.2019 3 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Velký autor a velké dílo. Stejně tak jako 1. díl Přemysl I - Otakar, je i toto pokračování úžasnou sondou do našich dějin. Faktické, naučné a přitom poutavě a čtivě psané. Přehled jednotlivých osob daného období v závěru knihy usnadní celkový přehled a orientaci ve vztazích. Členění do přiměřeně dlouhých (krátkých) kapitol usnadní čtení poměrně rozsáhlého díla. Další díl mám již připravený v knihovně :-)!

02.01.2019 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

První polovina knihy je čtivý akční thriller, žádné plitké stránky, děj má spád a čte se jedním dechem. Obzvlášť mne bavil způsob kapitol, kde autor nečekaně mistrovsky převádí děj jinam a následně se vrací k hlavní dějové lince. Ve druhé polovině ale "uvěřitelnost" příběhu klesá a závěr je smutným úpadkem. HH serie je dílo o třídu výš.

09.12.2018 3 z 5

Lobbista Lobbista John Grisham

Celkově povedený špionážní thriller, nijak zvlášť překombinovaný. Poutavý nástup děje, občas vtipná hláška (CIA, FBI či jiná část abecedy...). Druhá třetina knihy je pravda nudnější (italské čekání na to, co se stane dál), ale kdo vydrží, tomu se dostane čtivého zážitku dynamické poslední třetiny knihy, která čtenáře vtáhne do děje.

01.12.2018 4 z 5

Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Michael Bar Zohar

Impozantní dílo. Je téměř neuvěřitelné, jak se autorům podařilo shromáždit takové množství více méně utajovaných skutečností do takových detailů, souvislostí, jmen, časových a místních dat a poskládat je do čtivých příběhů jednotlivých operací. Kromě poutavého a napínavého čtení kniha přináší vysokou informační hodnotu.

12.11.2018 5 z 5

Expert Expert Dick Francis (p)

Po sérii dobrých knížek jeden slabší kousek. V první řadě mne zarazil překlad. Když byl poprvé zmíněn "dopravní box", nemohl jsem přijít na to, oč se jedná. Až z dalšího textu jsem pochopil, že to byl přepravník koní. Termín dřevěné nádoby místo dubové sudy či jednoduše barely, kde zraje whisky, zpáteční jízdenka z Austrálie místo letenka a pod. vzbuzovalo velmi šlendrijánský dojem. Nevím zda autor či překladatel použil pro slovutný koňak Hine Antique (XO) označení brandy, ale přestože koňaky jsou podskupinou brandy, žádný "expert", o kterém tato kniha je, by pro koňak honosící se pečetí královny Alžběty obecný termín brandy nikdy nepoužil.
První třetina knihy je takový pall mall, ze kterého čiší laciná snaha rychle zaujmout čtenáře, ale je to v podstatě nezajímavé. Vlastní zápletka se objeví až kolem strany 80, od které je kniha čtivější, ale celkový dojem se nijak výrazně nevylepší. Na detektivku jen o 250 ti stranách bych očekával větší spád, více rafinovanosti
a akce, vlastně "nabitou" každou dvojstránku. Ukládám hluboko do knihovny.

21.10.2018 2 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Rafinované, napínavé, poutavé. Udržet čtenářovu pozornost na 700 stranách bez nezáživných pasáží je výkon hodný velkého autora. Ačkoli některé detaily působí značně nereálně (např. co Harry H. všechno přežije, či jak vychází časové souhry) celkově je příběh přijatelný. Zápletky, falešné stopy, zdánlivá rozuzlení a nové směry, trocha akčních scén, to vše v inteligentním pojetí. Celá dosavadní série případů HH je zážitkem a Levhart je výborný mezi výbornými. Další pokračování rozhodně "přistanou" v mé knihovně :-)

07.10.2018 5 z 5

Fascinující kniha, ze které běhá mráz po zádech! Pocity, jenž tento realistický popis , kterému se naprostá většina předchozích historických pojednání vyhýbala, zalézají do morku kostí. Totální rauš významně rozšířil mé povědomí o dané době. Přečteno jedním dechem.

04.10.2018 5 z 5

Smrt odpoledne Smrt odpoledne Ernest Hemingway

Na knihu jsem se těšil, spojení velkého autora a zajímavého tématu mne lákalo. První část knihy jsem četl se zaujetím, které ale postupně sláblo. Po úvodním seznámení s Corridou a vším, co se kolem ní točí, začínalo být vše stejné, až jakoby zpravodajské. Autorova vášeň k danému tématu je nesporná, ale čtení mi přišlo poměrně těžké.

17.09.2018 2 z 5

Předvolání Předvolání John Grisham

Pohodově čtivá kniha, má spád, žádné liché pasáže, nekomplikovaná množstvím postav. Přímý vývoj děje, do kterého je čtenář rychle "vtažen".

17.09.2018 4 z 5