Venezia Venezia komentáře u knih

Šachovnice královny Šachovnice královny Yann Kerlau

"Modré pančuchy", rodičovská literatúra alebo gilotína v 17. storočí? S takýmito vedomosťami z dejepisu by autor nemal písať historické romány

06.02.2018 1 z 5

Chán Asparuch Chán Asparuch Vera Mutafčieva

Román v ich-forme z pohľadu byzantského rukojemníka a neskôr i priateľa Asparucha o hľadaní novej zeme Prabulharmi. Nechýba láska, intrigy, priateľstvo, veštby ani boje či iné násilné činy, ale autorka sa v ničom príliš nepitve, takže je kniha vhodná aj pre väčšie deti. Každopádne som s knihou strávila príjemný sychravý deň, veď o tejto dobe až tak veľa kníh nie je.

02.11.2017 5 z 5

Dítě... A co teď? - 100 triku francouzské výchovy Dítě... A co teď? - 100 triku francouzské výchovy Pamela Druckerman

Ako píše autorka v úvode, "francúzska výchova" je založená na zdravom sedliackom rozume a trpezlivosti.

17.09.2017 5 z 5

Chrám štěstí Chrám štěstí Alice Lyttkens

Veľmi príjemné prekvapenie, či už štýlom písania, obsahom alebo záverom. Už dlho som nečítala knihu, kde by sa postavy vyvíjali a čítanie bolo lahôdkou. Akurát, že hlavnou postavou je skôr manžel tej ženy, o ktorej sa píše v anotácii.

17.09.2017 5 z 5

U nohou Venušiných U nohou Venušiných Vicente Blasco Ibáñez

Skôr ako historický román mi prišla kniha ako dišputa, ktorá má vykresliť Borgiovcov pozitívne.

02.08.2017

Nenápadní společníci Nenápadní společníci Ladislav Švihran

Kniha o to tom, ako vznikali veci, ktoré považujeme dnes za samozrejmé: hodiny, žiarovka, okuliare, zápalky a zapaľovač, radiátor, kniha, pero, písací stroj, chladnička, práčka, šijací stroj, žiletky a holiaci strojček, výťah, telefón, bicykel, teplomer, vákuum, kompas, termoska, konzerva, zrkadlo, bleskozvod, zips, vodovodný kohútik, kľúč a záchod. Zaujímavé je, že - podľa tejto knihy - už v 70-tych rokoch boli elektromobil či mobilný telefón na obzore.

23.07.2017 5 z 5

Vyzeráš ako Francúz Vyzeráš ako Francúz Frédérique Veysset

Na rozdiel od "ženskej" verzie tejto knihy (Vyzeráš ako Francúzka) sa táto kniha venuje aj niečomu inému, ako len oblečeniu a trochu topánkam a kabelkám: napr. účesom, parfumom, okuliarom, etikete stolovania, zdravej výžive či slušnému správaniu. Keby spomenuli ešte všeobecné vzdelanie a šport (veď ako ináč by mali muži silu a držanie tela - nemyslím horu svalov), bola by kniha na 5 hviezdičiek. Niektoré outfity sú doslova chutné, u nás vidí človek mužov väčšinou v tričku a rifliach alebo - hlavne tých mladých - v teplákoch.

11.07.2017 4 z 5

Sprisahanie v Prešporku Sprisahanie v Prešporku Michaela Važanová

Historická romanca, ktorá by veľmi chcela by historickým románom. Charaktery postáv sú buď čierne alebo biele a dej predvídateľný. Pozitívne je, že dej sa odohráva v Bratislave, bohužiaľ sa o živote v Bratislave 18. storočia veľa nedozvieme. V rámci žánru historická romanca priemer.

11.07.2017 3 z 5

Poselství z Granady Poselství z Granady Ernst Sommer

Kolumbus sa chystá na cestu a španielska inkvizícia vraždí židov, dosť nudné spracovanie témy.

20.06.2017 2 z 5

Danšari - Umenie upratovať Danšari - Umenie upratovať Hideko Yamashita

Slabý odvar KonMari.

19.06.2017 2 z 5

Mestský mních Mestský mních Pedram Shojai

Zaujímavé sú časti s príbehmi ľudí, ktorí majú nejaký problém, lebo aspoň v jednom príbehu sa človek nájde. Horšie je to s tými kecmi okolo. Riešenia problémov sú vlastne jednoduché: menej pracujte, šetrite peniaze, oddychujte, jedzte zdravo, cvičte, nájdite si čas na svoje koníčky a rodinu či priateľov.

04.06.2017 3 z 5

Očarujúca za 21 dní: Ako získať pôvab a sebavedomie Očarujúca za 21 dní: Ako získať pôvab a sebavedomie Pascal Loperena

V knihe je zhrnuté to, čo nájdete v časopisoch - tipy na témy ako oblečenie, vlasy, pleť atď. Nič nové sa človek nedozvie. Pre fashionistky-začiatočníčky ok.

