Vierka_kikanika Vierka_kikanika komentáře u knih

Neobyčajné putovanie fakíra uviaznutého v skrini IKEA Neobyčajné putovanie fakíra uviaznutého v skrini IKEA Romain Puértolas

Vážna téma obalená do veselej vaty. U príbehov tohto typu nikdy neviem, do akej miery ich mám autorovi veriť. Ale príbeh sa čítal dobre, celkom som sa bavila.

03.04.2017 2 z 5

Vtedy v lese Vtedy v lese Tana French

Výborná detektívka. Keď autorka takto brilantne dokázala napísať svoju prvotinu, verím, že sa ešte máme na čo tešiť v jej ďalších knihách:)

28.03.2017 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Výborná kniha. Smutno-veselý príbeh plný láskavého humoru. Hlavný hrdina je tak trochu outsider, zvláštny typ človeka, ktorý sa môže navonok javiť ako tvrdý, zatrpknutý a protivný starec, ale v skutočnosti má srdce na pravom mieste. Postava tehotnej susedky má v knihe oveľa väčší význam, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Veľmi rýchlo sa totiž zorientuje a pochopí, čo sa s Ovem deje. A hoci Ove akoby "nechtiac" zachraňuje rôzne osoby - často náhodné, rovnako náhodne sa dostáva viackrát pomoci aj jemu. Brilantne vyrozprávaný svieži príbeh s dobrým koncom :)

21.03.2017 4 z 5

Zákony Anttiho Keplera Zákony Anttiho Keplera Daniel Katz

Prečítate za jeden dlhší večer. Svojský hrdina, trochu zmätený, unášaný životom sem a tam, neustále sa zapletajúci do bizarných situácií. Napriek všetkému sympatický.

04.03.2017 3 z 5

Skôr než zomriem Skôr než zomriem Jenny Downham

Výborná kniha. Hlavná hrdinka veľmi autentická. Príbeh napísaný pútavo, hoci miestami čitateľa až desí drsná úprimnosť človeka, ktorý je okolnosťami prinútený "odísť", s čím sa nedá zmieriť (?). Autentickosť Tessy vidím v celej palete fáz, ktorými prechádza... od strachu, vzdoru, hnevu, závisti, ľútosti, až po konečné zmierenie sa s nezvratným stavom blízkej smrti a jej prijatím. Oceňujem záver, snahu aj graficky ("pauzami" a absenciou textu) zdôrazniť proces umierania.

25.02.2017 4 z 5

Nie je tam Nie je tam Joy Fielding

Nie úplne zlá kniha, no zdala sa mi akási nedotiahnutá. Akoby tam niečo škrípalo - dejová línia ako aj charaktery postáv. Rovnako samotný záver. Ako čitateľ som príbehu úplne neuverila.

21.02.2017 2 z 5

Príbeh Edgara Sawtella Príbeh Edgara Sawtella David Wroblewski

Kniha tu má samé dobré hodnotenia. Mňa nudila, dočítala som ju len zo zotrvačnosti.

21.02.2017 1 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Prečítala som ju za dva dni. Páčilo sa mi, že príbeh môžem ako čitateľ pozorovať z rôznych uhlov vďaka viacerým rozprávačom, napriek tomu však pôsobí celistvo. Kladne hodnotím i výborne prepracované charaktery postáv a nekomplikovaný, svieži štýl rozprávania. Trošku ma sklamal záver, očakávala som nejaký prekvapivý zvrat, ten by sa tam vyslovene hodil.

09.02.2017 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Veľmi nevšedná kniha, zaujímavý autorský štýl, prelínanie reálneho sveta videného detskou optikou so svetom fantázie a rozprávkových hrdinov. Zvláštny smutno-veselý príbeh, láskavý humor. Mnoho posolstiev zašifrovaných na viacerých rovinách, každý čitateľ odhalí v texte tie "svoje". Spočiatku čitateľ vôbec netuší, kam bude príbeh smerovať, ale od istého momentu je vývoj deja aj záver ľahko predpovedateľný, čo ale v tomto prípade nie je negatívom.
Na jednej strane oceňujem svojský prístup k téme, ktorý obaľuje (niekedy) tvrdú realitu do mäkkej detskej optiky, na strane druhej určite nesadne tento štýl každému čitateľovi.

