Veramark Veramark komentáře u knih

Smrtící dotyk Smrtící dotyk Melinda Salisbury

Tuto knihu jsem četla již po druhé, protože jsem zapomněla její příběh. Upřímně docela nechápu, proč mi vůbec neutkvěla v hlavě. Má velice originální námět, který se mi opravdu líbí, zajímavé postavy, tajemný svět... Bohužel musím říct, že provedení se mi ale moc nelíbilo. Skoro celou knihu se nic nedělo, někde po půlce nastal konečně nějaký zvrat, ale pak příběh pokračuje stejným způsobem jako na začátku. Akce vlastně začíná až na posledních padesáti stránkách a těch posledních pár stránek bylo opravdu nejlepších z celé knihy. Zároveň mi ale přišlo, že se všechno děje strašně urychleně, že by to potřebovalo více rozepsat. Celkově mi příběh přijde spíše pro mladší čtenářky (12-15 let), ale zase si cením jeho nevšednosti. Pořád mi však vrtá hlavou jedna nedomyšlenost příběhu, ale nechci psát spoilery. Dala bych 2 hvězdičky, třetí dávám za samotný námět. Možná tomu ale přecejen dám ještě šanci a přečtu si další díly, ale zatím to nevypadá, že by měly být přeloženy do češtiny. Zkusím je sehnat v angličtině.

12.07.2018 3 z 5

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Musím zmínit, že mě hodně ovlivnila pauza mezi prvním a druhým dílem (přes jeden rok), ve které jsem četla jiné knížky a zapomněla, co se stalo v předešlém díle. Byla jsem tím pádem vhozena do příběhu a chvíli mi trvalo, než jsem si postavy matně vybavila. Musím přiznat, že jsem se i přesto začetla hned od začátku. Když jsem si ale uvědomovala, co se v knize vlastně děje, došla jsem k závěru, že vlastně nic. Pořád jsem čekala na nějaký zvrat, nějakou akci. Sice mě čtení docela bavilo, příběh ubíhal příjemně rychle, ale děj pořád stál. Snad jenom Secrecy mě nutila knížku dočíst. Na posledních padesáti stránkách jsem se konečně nějaké akce dočkala, dokonce i zvratu, který byl sice trochu čekaný, ale nebylo to zas tak předvídatelné. Ale akce skončila tak rychle a náhle jako začala. Chápu, že prostřední díl bývá největší krizovka, která je často jen výplní mezi prvním a posledním dílem. Celkově byla knížka...pěkná, průměrná, hezky se četla, ale chyběla akce. Možná už pro mě tento typ knížek už prostě není, ale rozhodně si přečtu poslední díl.

07.03.2018 3 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Má očekávání byla velmi vysoká a musím říct, že kniha mě nezklamala. Autorka opět zaujala velmi podrobně popisovaným příběhem. Bála jsem se, aby se příběh nevyvíjel moc prvoplánovitě, přišlo mi to moc jednoduché a jsem moc ráda za konečný zvrat, který zlepšil celkový dojem. Příběhy postav, které byly v minulých dílech popisovány nezávisle na sobě, do sebe skvěle zapadly. Kromě dost očekávaného vyvíjení části příběhu této knize nemám co vytknout, ale jak už jsem psala, konec to vynahradil. Už se nemůžu dočkat na poslední díl.

03.03.2018 5 z 5

Legenda Legenda Marie Lu

Nevím, co si o této knize myslet. Rozhodně nejsem cílená skupina, která by to měla číst, takže se na to snažím dívat s nadhledem. Nemůžu říct, že by to bylo úplně špatné. Četla jsem mnoho horších YA knih, ale také mnoho lepších. Hodnotila bych to jako průměr. Nemůžu si ale pomoct, nevím, jestli to není spíš chyba překladu, ale léky proti epidemii? To by mě doopravdy zajímalo, jak to funguje. Musela jsem se usmívat i absurditě toho, že existují různě účinné léky, jedny na zpomalení průběhu, další na úplné uzdravení (jako by léky okamžitě uzdravovaly...). Je tam spousta dalších nesrovnalostí. Až moc nesrovnalostí. Nevím, jestli si toho třináctiletá čtenářka všimne, možná ne, ale mě to neskutečně bilo do očí. Vlastně celý příběh se tak nějak odvíjí od věcí, které se nikdy nemohly stát, nebo spíš divné náhody střídaly věci, na které hlavní hrdinka prostě nemohla přijít, nebo by jí to trvalo rozhodně déle. Na druhou stranu musím říct, že je to roztomilý příběh na způsob Kapuletů a Monetů a hlavní hrdinka se vyvíjí. Docela oceňuji i pokus o Republiku ala 1984 (i když tedy s určitou rezervou, samozřejmě). Možná je dobré si to jako třináctiletá teenagerka přečíst. Úplně stupidní to není. Ale pokud už jste přesáhli určitého věku, tak to asi nebude úplně ono.

14.04.2021 3 z 5

Dračí posel Dračí posel Rachel Hartman

Na tuhle knížku jsem se strašně těšila. První díl byl dlouhou dobu mou nejoblíbenější knížkou, a proto jsem měla vysoká očekávání i pro tento druhý díl. Je pravda, že jsem první díl četla již před několika lety a trochu jsem pozapomněla, co se dělo, ale po několika stranách jsem si rychle vzpomněla. Ostatní tu píšou, jak jim vadil zdlouhavý začátek, což mě třeba vůbec nevadilo. Kniha mě bavila úplně od začátku. Asi do tří čtvrtin jsem ji přečetla jedním dechem, ale ten konec mě ani nelákal, abych četla dál. Knížku jsem dočetla vlastně jen, abych zjistila, jak to dopadne. Konec byl dost odfláknutý a divný. Vůbec se mi nelíbilo řešení závěrečné bitvy, kde se autorka vyhnula jakémukoliv popisování, přestože celou knihu popisovala dopodrobna. Nebo závěrečné řešení milostného trojúhelníku, to mě naštvalo možná i víc. Proto mě tedy konec zklamal a kniha si kvůli němu nezaslouží víc než 3* a to jsem ještě málo přísná, protože na tuto sérii mám (měla jsem?) slabost. Jinak ještě dodám, že se mi strašně líbí pojetí draků, politika a využívání myslí, je to originální pojetí fantasy.

11.04.2018 3 z 5