Venezia Venezia komentáře u knih

Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu Marie Kondo

Nechajte si len to, čo vám robí skutočne radosť a čo potrebujete, ostatných vecí sa zbavte. Minimalizmus je jednoduchý recept na poriadok. Autorka vypracovala spôsobom pokus-omyl metódu, ako sa raz a navždy zbaviť nepotrebných vecí - a že je čo vyhadzovať. Funguje, ale aj tak si určite nájdem miesto na maturitné vysvedčenie, výplatné pásky a tú hromadu kníh, ktoré si plánujem prečítať. A skladať tričká horizontálne je fakt úlet. :-)

01.02.2016 5 z 5

Navždy šik! Navždy šik! Tish Jett

Autorka je Američanka žijúca dlhé roky vo Francúzsku a prezrádza triky Francúziek "určitého veku", ako byť očarujúca a elegantná aj vo vyššom veku. Kniha je rozdelená do 9 kapitol + epilóg a témy sú: čaro Francúzky určitého veku, toaleta (starostlivosť o pokožku a pleť), líčenie, vlasy, životospráva, cvičenie, šatník, módne doplnky, trvalé očarenie. Na to, že je kniha asi určená starším čitateľkám, sú niektoré texty písané veľmi malým písmom. Niektoré francúzske tipy sú u nás asi nereálne, napr. mať svoju dermatologičku. Raz som to skúsila, bolo mi povedané, že ľudia sem prichádzajú s ozajstnými problémami.

10.01.2016

Královna Alžběta Královna Alžběta Alison Weir

Na rozdiel od prvého dielu Princezna Alžběta, som sa niekedy nudila. Celá kniha je len o tom: chcem sa vydať, nechcem sa vydať, aká som ja krásna, vzdelaná, zbožňujte len mňa, iné ženy neexistujú. Bŕŕŕ.

08.01.2016 3 z 5

Noc, kdy se zrodilo šampaňské. Historie luxusního životního stylu od Ludvíka XIV. po současnost Noc, kdy se zrodilo šampaňské. Historie luxusního životního stylu od Ludvíka XIV. po současnost Joan DeJean

Všeobecne rozšírená mienka, že všetko francúzske je luxusné a to najlepšie, je vlastne propaganda vymyslená a rozšírená Ľudovítom XIV. Pozitívne na tom je, že bolo vymyslených veľa vecí, bez ktorých si dnes nevieme vymyslieť život a že bola podporovaná domáca francúzska výroba. Kniha má 13 kapitol a každá sa venuje inej téme: účesom, oblečeniu, topánkam, butikom, jedlám, káve, šampanskému, diamantom, zrkadlám, osvetleniu mesta, dáždnikom, nábytku, parfémom, zábave. A samozrejme sa človek dozvie, kto a ako všetko toto vymyslel.

08.01.2016 4 z 5

Smrt chrámových tanečnic Smrt chrámových tanečnic Břetislav Čenda

Hlavná hrdinka je mladučká, krásna, talentovaná a samozrejme najlepšia tanečnica zo všetkých. Navyše zdedila kopec peňazí. Porušuje všetky možné pravidlá, viacmenej kvôli nej umierajú ľudia, zabijú jej matku, ale ona sa len otrasie a tancuje si ďalej.

Dívka náhle pochopila, že pochyby a sebeobviňování jsou prokletím a požehnáním dobrých lidí, pouze zlo si je vždy jisté samo sebou.

08.01.2016 2 z 5

Tajemství lásky. Erotické vzpomínky na Paříž Tajemství lásky. Erotické vzpomínky na Paříž Anne-Marie Villefranche

Keďže je erotická literatúra dnes tak in, rozhodla som sa, že jej dám šancu. A bola som príjemne prekvapená. Poviedky majú pointu, sú vtipné, ironické a samozrejme hanbaté. Len neviem, či ich ocenia fanynky 50 odtieňov.

08.01.2016 4 z 5

Lahodná čokoláda Lahodná čokoláda neznámý - neuveden

173 receptov - a všade čokoláda. Väčšina receptov je ale zhodná, vrátane obrázkov, s tými v knihe Čokoláda - špalíček receptu. Viď:

11.12.2015

Pardaillanové - Otec a syn Pardaillanové - Otec a syn Michel Zévaco

Dobrodružný historický román v tom najlepšom zmysle slova, až sa čudujem, že u nás vyšiel až v roku 2008. K anotácii niet čo dodať, otec i syn Pardaillanovci sú frajeri, dialógy občas patetické a každá kapitola končí napínavo /vidno, že príbeh bol písaný pre noviny na pokračovanie/, ale keďže sa mladý Pardaillan neriadi radami otca /viď dole/, o napínavé situácie nie je núdza. Autor si síce trošku prispôsobuje dejiny a je tu dosť detí s pochybným, ale nóbl pôvodom, ale to nevadí, fanúšikovia Troch mušketierov budú spokojní.

