Vojslava Online Vojslava komentáře u knih

Zabitý před klášterem Zabitý před klášterem Zuzana Koubková

Pořád čtyři hvězdy, ale připadalo mi to trochu slabší, maličko zmatené (ale možná prostě zamilovaný johanita byl tím nejzmatenějším elementem) a indicie trochu nejasné - ale přesto dobré počtení, i když si ho asi pamatovat příliš nebudu. Nicméně samozřejmě se těším ještě na zbývající díl!

07.02.2024 4 z 5

Odkaz Odkaz Tabea Bach (p)

Všechno dobře dopadlo, no to jsem ráda... :-) Jistě, je to pohádka pro dospělé, jak je psáno v dalších komentářích, ale taková milá a nenáročná. Když v lednu zamrzá i mozek, je příjemné italské podnebí skvělé prostředí na relax. Jinak oceňuju, jak autorce postavy vyšly krásně do párů! :-)

28.01.2024 4 z 5

Izrael a Palestina: Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu Izrael a Palestina: Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu Marek Čejka

Přečetla jsem na nadšené doporučení (protože jsem si navíc v problematice chtěla vzhledem k aktuálnímu dění udělat jasněji) a sama jsem byla potěšena úplně stejně. Přehledný a fundovaný text se spoustou doplňujících grafických informací shrnul dějiny velmi objektivně (a toho si cením, zvlášť dnes, kdy je blízkovýchodní otázka prezentována dost černobíle) a díky tomu jsem si ve svých trochu zmatených vědomostech udělala systém. Ale je to takový nekonečný příběh, kdo ví, o čem bude případné šesté vydání...

25.01.2024 5 z 5

Pierre Claverie: Vstříc setkání s druhým Pierre Claverie: Vstříc setkání s druhým Jean-Jacques Pérennès

Jakkoliv jsem velký příznivec inspirativních životopisů, nebylo mnoho těch, které by mne tak vzaly za srdce, poučily mne a povzbudily jako tenhle. Život, který nebyl úplně jednoduchý, ale vydaný druhým, Druhému... a tedy úplně odevzdaný mluví sám za sebe. Koneckonců každý máme kolem sebe svoje vlastní Alžírsko, kde můžeme působit podle vzoru takové osobnosti, jako byl Claverie.

22.01.2024 5 z 5

Černobyl: Pád Atomgradu - grafický román Černobyl: Pád Atomgradu - grafický román Matyáš Namai

Knížku jsem dostala do ruky s doporučením, že je to zajímavé shrnutí toho, co jsem četla na podzim. Bylo - oceňuju jednak nákresy, kterým rozumí i laik (a to přirovnání ke kamnům je tak výstižné!), akcentovány jsou ty nejdramatičtější a klíčové momenty a grafický styl ilustrátora je tak vykreslující! Víc času, přiznávám, jsem strávila obhlížením detailů obrázků než četbou textu; a některé byly velmi dojemné. Zkrátka příjemně a užitečně strávená sobotní hodina.

20.01.2024 5 z 5

Intriky Intriky Tabea Bach (p)

Jako relax do časů spousty práce ideální - děj má rychlejší spád než předchozí díl, hedvábného lesku je tu snad ještě víc, závěrečné scény na oslavě mají poměrně vtipný spád a je zaděláno na další díl evidentně plný nemenší romantiky. Takže vzhůru mezi další odstíny hedvábí... :-)

16.01.2024 4 z 5

Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Madeleine Albright

Ačkoliv kniha na první pohled vzbudí možná reakce "proč to číst, to jsme se učili ve škole", nezaškodí nikomu projít ji až do samého závěru. Je primárně psána pro americké publikum, tedy poměrně obsáhlým úvodem do českých dějin se nenechme odradit - výborná kombinace vyprávění o samotném tématu prolínaném velmi osobní historií autorčiny rodiny míchá velmi čtivý koktejl nových informací o událostech, se kterými jsme se už mnohokrát setkali. A doslov - poslední kapitola je skvělou úvahou o nutnosti neustálého hledání pravdy a naděje, jak to dělaly velké i malé postavy vyprávěného příběhu, a díky tomu přežily a nesly obraz lidskosti dál; přislovečná třešnička na dortu si mne velmi získala. Rozhodně není třeba litovat času, který tomuto textu věnujeme.

