VladimírB VladimírB komentáře u knih

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Nerad bych se dotknul některých komentátorů s rádoby literárně kritickými floskulemi o autorově pochybeních, hluchých místech apod. S pokorou respektuji jejich názory a hodnocení, byť s nimi nesouhlasím. Samozřejmě, každý lidský výtvor je nedokonalý, ale právě v tom je jeho výjimečnost a krása. Přečetl jsem snad všechny Follettovy historické romány a jsem přesvědčen, že autor se řadí k velikánům světové literatury všech dob. Román Večer a jitro je strhujícím příběhem, který se čte takříkajíc jedním dechem. Dává nahlédnout do poměrů ranně středověké Anglie romantickým příběhem bez toho, aniž by si vyhrazoval právo na jeho autentičnost. Dává zapomenout na každodenní strasti a poskytuje prostor ke srovnávání s dnešní společností. A to je, myslím, úkolem krásné literatury.

16.04.2021 5 z 5

Sklíněné korálky Sklíněné korálky Petr Sýkora

Myslím, že kniha P. Sýkory by snesla na obálce označení "Světový bestseller" a klidně i filmové zpracování. Vynikající příběh, neotřelé výrazové prostředky, důkladné popisy osob i prostředí. Snad jen by stálo za úvahu knihu zkrátit tak o 100 stran. Někdy je popis děje trošku obšírný. Jinak knihu vřele doporučuji.

11.11.2020 4 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Pavel Tomeš má bezesporu obrovský dar vymyslet a napsat poutavý a dojemný příběh. Umí jej také protkat spoustou vtipných příběhů a hlášek, k čemuž mu jistě dopomohla jeho profese Stand-up komika. Pochválil bych též mistrné používání českého jazyka.
Co mně však na knize velmi vadilo, a to zejména v její první části, je naturalistický až vulgární popis sexuálních prožitků a pocitů některých postav. Nejsem puritán, nicméně jsem se po přečtení prvních cca 50 stránek rozhodoval, zda knihu neodložím.
Také bych uvítal barvitější popis hlavních postav a scén.
Na rozdíl od předchozích komentátorek ale nepovažuji knihu za humoristický román s nejvyšším hodnocením.

07.01.2022 2 z 5

Ochránci Ochránci John Grisham

Mám téměř všechny knihy J. Grishama a Ochránci patří k těm lepším dílům. Jak je u autora obvyklé, příběh je čtivý, napínavý, bez hluchých míst a zbytečného popisu osob či místa.

26.01.2021 5 z 5