[...] Teď ale, rytíři, poslouchejte, co vám potřebuji říci. Vyslechněte to, buďte té lásky, velmi pozorně, je to vaše dědictví a má formu mých dobrých i úpřimných rad. Tady jsou. Předně si dávejte pozor na muže. Mnoho z nich nemá větší cenu než provaz, na kterém budou viset. Až uvidíte, že se někdo topí, smekněte a jděte svou cestou. Když spatříte darebáky, co někde v koutku ulice okrádají měšťana, přejděte na opačnou stranu. Až někdo prohlásí, že je váš přítel, položte si otázku, čím vám chce ublížit. Když někdo řekne, že vám chce dobře, oblékněte si drátěnou košili. Když někdo bude volat o pomoc, zacpěte si obě uši... [...] Zadruhé si dejte pozor na ženy. I v té nejsladší dříme fúrie. Jemné vlasy jsou jen hadi, kteří vás ovinou. Jejich oči dokáží probodnout. Úsměv je jed. Věřte, synu, mějte žen, co hrdlo ráčí, nepropadněte ale žádné, pokud se chcete ze života radovat, pokud nehodláte umřít zavalený starostmi, lží a proradnosti. Střezte se žen! [...] Zatřetí si dejte pozor na sebe sama, hlavně na sebe za sama! Tvrdě hned zpočátku odhoďte všechny ty mizerné rady ohledně milosrdenství, lásky a slitování, všechny pasti, do které vás chce srdce nalákat. Pár let to potrvá, pak z vás ale bude celkem snadno, při troše dobré vůle, muž jako ti ostatní: tvrdý, nesmiřitelný i sobecký. To je slušná výzbroj.

23.11.2015 5 z 5

Moučníky Moučníky Christa Schmedes

Receptov je naozaj 100 a každý koláčik je odfotený, recepty sú väčšinou krátke a sú zrozumiteľné. Tieto koláče boli výborné: koláč s jablkami a orechmi, ananásový koláč, čokoládový koláč (s mandľami), taliansky "Ricotta" koláč, koláč "Mascarpone", bábovka s vaječným likérom, bretónsky jablkový koláč (s mandľami, tam som dala len polovicu cesta), kávová tortička "Mascarpone". Už sa teším na ďalšie. Jablkový koláč s karamelom a španielsky mandľový zvitok boli také nijaké a citrónové bábovky sa nedali jesť.
Recepty sú rozdelené do 5 skupín: Ovocné múčniky, Klasické koláče pečené na plechu, Ovocné múčniky, Múčniky pečené v hlbokých formách a Z celého sveta. Na konci sú Tipy a triky: jednotlivé cestá, tipy a triky cukrárov, ako dosiahnuť najlepšie výsledky pri pečení a ako múčniky pekne ozdobiť.

23.11.2015 5 z 5

Můj strýc Odysseus Můj strýc Odysseus Jiří Marek (p)

Vskutku kúzelná, múdra a vtipná kniha, snáď na každej strane sa nájde veta hodná poznačenia. Strýček je tak trochu majster sveta, ale takým milým spôsobom, že mu musíte držať palce.

Vyberám aspoň pár strýčkových rád.

Hlavní ve všem počínaní je vůbec začít. Jak to dopadne, na to moc nemysli, protože to k ničemu nevede. Kromě toho to dopadne většinou dopadne špatně, tak nač si s tím od začátku mutýrovat hlavu.

Člověk si, chlapče, má vždycky vybrat to nejlepší. Když jsem já odjížděl z domova, měl jsem na vybranou: buď brečet, nebo se smát. Já jsem nebrečel ani se nesmál, já jsem byl rád.

Chlapče, osvoj si pro život jednu velice dobrou vlastnost. Před každým počinem se ptej, co to vlastně bude stát.

Vůbec si chlapče, pamatuj, že co máš na sobě, to jsi ty. Co máš v sobě, to ti sice nikdo nevezme, ale taky ti za to nic nedá. […] Je to sice nespravedlivé, ale je to tak, že tě lidé posuzují podle klobouku a ne podle toho, co máš pod ním.

Být milován je krásné, nebýt milován je užitečné. Být milován přináší slast, nebýt milován zaručuje klid a spokojený život.