14.01.2024 4 z 5

Fundamentální katechetika Fundamentální katechetika Ludvík Dřímal

Nejsem asi úplně hodnotitel bez vady, protože jsem knihu sledovala během vzniku a recenzovala ji, ale jakožto přednášejícímu v oboru mi velmi pro přípravu práce se studenty vyhovuje; spousta přehledů a dobrých aktuálních podnětů.

10.01.2024 5 z 5

Dům hedvábí Dům hedvábí Beate Rygiert

Příjemné čtení, sice obrys červené knihovny se zcela dokonalými hrdiny a chyběla snad jen svatba, ale téma hedvábí, tkalcovství, umělecké tvorby a Itálie jako takové to vyrovnalo až na čtyři výsledné hvězdy - bylo to zajímavé a všechny ty šály, šátky a přehozy bych chtěla mít! :-)

31.12.2023 4 z 5

Pohnutá doba Pohnutá doba Marie Lacrosse

Příjemná vánoční četba. Jak píšou i jiní čtenáři, rozjezd je pomalejší, ale v zásadě mi to tolik nevadilo. Prokombinovanost reálného příběhu (a pochvala autorce, že se zamýšlela nad rešeršemi!) s fiktivními postavami dávala četbě docela spád a zajímavost. I vedlejší postavy dokázaly děj doladit, musím říci, že dalšímu dílu asi neodolám - jako bych asi neodolala té fiktivní kavárně, moka dortu a mandlové melanži v pořádně velkém hrnku!

29.12.2023 5 z 5

Cesta za štěstím Cesta za štěstím Servais Pinckaers

Hutný výklad blahoslavenství - a proč se tak málo ještě v současné době morálka chápe jako cesta k dobru, jak ji autor ve svých úvahách představuje? Blahoslavenství představovaná jako exkluzivní cesty Boha do našich srdcí, jimiž nás chce získat úplně celé - může snad být lákavější základ? Touží snad někdo po tom, aby mířil k dobrému životu vymezenou cestou zákazů a nařízení, když se nabízí láska k Bohu a k bližnímu - a tím pádem štěstí? Text, kde autor odhaluje na zcela lidské i zcela Boží rovině význam jednotlivých blahoslavenství, nestojí jen za četbu, zběžnou nebo studijní, ale za důkladné promyšlení, možná i prorozjímání...

28.12.2023 5 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Nová detektivka s Jiřím Adamem se řadí k té lepší sortě Vondruškových detektivek - sice vysvětlení na posledních pár stránkách za pomoci nalezených indicií kratičce předtím jsme ušetřeni nebyli, ale jinak je příběh příjemně čtivý, zapletený tak akorát a žádná postava není přestřelená, divná, protivná a ujetá, jak se to v poslední době autorovi v mnoha knížkách stávalo. Za mne odpočinková spokojenost...

25.12.2023 4 z 5

Láska a přátelství Láska a přátelství Jane Austen

Tak tahle četba mne tak bavila! Úplně vidím, jak se rodina při předčítání směje, a je s obdivem, že tohle dílko sepsala Jane jako čtrnáctiletá - obdivuhodné, že už v tomhle věku měla takový smysl pro ironii a slovní humor. Taky klobouk dolů, kolik romantických klišé dokázala dostat do tak malého prostoru a rozkošně je skloubit! Sama jsem ve čtrnácti psala taky, ale tady se pozná budoucí opravdová mistryně slova. Vůbec nelituju téhle volby do Čtenářské výzvy, asi bych po tomhle titulu jinak nesáhla.

24.12.2023 5 z 5

Na rozhraní života Na rozhraní života Barbara Wood

Hodně čtivý a zajímavý příběh, autorka si opravdu vyhrála a musela hodně nastudovat, aby dokázala reálie popsat tak věrně. Ale o nich to není; hlavní linku příběhu, kde tři lékařky, každá po svém, hledají samy sebe a své životní poslání, vystavěla moc hezky, čtivě a každý čtenář si v příběh kousek něčeho oslovujícího najde.

