VojtaM VojtaM komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ze začátku mě moc neoslovila, moc jsem nevěděl o co jde, ale žádné rychlé objasnění nepřišlo. Překousl jsem první čtyři kapitoly a po nich jsem se musel brzdit, aby mi něco zbylo i na další dny. Skvělá kniha.

22.02.2015 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Četl jsem knihy, které by mi měly připadat smutnější než tato. Nepřipadají.

10.02.2015 5 z 5

Proměna Mary Dyerové Proměna Mary Dyerové Michelle Hodkin

Jen 2 hvězdičky. Proč? První díl se mi líbil, nebyl špatný, měl zajímavý, neotřelý příběh, nevěděli jste co se děje. Mara postupně objevovala sama sebe a také postupně objevovala Noaha, kterýho jsem měl docela rád. To se o druhém díle říct nedá. I přes konec prvního dílu a žánrové označení "fantasy" jsem doufal, že tam žádné nadpřirozené, spiritualistické věci nebudou. A ty flashbacky to samé. Velké zklamání. Příběhu by to možná dodávalo na zajímavosti, kdyby se to zde vyskytovalo v menší míře, ale prostě mi to tam vůbec nesedí. Nezapadá. Ovšem i přes tyhle všechny zápory jsem chtěl vědět, jak to skončí, v blízké budoucnosti se to ale nedovím. Proč? Knihu jsem nedočetl. Opět je čas na otázku "proč?" - odpovědí je ten kluk, co tu knihu celou zkazil. První díl byl fajn, jenom fajn, nic extra. Na začátku druhého jsem ho měl ještě pořád rád. Líbilo se mi, že jí v tom nenechal. A od té chvíle se můj vztah k němu začal měnit. K horšímu. Pořád to šlo dolu, až někdy u 38. kapitoly jsem knihu zavřel a hodil jí pryč. Opět je čas na otázku "proč?". V prvním díle jsem ho měl z velké části rád proto, že se tam tolik nevyskytoval. Druhým dílem je o něm zmínka na každé stránce. Když si čtete 38 stran o tom, jak se jeho "dokonalá postava" postavila a nasadila svůj "nesnesitelně okouzlující, arogantní výraz". Vždyť to už je skoro jak v Holčičích pravidlech! Začalo se mi z něj dělat špatně. Každá literární postava, každý člověk má nějaké záporné vlastnosti, nějaké otravné chování. Stal se pro mě až tak nesnesitelným, že už bych nedokázal přečíst ani o stránku více. Vaše pozitivní hodnocení knihy se zakládá z 90% jen na jeho přítomnosti. U mě je to naopak. Každopádně si pořád budu stát za tím, že první díl byl dobrý.

Na druhou stranu vás chápu. Kdyby někdo napsal 1000 stran o naprosto bezchybný, ideální holce, která je na kluka, s kterým se dokážete na 90% ztotožnit... To bych přečetl hodně rychle.

11.07.2015 2 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Spousta lidí si zde stěžovalo na styl psaní, nespisovným jazykem. Tak jsem si pořídil nezkrácenou audioknihu, čímž se toto mínus anulovalo. Kniha je úsměvná, neotřele psaná, jediná svého druhu a ať se to zdá neuvěřitelné, tak je velmi napínavá. Ale je tam něco, co mi brání dát 5 hvězdiček, něco v mojí zadní části mozku mi v tom brání. Je to právě ten styl psaní nebo až moc velká prostoduchost textu. Ale i tak, doporučuji přečíst/poslechnout.

22.03.2015 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Knihu jsem na své poměry přečetl velmi rychle, ale nic jsem nepřeskakoval, barvitě si představoval každou událost v knize popisovanou a pokoušel se zamýšlet nad každou kapitolou. Vyšlo z toho, že jakožto velký milovník historie musím překopat celý svůj pohled na éru středověkou. V učebnicích dějepisu a ani v ostatních knihách vám nenavodí strach z bitvy nebo nevolnost z toho, že se blíží poprava, tam máte napsané, že poprava se uskutečnila v roce 1411 a nic víc. Vůbec jsem si dřív nedokázal připustit a ani představit, že to může být až tak kruté.
Pan Martin vás už od začátku bude seznamovat s každou postavou velmi důkladně, o každém si můžete ve své mysli vytvořit obraz a zakomponovat ho do prostředí, ve kterém se nachází, v jiných knihách to není tak lehké, ale díky délce, obsáhlosti a detailnosti to tady jde výborně. Kniha nikam nepospíchá, fantasy nemám moc rád, ale tady mi to vůbec nevadí, což mě udivuje.
Tuhle knihu by si měl přečíst každý, kdo chce ochutnat něco nového a skvělého. Občasně mě nebavili kapitoly se Sansou, protože to je ze začátku taková ta mladá dáma, jejíž největším životním snem je působit slušně a oženit se. Z tohohle se v dalších knihách naštěstí dostane, naštěstí pro mě, ale nevím jak pro ostatní, kniha kombinuje několik postav, kolemž nichž se to odehrává, každá postava je jiná a u každé je hlavní část na něco jiného, např. láska, boj, průzkum, nenávist, vládnutí atp... Každý si zde najde svou oblíbenou a svou neoblíbenou kapitolu, ale bez nich by to nešlo. Skvělá kniha, která stojí za přečtení.

29.11.2014 5 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Oproti předchozím dílům je tahle kniha dokonalá. Líbí se mi prolínání dějů a celkové rozuzlení, dramatický konec a vždy bylo těžké se od knihy odpoutat. Také zde začalo něco, co zřejmě bude i v dalších dílech, takže to jen zvyšuje mojí motivaci přečíst si to.

21.03.2015

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Líbila se mi první část. Díky ní jsem se začal zajímat o personalistiku, kapitola o pohovoru je naprosto skvěle napsaná a přiblížila mi metody a postupy, které je dobré znát. Naproti tomu prostředek se mi moc nezamlouval, přišel jsem o iluze a dost mě to znechutilo, ale konec je opět skvělý. Hary Hole mi vůbec nechybí, určitě se mi zamlouvá více Roger Brown, škoda že není pokračování.

22.02.2015 4 z 5