Vůbec bych tě chtěl upozornit, že když ti dávám dobré rady, neznamená to, že jsem se jimi já sám vždycky řídil. […] Kdybys je přejal zcela bez výhrady, ušetřil by sis patrně mnohé zklamání. Ale na druhé straně bys zase o hodně přišel.

Konání dobra je dobré samo o sobě, a kdo koná dobro proto, aby si zajistil podporu nebes, je hříšník a kromě toho hlupák, protože nebesa jsou ta nejméně spolehlivá instituce, když ji člověk zrovna potřebuje.

Nejpevňejší, ale taky nejmarnější lidská vlastnost je věřit tomu, co není, a zavírat oči před tím, co přichází a čemu nelze zabránit.

Je hloupé domnívat se, chlapče, že lidé touží po dobru. Naopak, lidé se mu brání, a kdykoliv chceš jejich lepší, musíš je k tomu nutit. […] Navíc lidé vůbec nevědí, co je pro ně dobré. Vědí jenom, nač jsou zvyklí.

Člověk nemá chtít příliš mnoho. A taky ne málo. V prvním případe vypadá jako nenasyta, v druhém jako blbec. Je těžké chovat se uměřeně.

Mnoho se mluví o technice, říká se, že žijeme ve století pokroku, a před válkou sa pravilo, že ve století páry a elektriny. Raději bych, aby si lidé říkali: žijeme ve století lásky a míru, leč zatím to nikoho ani nenapadlo.

Neostyšnost, dravost a hloupost jsou rodné sestry. Pokud jsou soukromou záležitostí, mohou být směšné. Když se stanou součastí politického systému, je to katastrofa.

Rozhodnout se není, chlapče, nic těžkého. Těžké je nést následky svého rozhodnutí.

30.10.2015 5 z 5

Vražda v Mandalay House Vražda v Mandalay House Joe Alex (p)

... Pred rokmi sa vybral do Indie ako úbohý chlapec a vrátil sa ako veľmi bohatý človek. Keď som sa ho ako dievčatko spýtala, ako je to možné, odpovedal mi: "Pamätaj si, Karolínka, ak má človek v živote nejakú veľkú záľubu, musí pre ňu urobiť všetko. Kto chce upokojiť súčasne kráľa, boha, rodinu, vlastné svedomie i svoju vášeň, vždy prehrá a zahynie od zúfalstva. Svet bol vymyslený pre silných. Iba mocní môžu byť dobrí..."

25.10.2015 4 z 5

Hladko obratko Hladko obratko Jane Bull

Rozkošná knižka pre malé slečny, ktoré začínajú s ručnými prácami.
Obsahuje úvod, kde sú vysvetlené základy šitia a stehy /vrátane navliekania nite či prišitia gombíka/ a 6 kapitol: vyšívanie, gobelín, patchwork, aplikácie, pletenie a háčkovanie.
Sú tu podrobné návody, ako si napríklad vyšiť vlastný obrázok, uháčkovať alebo upliesť kvietky na ozdobu bundy, vyrobiť puzdro, ušiť tašku s muffinom alebo ušiť loptičku.

25.10.2015 5 z 5

1000 receptov - Pečenie 1000 receptov - Pečenie kolektiv autorů

Receptov je menej ako polovica, lebo každý recept má obmenu a niektoré cestá sa opakujú. Nájdu sa tu čudné veci i poklady, len treba dať maximálne 2/3 masla a dovážiť mliekom/sladkou smotanou, lebo ho píšu všade neúrekom a niektoré postupy zmeniť, lebo postup typu "všetko zmiešať" nemusí dopadnúť dobre.

19.10.2015

Čokoláda Čokoláda kolektiv autorů

Už len kvôli receptu na čokoládovú zmrzlinu stálo za to knihu kúpiť.

04.08.2015

Sladkosti, od ktorých sa nepriberá 2 Sladkosti, od ktorých sa nepriberá 2 Emma Tekelyová

Graficky veľmi pekne urobené knihy /prvý aj druhý diel/, recepty sú krátke a dobré, koláčiky sú krásne nafotené a oceňujem použitie špaldovej múky, masla, či prírodného trstinové cukru. Bohužiaľ, bez reklamy to dnes nejde a určite by som do domáceho koláča nedávala kupované keksíky, nech sú celozrnné ako chcú.