04.06.2017 3 z 5

Rumový kráľ Rumový kráľ Robert Gaillard

Keď vám žena porodí čierne dieťa, a) zatajili vám, že má čierneho predka alebo b) kúpala sa v rieke na mieste, kde sa kúpu černosi.

31.05.2017 3 z 5

Americká krása aneb Objevte všechny chutě Nového světa Americká krása aneb Objevte všechny chutě Nového světa kolektiv autorů

Apetit na cestách je skvelá séria, číta sa skoro ako stručný cestopis, ibaže o jedle. Ani som netušila, koľko "amerických jedál" mám rada.

07.01.2017 5 z 5

LIDL Kuchárska kniha : vynikajúce a jednoduché recepty z celého sveta LIDL Kuchárska kniha : vynikajúce a jednoduché recepty z celého sveta kolektiv autorů

Kniha obsahuje jednoduché a krátke recepty na prípravu hlavných jedál aj dezertov z Talianska, Francúzska, Španielska, Grécka, Mexika a Ázie.

14.05.2016 4 z 5

LIDL Cukráreň podľa Adriany Polákovej : 62 overených a chutných receptov LIDL Cukráreň podľa Adriany Polákovej : 62 overených a chutných receptov Adriana Poláková

Krásna grafika a výborné recepty.

14.05.2016 5 z 5

Životy záletných dam Životy záletných dam Pierre de Bourdeille Brantôme

V podstate ide o klebetník, kde sa dozvieme kto, kde, s kým a ako. Zapamätala som si dve vety:
Šikovná žena nikdy nezemře bez potomků.
Odvážnému pyji přízeň nikdy nechybí.

14.05.2016 3 z 5

Čokoláda - božský požitek Čokoláda - božský požitek Carla Bardi

Graficky krásna kniha a všetky recepty s čokoládou. Množstvo prísad je uvedené v gramoch aj hrnčekoch. Tie, ktoré som vyskúšala, boli výborné.

26.03.2016 5 z 5

2x 101 knih pro děti a mládež 2x 101 knih pro děti a mládež Pavel Mandys

Zaujímavý počin, i keď nerozumiem, prečo chýbajú také knihy ako napr. Anna zo Zeleného domu, Tajná záhrada, Malá princezná, Malý lord, Malé ženy, Pollyanna, Malý biely koník, Křižák v džínách, Jamy.. alebo Tajomstvo Zeleného jazera, Pán zlodejov, Fiorella, Traja pátráči, U nás v Kocúrkove, Šibalstvá Tilla Eulenspiegla, Barón Prášil, Pán much, Mládí v hajzlu, Pampeliškové víno, My děti ze stanice Zoo, Bella a Sebastián, O mé rodině a jiné zvířeně, Denník princeznej a séria Mediátor od Cabotovej, séria Rudá jako rubín, séria Záhady ze Starověkého Říma od Lawrencovej, knihy J. Wilsonovej, Moja skvelá kariéra, Zlodejka kníh, Hvězdy nám nepřály, Hodina nachové růže, Môj příběh - Titanic, séria Kouzelný atlas od Válkovej, séria An American Girl od Valerie Tripp, či slovenské Danka a Janka, Maťko a Kubko, Smelý zajko, Fontána pre Zuzanu, Opice z našej police, Môj dedko Rýchly šíp, Prázdniny so strýcom Rafaelom, Neznášam, keď ma hladkajú po hlave, Hľadám lepšiu mamu, Bambuľkine dobrodružstvá, rozprávky Ľ. Feldeka atď atď atď.
Chýbajú mi tu aj Arabela, Mach a Šebestová či Maxipes Fík, autori ich nezaradili, lebo vznikli podľa seriálov, aj keď čitateľský zážitok sa mi zdá rozdielny. Chýba mi tiež náučna literatúra, napr. séria Děsivé dějiny, Děsivá věda, Děsivá literatura a i.
Nebolo by bývalo lepšie napísať knihu 500 či dokonca 1001 kníh pre deti a mládež?
Tiež by som knihy rozdelila do viacerých skupín ako pre deti a pre mládež, napr. básničky, rozprávky, príbehy detí, sci-fi, fantasy, dobrodružné, pre dievčatá atď.

20.02.2016 4 z 5

Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu Marie Kondo

Nechajte si len to, čo vám robí skutočne radosť a čo potrebujete, ostatných vecí sa zbavte. Minimalizmus je jednoduchý recept na poriadok. Autorka vypracovala spôsobom pokus-omyl metódu, ako sa raz a navždy zbaviť nepotrebných vecí - a že je čo vyhadzovať. Funguje, ale aj tak si určite nájdem miesto na maturitné vysvedčenie, výplatné pásky a tú hromadu kníh, ktoré si plánujem prečítať. A skladať tričká horizontálne je fakt úlet. :-)

01.02.2016 5 z 5