23.12.2023 4 z 5

Temnota Temnota Klára Janečková

Tak příběh nám začal zajímavěji než skončil... Propletenec kolem velmi brutálně vymyšleného motivu byl až příliš černobílý a taky velmi černobíle skončil, i díky velmi černobílým postavám, a proti němu šel i celkem jednoduchý, nicméně nepříliš přesvědčivý jazyk. Nikoliv vyloženě špatné počtení, ale z takto vymyšlené zápletky se dalo vytěžit mnohem, mnohem víc... dovedu si představit i text, ze kterého by hodně mrazilo, a ani by tam nemusely být exotické reálie a několik vztahových uzlů...

14.12.2023 3 z 5

Zlatá růže Zlatá růže Zuzana Koubková

Série s velmi stoupající úrovní; tento díl mi hlavního hrdinu velmi zlidštil a moc jsem ocenila, jak se Zdislav vyloupl z papírové figury "takového nějakého historického detektiva" do v podstatě uvěřitelného člověka s emocemi a postoji, kterým čtenář může docela upřímně fandit. Zločiny vzbuzující hrůzu autorka nepřepalovala, pro fantazii stačily oči bratra Zdislava; a hodně si cením té rodinné linky (včetně závěrečného autorčina přiznání, jak k němu došla) - pořád tvrdím, že postavy si žijí vlastní život a autorovi ho stačí jen najít! Každopádně mě četba těšila a ještě doplním chybějící díly. Autorka v mých očích v tuto chvíli přeskákala například pana Vondrušku minimálně o rozdíl třídy!

10.12.2023 4 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Velmi nadprůměrné čtyři hvězdy a jsem velmi ráda, že mi tuhle knihu synovec doporučil - o tématu jsme si několikrát povídali a on objevil tohle. Vysoce čtivá literatura faktu (každý autor tenhle styl neovládá), která se nevyhýbá kontextům, což vysoce oceňuji, pro pochopení celé problematiky je potřeba mít opravdu široký vhled do spousty oborů. A přiznávám, že v pasážích popisujících průběh katastrofy se mi fyzicky skoro dělalo zle, sugestivnost líčení textu nelze upřít. Za mne skoro za plný počet a má-li čtenář dost trpělivosti prokousat se úvodem, rozhodně nebude litovat.

09.12.2023 4 z 5

Bouře Bouře Anne Jacobs

Dobře děj autorka rozjela před finále, při téhle nenáročné četbě jsem se nenudila ani chvíli :-) Na zimní večery skvělá záležitost a šestý díl už mám rezervovaný v knihovně. :-)

02.12.2023 4 z 5

Anglická kuchyně slečny Elizy Anglická kuchyně slečny Elizy Annabel Abbs

Rychlá četba velmi příjemného příběhu (opět mého oblíbeného druhu "pouč se z beletrie" - absolutně jsem netušila, že někdo takový jako Elisa Actonová vůbec existoval). Samozřejmě, že by postavy šly hlouběji propracovat, příběh hutněji zaplést, ale takhle mi to přišlo dostačující, protože atmosféru příběhu dotvářela poezie kuchyně. Občas jsem měla dojem, že se dívám na nějaký žánrový obrázek, cítím vůně a pár jídel bych opravdu se zvědavostí ochutnala (a musím říct, že názvy kapitol výborně vystihovaly obsah, ten motiv byl využit opravdu vtipně)! Nakonec i "tajemství", jedno zjevné od začátku, jedno naznačované a odhalené až na konci, tomu dodaly maličko gradace. Celkově vzato, kniha nezklamala a na dlouhé podzimní večery byla to pravé ořechové.

27.11.2023 4 z 5

Aféry na zámku Ashmore Aféry na zámku Ashmore Cynthia Harrod-Eagles

Celé čtyři hvězdy to nejsou, ale za to rozptýlení v metru to celkem stojí... Je zábavné si uvědomit, jak vlastně nepřesný je překlad "Aféry", protože opravdu celá kniha není o ničem jiném než o... prostě událostech. Typický "mezidíl", rozehrávají se další zápletky a děje je tu poskrovnu, pomineme-li několik manželských neshod a jednu slušnou bouřku. Nicméně souhlasím s několika názory níže, že skutečně asi bude potřeba přečíst další díl, už jenom kvůli vyřešení všech nakousnutých... afér? :-)

23.11.2023 4 z 5