Obsah:
Rýchlovky: makovník lenivej gazdinej, zapečené ovocie, kefírový nápoj, bleskový koláč, čokoládový zázrak, ovocný nákyp, jablká a hrušky, obrátený slivkovník
Spomienky na detstvo, Martinkina bublanina, babkina žemľovka, domáci chrumkavý chlieb, ovocné guľky, jogurtová Šarlota, pusinková torta s tvarohom
Na osvieženie: mrazený jogurt, opitý sorbet, kávová pochúťka, tvarohové nanunky, Miško a Maťko, ovocné nanuky, veselé semifreddo /ruská zmrzlina/
Inšpirácia z ciest: jablkové minikoláčiky, domáce müsli, cisársky trhanec, kávový dezert s karamelom, karamelové oriešky, chrumkavé sušienky, jahodové rezy
Klasika po novom: tvarohové lievance, smotanový koláč, makové rezy, kokosové dukáty, mrkvové guličky, čokoládový závin, mrkvová torta s višňami

28.06.2015 4 z 5

Sladkosti, od ktorých sa nepriberá Sladkosti, od ktorých sa nepriberá Emma Tekelyová

Obsah:
Tvaroch nadovšetko: torta bez cesta, nepečené kocky, lekvárový mrežovník, rezy s posýpkou, citrónový cheesecake, poháre s ovocím, smotanový cheesecake
Šťavnaté jablká: jablká v kocke, celozrnná štrúdľa, pečené jablká, karamelový sen, amarettový závin, šťavnaté muffiny
Ovsené dobroty: špaldové palacinky, raňajková kaša, bábovka, müsli tyčinky, müsli s orechami
Ovocné maškrty: ovocné crumble, lesné tortičky, mrkvové kocky, taštičky s prekvapením, ríbezľová radosť, šťavnatý marhuľovník, jogurtová torta, bazový sirup, domáce džemy
Milujem čokoládu: vulcano, kocky 4x4, opitý slivkáč, brownies s karamelom, torta jedna báseň
Rodinné striebro: makový závin, grahamové kolieska, karamelová griláž, orechové sucháre, medovníčky

28.06.2015

Napečené s láskou Napečené s láskou Adriana Poláková

Keby som mala mať len jednu knihu-cukrárku, bola by to táto. Výborné recepty, foto-postupy zvládnu aj úplní amatéri, krásne nafotené koláčiky. Vyskúšala som zatiaľ asi polovicu a všetky chutili výborne.

Obsah:
01/ klasika: jablkový koláč s posýpkou, perník, ríbezľový koláč so snehovou čiapkou, francúzsky hruškový koláč, kysnutý černicový koláč, marhuľový koláč, plnené medovníčky, čerešňový koláč s čokoládou
02/ fit: bábovka z ovsených vločiek, cookies z ovsených vločiek, mrkvový koláč
03/ krémové: kardinálov koláč, kokosovo-kávový koláč, plnené košíčky, jahodové tiramisu, smotanovo-ovocný koláč so želatínou, cheescake, čokoládové mafiny s ricottovým krémom, slovenské tiramisu
04/ detské: lievance s čučoriedkami, čokoládová pena s malinami, citrónové mafiny, čokoládové cookies s malinami
05/ torty: torta Pavlova, najčokoládovejšia torta, tajomstvo fary, tvarohová torta
06/ slané: foccacia, quiche, cookies so sušenými paradajkami
07/ zdobenie: pena, mrkvičky, čokoládové ozdoby, mramor

27.06.2015 5 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

"Najkrajšie čítanie pre spaním" - tak znie reklama. Pravda, pár dní som zaspala ani neviem ako. Bod za obálku.

29.05.2015 1 z 5

Poézia Poézia Janko Jesenský

Koncentrák

Smiech vylúdil mi gardistický znak...
Ty sa nám smeješ? Čaká ťa koncentrák!

A zvážnel som. Tvár zatiahol mi mrak...
Teba to mrzí? Čaká ťa koncentrák!

Hnevom som vzbĺkol. Sčervenel sťa rak...
Ach, ty sa hneváš? Čaká ťa koncentrák!

A bol mi žiaľ. Prúd sĺz mi kalil zrak...
Plačeš nad byvším? Čaká ťa koncentrák!

Jedno mi bolo, už či tak, či tak...
Nenadchýnaš sa? Čaká ťa koncentrák!

Na stráž! revem a ruku zdvihol ľak...
Ty pokrytec si. Čaká ťa koncentrák!

Čakám len, kedy ma už trafí šľak...
Ty čakáš spásu? Spasí ťa koncentrák!

01.11.2014

Sen porodní báby Sen porodní báby Sabine Ebert

Zarazila ma nadávka "čubčí syn" adresovaná Albrechtovi - ako ho tak môže Lukas, keď si váži jeho matku?

31.10.2014 4 z 5