Pardaillanové - Otec a syn

Francie, zmítaná válkami katolíků s hugenoty, a Paříž druhé poloviny XVI. století tvoří kulisy, v nichž se rozvíjí košatý děj plný vášní, soubojů i úkladů, které podstupuje mladý a chudý rytíř de Pardaillan, jemuž sekunduje jeho poněkud cynický a rvavý otec. Oba tvoří dvojici, jež si dobrodružstvími i pravou gaskoňskou nadsázkou nezadá s hlavními postavami Dumasových Tří mušketýrů. Podaří se rytíři de Pardaillan uniknout pomstě královny Kateřiny Medicejské, překonat hněv Karla IX., nenávist maršála de Montmorencyho a vysvobodit dívku, do které se zamiloval, aniž s ní promluvil jediné slovo?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96811/pardaillanove-otec-a-syn-96811.jpg 53

Pardaillanové (1.)

Les Pardaillan

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Akcent

Francois17
08.12.2016

Děj románu plný zvratů, šermovaček, romantiky a zákeřností všeho druhu rychle
ubíhá. Je to příběh ve stylu těch lepších románů Alexandra Dumase. Jeden se až
diví, že u Nás nikdy žádné knihy od Zévaca nevyšly. Pardaillan vypadá na skvělou
sérii. A je věčná škoda, že to můžeme posoudit jen podle těchto dvou dílů.
Celý cyklus má dílů deset - každé dva, vždy tvoří uzavřený příběh.

Venezia
23.11.2015

Dobrodružný historický román v tom najlepšom zmysle slova, až sa čudujem, že u nás vyšiel až v roku 2008. K anotácii niet čo dodať, otec i syn Pardaillanovci sú frajeri, dialógy občas patetické a každá kapitola končí napínavo /vidno, že príbeh bol písaný pre noviny na pokračovanie/, ale keďže sa mladý Pardaillan neriadi radami otca /viď dole/, o napínavé situácie nie je núdza. Autor si síce trošku prispôsobuje dejiny a je tu dosť detí s pochybným, ale nóbl pôvodom, ale to nevadí, fanúšikovia Troch mušketierov budú spokojní.

[...] Teď ale, rytíři, poslouchejte, co vám potřebuji říci. Vyslechněte to, buďte té lásky, velmi pozorně, je to vaše dědictví a má formu mých dobrých i úpřimných rad. Tady jsou. Předně si dávejte pozor na muže. Mnoho z nich nemá větší cenu než provaz, na kterém budou viset. Až uvidíte, že se někdo topí, smekněte a jděte svou cestou. Když spatříte darebáky, co někde v koutku ulice okrádají měšťana, přejděte na opačnou stranu. Až někdo prohlásí, že je váš přítel, položte si otázku, čím vám chce ublížit. Když někdo řekne, že vám chce dobře, oblékněte si drátěnou košili. Když někdo bude volat o pomoc, zacpěte si obě uši... [...] Zadruhé si dejte pozor na ženy. I v té nejsladší dříme fúrie. Jemné vlasy jsou jen hadi, kteří vás ovinou. Jejich oči dokáží probodnout. Úsměv je jed. Věřte, synu, mějte žen, co hrdlo ráčí, nepropadněte ale žádné, pokud se chcete ze života radovat, pokud nehodláte umřít zavalený starostmi, lží a proradnosti. Střezte se žen! [...] Zatřetí si dejte pozor na sebe sama, hlavně na sebe za sama! Tvrdě hned zpočátku odhoďte všechny ty mizerné rady ohledně milosrdenství, lásky a slitování, všechny pasti, do které vás chce srdce nalákat. Pár let to potrvá, pak z vás ale bude celkem snadno, při troše dobré vůle, muž jako ti ostatní: tvrdý, nesmiřitelný i sobecký. To je slušná výzbroj.

16. století Francie zfilmováno historické romány

Michel Zévaco