08.02.2017 4 z 5

Čin-čin Čin-čin Ľudmila Podjavorinská

Krásna knižka, čitala som ju dcéram na dobrú noc. Písaná je však dobovým jazykom, veľa výrazov je zastaralých, prípadne sa už nepoužívajú, navyše je veršovaná. Bola som nútená pri čítaní nahrádzať niektoré výrazy inými, aby dievčatá rozumeli / chápali, o čom si čítame.

29.01.2017 4 z 5

Pieseň mien Pieseň mien Norman Lebrecht

Knihu som prečítala až do konca, ale zo sebazaprením. Pre mňa trochu ťažkopádne vyrozprávaný príbeh, v niektorých pasážach až nudný a zdĺhavý. Aj keď téma veľká a ťažká a autor dostal za knihu prestížnu britskú cenu Whitbread.

29.01.2017 2 z 5

Cestujem sama Cestujem sama Samuel Bjørk (p)

Kniha ma veľmi nenadchla, očakávala som viac. Dlhý, rozvláčny úvod, príliš rýchly koniec... niektoré dejové roviny mi prišli nadbytočné, niektoré postavy nedôveryhodné a málo psychologicky prepracované (napr. časť, keď Mia pomerne rýchlo zmenila názor na vlastnú samovraždu, ktorú dlho plánovala).

24.01.2017 3 z 5

Nemohúcnosť Nemohúcnosť Filip Kas

Veľmi čítavá novela. Hlavný hrdina Milan sa na nič nehrá - pôsobí ako vystrihnutý zo života. Jeho myšlienkové pochody ma bavili. Autor píšuci pod pseudonymom Filip Kas v sebe nezaprie novinára, brilantne vykreslil zmýšľanie hlavného hrdinu plného pochybností o sebe samom.
Prečítate za dva večery:)

16.01.2017 3 z 5

Recept na šťastie Recept na šťastie Deborah McKinley

V slovenskom preklade má kniha názov Recept na šťastie, preto som si ju s Parížom vôbec nespájala (aj keď je Eiffelovka na obálke). Je to knižka o osobnostnej kríze, komplikovaných vzťahoch, hlbokom priateľstve a napokon aj o vášni k jedlu. Rozhodne nezaujme čitateľa, ktorý má v knihách rád napätie a dejové zvraty. Naopak, dej plynie pomaly, vyvíja sa len málo, čo môže pôsobiť rozvláčne až nudne. Autorka sa skôr sústreďuje na opis vnútorného rozpoloženia hlavných hrdinov a udalosti, ktoré k nemu viedli. Mne sa však kniha páčila atmosférou, ktorá z nej sála. (Aj napriek komplikovanému psychickému stavu hrdinov.) Chute a vône, hudba, listy - to je to "francúzske" v nej (napr. čo sa týka vzťahu k jedlu - kontrast asketickej Američanky Adrianne a pôžitkárskej Eve). Oceňujem príjemný záver.

02.01.2017 3 z 5

Syn pána sirôt Syn pána sirôt Adam Johnson

Čitateľsky (formálne aj obsahovo) veľmi náročná kniha, najmä jej druhá polovica. Potreba sa plne sústrediť na čítaný text, inak sa čitateľ kvôli neprehľadnosti deja, v ktorom sa striedajú viaceré roviny, ľahko stratí. Obsahovú náročnosť vidím najmä v početných drsných až drastických opisoch pomerov v lágroch (vypočúvanie / týranie / tresty), rovnako ako aj samotného života v KLDR. Napriek náročnosti veľmi pútavá kniha.

01.01.2017 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Priemerná kniha. Od polovice som tušila, kam sa dej uberá a kto bude vrahom. Oceňujem ale fenomén nespoľahlivého rozprávača, ktorý je príjemným osviežením. Knižka sa celkovo dobre číta. Odporúčam na dlhé cesty.

01.01.2017 3 z 5