Warana Warana komentáře u knih

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Pseudointelektiální pornografie a postmoderní podbízivost. Jazyk strašný - neustálé předkládání zastaralých tvarů k moderní době nepochopitelná. Práce s dialogy místy také. Občas má i silné chvilky, ale tyto momenty většinou opustí, než je stačí rozvést. Přitom by měl spoustu jiných kvalit, např. jak popisuje mezilidské vztahy atd. Motivy působí jako pěst na oko, místo toho, aby si s nimi čtenář hrál a odhaloval je. Ale jako autor nechce. Trochu na mě působí jako grafoman, který má rád u vypravěče neustálé odbočky, jen aby "se mohl vykecat." Pardon.

27.03.2013 1 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Skvělá kniha, pro mě oddechová, ale líbila se mi. O hvězdičku méně, protože některé Mirandiny zápisky už byly trochu nudné a závěr mi přišel místy příliš šroubovitý, ale zase to dotáhla dobře napsaná poslední strana! Pro ty, kteří si libují např. v Tajemném okně, ale i pro širší spektrum zájemců.

27.03.2013 4 z 5

Tančím tak rychle, jak dokážu Tančím tak rychle, jak dokážu Barbara Gordon

Text na mě v době čtení hluboce zapůsobil a zanechal ve mně nedůvěru v polykání tabletek a silný emoční zážitek. Všem knížku vřele doporučuji. Perfektní vcítění a skvělé dialogy. Bohužel už si z ní moc nic jinak nepamatuju, až na matné přátelské večírky a polykání valia. Proto možná o hvězdičku méně. Každopádně Barbaře díky!

24.03.2013 4 z 5

Kouzelný vrch I Kouzelný vrch I Thomas Mann

První díl mě narozdíl od mých kolegů - čtenářů zaujal víc jak ten druhý. Možná proto, že je zde skvěle zobrazeno plynutí času, cyklické motivy a skvěle propracovaná postava Hanse Castorpa i Joachima Ziemssena. Atmosféra místa je při četbě plně pociťována, až to člověka občas dohání k tomu měřit si teplotu stejně jako tak dělá hlavní protagonista. K atmosféře ještě nutno podotknout, že i přes úmyslnou izolaci hlavních postav od "světového dění" je pozadí doby zřetelné a skvěle dokresluje děj příběhu. Mann má neuvěřitelný cit pro poetiku místa, jeho skvěle vystavěné sanatorium to může jenom potvrdit.

23.03.2013 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Kundera má několik slabých míst: neumí zacházet s jazykem; má velmi omezenou slovní zásobu, některá slova se nesčetněkrát opakují na minimu stránek, tematicky je to prašt jako uhoď, stále rozvíjí jedno a totéž téma a podobné motivy, jenže k jeho škodě rezignuje i na variace. Dobré momenty opustí, nebo je utne, nejhorší varianta je, když zaniknou pod prapodivnou monologickou slátaninou. Sbírka povídek se slije po krátkém čase v matné vzpomínky. Souhlasím s Kachorou, že pohled na lidi a vztahy jsou jeho plusem, bohužel mohl by s tím udělat mnohem více. Pro mě dvě hvězdičky a čtení spíš z musu.

22.03.2013 2 z 5

Smích ze snu Smích ze snu Martin Stöhr

Autorova sbírka neurazí, ale bohužel ani neoslní; pár míst navíc mile osloví. Po nějaké době zůstane dojem pouťové atmosféry - který ani nevíte, kde se vzal, dál vzpomínka na pár aluzí a parafrází na jiné básníky. Tečka. Bohužel.

18.03.2013 2 z 5

Konec civilizace aneb Překrásný nový svět Konec civilizace aneb Překrásný nový svět Aldous Huxley

Líbí se mi téma i provedení a způsob jakým Huxley drží příběh a pracuje s dialogy. Ale přeci jenom mi začíná chybět jazyk. Ve chvíli, kdy se objeví jen náznak scifi, mění se u britských a amerických autorů jazyková stránka v jakýsi střízlivý komentář, autor se předhání ve znalosti latinských termínů, ale tím jeho zájem o jazyk samotný končí. Je to trochu škoda, chápu, že jak autoři, tak i čtenáři science fiction chtějí jít rovnou k věci, ale kdyby občas nastala výjimka, nezlobila bych se. Jinak se čte svěže a rychle.

17.03.2013 3 z 5

Krkavčí láska Krkavčí láska Peter Wawerzinek

Kniha Krkavčí láska si svou cenu určitě zasloužila. Škoda jen , že neměla k ruce zdatnějšího redaktora, mohla být ještě o poznání lepší. Téma dítěte, které je vrženo do světa bez rodičů a které paradoxně za jejich absenci lásky po celé své dětství nese úděl viny, je velice silné. Líbí se mi také propojení s publicistikou. Občas ale autor sklouzne k násilnému opakování nebo k místům, která příliš do celkové atmosféry a pohledu vypravěče nezapadají. I přesto má knížka rozhodně více kladů než záporů a stojí za přečtení.

17.03.2013 4 z 5