Nenápadní společníci

Nenápadní společníci https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246617/nenapadni-spolecnici-246617.jpg 4 4 2

Kniha o nenápadných, leč nedocenitelných vynálezech, s množstvím ilustrací. „Těžko by se dnes žilo bez auta, bez rádia, bez televizoru, bez letadla, ale nejhůř by se žilo bez malých vynálezů okolo nás. Jejich existenci si téměř neuvědomujeme – i když jich denně používáme. Vážíme si jich až tehdy, když nečekaně vypovědí službu. Vyvíjely se staletí, někdy i tisíciletí. Nejste zvědaví na jejich minulost, přítomnost i budoucnost?“... celý text

Corso
21.08.2019 3 z 5

Vyhrabane medzi mojimi "detskymi knihami" a ked uz som v nej listoval.... Zaujimave kapitolky o naozaj vsednych veciach, ale pozor! Niektore z nich pomaly najdete len v muzeu. Pokrok tak letiiiii. Digitalne hodinky sa tu este nazyvaju "kremikove", ci dokonca "kremenne"? Zapalky uz doma tiez sotva najdete. Zaujimavy poznatok z tejto knihy je, ze skoro vsetko bolo vynajdene v sovietskom zvaze, snad okrem ohna a papyrusu :) Okeeej, trocha prehnane tvrdenie, ale fakt skoro v kazdej kapitole je nejaka veta aj o ruskom vynalezcovi. Tiez potesia na koncoch kapitol vycty kde po Ceskoslovensku sa nachadzaju ake podniky a zavody, kde sa vyraba ziarovka, zapalky, bicykle a tak. Proste poplatne dobe ci uz po stranke ideologickej, alebo aj momentalneho vyvoja techniky. Graficku stranku knihy som vsak po rokoch musel znova obdivovat. Dobove ilustracie a zobrazenia tu sadli ako "rit na serbel".
PS: Kde som stratil ten krasny papierovy prebal knihy??? Mam ju uz len nahu.

Venezia
23.07.2017 5 z 5

Kniha o to tom, ako vznikali veci, ktoré považujeme dnes za samozrejmé: hodiny, žiarovka, okuliare, zápalky a zapaľovač, radiátor, kniha, pero, písací stroj, chladnička, práčka, šijací stroj, žiletky a holiaci strojček, výťah, telefón, bicykel, teplomer, vákuum, kompas, termoska, konzerva, zrkadlo, bleskozvod, zips, vodovodný kohútik, kľúč a záchod. Zaujímavé je, že - podľa tejto knihy - už v 70-tych rokoch boli elektromobil či mobilný telefón na obzore.