Vierka_kikanika Vierka_kikanika komentáře u knih

Vyhliadka Vyhliadka Michael Connelly

Ľahko čitateľný priemer.

19.02.2020 3 z 5

Jedz, modli sa a miluj Jedz, modli sa a miluj Elizabeth Gilbert

Od knihy som mala veľké očakávania, ale nudila ma. Ani som ju nedokázala dočítať do konca.

19.02.2020 2 z 5

Sklenená izba Sklenená izba Simon Mawer

Fascinujúce čítanie.

19.02.2020 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Keď si chcem oddýchnuť od severských kriminálok, trilerov, ťažkej klasiky či psychologických kníh, čítam Patrika Hartla. Ten vzťahový guláš v každej z jeho kníh je zábavný, ale len do tej chvíle, kým si uvedomím, že autor nie je až taký fantasta, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, a že príkladov v okolí mám dosť...

26.12.2018 4 z 5

Ja nič, ja muzikant Ja nič, ja muzikant Branislav Jobus

Skvelé, zábavné čítanie. Ale nie pre deti od osem rokov, ako je uvedené na obálke. Pre dospelých rozhodne. V knihe je množstvo skrytých odkazov na udalosti či fakty, ktoré detský čitateľ ešte nemôže chápať.

26.12.2018 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Tlieskam. Výborne napísaná kniha, prepracované charaktery, dobre vypointovaný záver, ... vlastne ani nemám čo vytknúť. Nevedela som sa od nej odtrhnúť a je mi trochu ľúto, že som ju dočítala.

26.11.2018 5 z 5

Místa v síti Místa v síti Veronika Šikulová

Moja obľúbená autorka. So Šikulovou sa vraciam do detstva. Ľúbim jej spôsob písania. Jazyk raz poetický, inokedy tvrdý, neotesaný, až vulgárne autentický. Pretlak chutí, vôní a zvukov. Smutno-smiešne postavy, ktoré akoby plynule prechádzali z knihy do knihy. Veľa smútku, sĺz, ťažký kríž na ramenách, no na druhej strane maličké radosti obyčajného žitia, prchavé šťastie.

21.11.2018 4 z 5

Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej Gabriela Futová

Knihu som čítala deťom pred spaním, ale priznám sa, že ma neoslovila. Príbehy dlhé, rozvláčne, predvídateľné. Oceňujem však pekné ilustrácie.

21.11.2018

Pod vajíčkom Pod vajíčkom Laura Marx Fitzgerald

Milá, čítavá knižka so sympatickými postavami. Ak by som ju mala zhodnotiť jednou vetou, tak je to niečo ako Da Vinciho kód pre (možno) dvanásťročného čitateľa. Trochu histórie, trochu umenia, trochu napätia a veľké tajomstvo, všetko namiešané v tom správnom pomere.

30.09.2018 3 z 5

Kúzelníkov únik z reality Kúzelníkov únik z reality Lars Vasa Johansson

Únik z reality, doslova. Povedala by som... Storočný starček tak trochu mixnutý Harrym Potterom či Pánom prsteňov. Ale bavila som sa až do konca. Severania majú nielen dobré detektívky, ale aj ojedinelý druh humoru. Vážne:-)

27.09.2018 5 z 5

Malá noční žranice Malá noční žranice Jiří Šimáček

Súčasná, moderná, čítavá kniha. Zložitosť vzťahov, komplikovanosť ľudského myslenia, obe podané zrozumiteľne. Občas vtipne, občas tragikomicky. Smiech cez slzy.

27.09.2018

Listy Markétě Listy Markétě Tereza Brdečková

Šesť poviedok. Sú záhadné, napäté, až nervózne, znepokojujúce, rozptýlené v čase. Nie pre každého. Typický Odeon.

27.09.2018 3 z 5

Príhody v divočine Príhody v divočine Ľudo Ondrejov

Čítam Ondrejova a márne sa pokúšam oddeliť to, čo písal, od toho, kým naozaj bol. Neľahká úloha. ... Príhody v divočine, Horami Sumatry a Africký zápisník na Zbojnícku mladosť síce nemajú, ale verím, že pre desať- či jedenásťročných chlapcov môžu byť úžasným dobrodružným čítaním. Vlastne aj pre starších, kým autorovi tie príhody budú veriť a nezačnú pátrať po tom, ako to s tými ďalekými a nebezpečnými cestami naozaj bolo. ... Pre nás ostatných, zaťažených poznaním, reálnymi historickými udalosťami, je to navyše čítanie s príchuťou horkosti. Ťažko uveriť autorovi lásku k prírode, keď ju v skutočnosti nenašiel ani k blížnemu svojmu.

27.09.2018 2 z 5

Horami Sumatry Horami Sumatry Ľudo Ondrejov

27.09.2018 2 z 5

Potom Potom Rosamund Lupton

Taký priemer. Nie vyložene zlá kniha, ale priemer. Aj keď oceňujem autorkin nápad rozprávať príbeh prostredníctvom rozprávačky takmer "z druhého brehu" - ležiacej po požiari v kóme, z ktorej sa nemá nikdy prebrať. Ale celkovo sa nemôžem ubrániť dojmu, že ten príbeh je taký "americký", rozumej taký, ktorých produkujú filmové štúdia tucet ročne.

01.07.2018 3 z 5

Čosi čudné vo mne Čosi čudné vo mne Orhan Pamuk

Pamuk nesklamal. Ako vždy. Nádherná kniha o pohnutom osude nielen jednotlivca a jeho širokej rodiny, priateľov, ale aj národov či celej krajiny. Kniha zanechala vo mne hlboký dojem. Palec hore. Chcem ďalšie.

01.07.2018 5 z 5

Bol som dlho preč Bol som dlho preč Ken Kesey

Skvelá kniha, samotný príbeh aj postavy prepracované do najmenšieho detailu. Snáď nemám ani čo vytknúť. Dávam päť hviezdičiek z piatich.

24.03.2018 5 z 5

Ústa plné čerešní Ústa plné čerešní Laco Hanniker

Ľúbim čítať spomienkové knihy tohto druhu. Filanove, Satinského, Dobrovodove, Feldekovej, Šikulovej a teraz už aj túto Hannikerovu. Láskavý humor, konfrontácia detskej optiky a dospeláckeho pohľadu na rôzne udalosti, spomienky na kľúčové okamihy detstva a dospievania, sem-tam náznak magického realizmu. Krásna kniha.

06.03.2018 4 z 5

V orechovej škrupinke V orechovej škrupinke Ian McEwan

Ian McEwan je jeden z mojich najobľúbenejších autorov. Čítala som od neho hádam všetko, čo u nás vyšlo, napriek tomu ma vždy vie prekvapiť. Kniha V orechovej škrupinke má úžasný príbeh, zložitý vo svojej jednoduchosti, jednoduchý vo svojej zložitosti. Písaný z perspektívy nenarodeného dieťaťa. Okrem samotného autorského počinu veľmi chválim aj krásnu obálku (Slovart) a veľmi vydarený, kvalitný preklad (Katarína Jusková).

25.02.2018 5 z 5

Ja som tu len pes Ja som tu len pes Jutta Richter

Milá detská knižka písaná z pohľadu psa. Čítala som ju deťom pred spaním a bavila nás veľmi:)

18.02.2018 3 z 5