Vec1980 Vec1980 komentáře u knih

Nájemníci pana Moonblooma Nájemníci pana Moonblooma Edward Lewis Wallant

Zajímavost sama. Příběh jakoby z jiného světa. Ze začátku člověk nechápe, postupně je zvědavý a nakonec zase nechápe. Ach ta zeď, ta zeď je dokonalost sama.
Není to zrovna jednoduché čtení, ani zábavné, ani nudné, ani pomalé, ani rychlé .... je to jako poprvé, musí se to zažít.

06.10.2017 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Ne vždy je vše jak bychom čekali. Předpoklad dokonalého vyšetřovatele a dokonalého vraha nemusí nutně skončit dokonalým příběhem. Po dlouhé době jsem se na konec těšil (ať už je tu), čekal happy end a ten vlastně taky dostal. Vrah (s pokrývkou akčního hrdiny, zázemím batmana a patřičným dětstvím) se kterým se celou dobu vlastně dějem proplétá i jeho omluva je zvláštní a dalo by se říct, že by mi ani nevadilo tentokráte pochovat Joonu .....

10.08.2017 2 z 5

9. tanková divize 1939 - 1945 9. tanková divize 1939 - 1945 Carl Hans Hermann

Pro někoho se zájmem o historii velmi zajímavá foto-knížečka. Nic se nesnaží podsouvat, pouze stručné komentáře k jednotlivým fotkám jsou ku prospěchu.
Obrazový náhled do válečného nasazení .... určitě nehledejte politické souvislosti, jakákoliv obvinění nebo omluvy.

21.07.2017 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Z počátku mi forma denikovych záznamů přišla zvláštní. Chvíli jsem uvažoval, že knihu odložim.
Nakonec mne stejně vtáhnul děj a příběh postupoval jednotlivými deníky i osudy. Rozhodně úplně jinde než filmová adaptace. Když dracula tak v knize...

22.02.2017 5 z 5

Galigai Galigai François Mauriac

Těžké popsat nebo i jen hodnotit. Něco z příběhu Romea a Julie, ale lehce posunuté k realitě. Něco z příběhu chudého mladíka, který nedojde lásky milovaného přítele stejně tak jako není pohlcen láskou ženy, která mu je odporná a cizí. Galigai ... Agáta ... silná žená schopná prorazit svou vůli vše, obětovat své city a potřeby, sražená na kolena a jako Fénix opět obrozená s vidinou nové role, která bude mít sílu a postavení oplatit všem způsobené příkoří.

31.03.2016 4 z 5

Román Afrického Legionáře Román Afrického Legionáře Rudolf Jaromír Pšenka

Co do názvu román, co do délky povídka, co do obsahu nelituji té chvíle kterou na knihu třeba. Jestli je sám autor hlavní postavou reálného vypravěče není vlastně ani tak podstatné. Celý příběh jedné jediné výpravy "létací" setniny francouzské cizinecké legie, posádky reduty v Ain-Sefře (současné Alžírsko) bránící zájmy francouzské koloniální mocnosti proti odbojným nomádům a beduínům. Působivé vyprávění v jazyce českém počátku 20-tého století. Nebudu předjímat obsah románu, ale určitě pokud tuto útlou knížečku potkáte, tak věnujte chvíli příběhu létací setniny, vojína Chantepleur, Ulad Mohameda, francouzské cizinecké legii a jedné zapomenuté bitvě v poušti.
5 hvězdiček - proč ne, kdo knížku potká bude souhlasit, kdo ne ....

02.08.2015 5 z 5

Blbá Veruna Blbá Veruna Arnošt Goldflam

Bezesporu zajímavé počtění řekl bych tak autobusového formátu (co do děje, velikosti, obsahu a počtu postav). Možná náhodou, možná ne, má v edici čísli 89 a docela to i odpovídá. Vykreslení postav, ať už 3 člené rodiny, ustrašeného otce, dospívající dcery, smířené matky, blázna Stalina (naprosto odpovídajícímu předloze jména) nebo absolutně pro mne divné zpěvačky je dokonalé. Pokud někde je i dostupná divadelní hra, tak určitě může pobavit a neurazit. Přestože jsem původně hledal od Goldflama něco na základě jeho vyprávění dětských pohádek, tohle dílko určitě neurazí.

25.05.2015 5 z 5

Prierez tmou Prierez tmou Ireney Baláž

Ani vlastně nevím co jsem čekal, možná jsem jenom nepochopil volnou skladbu slov nebo jsem prostě jenom dané nepotkal ve správný čas a prostor.

04.05.2015 3 z 5

Námořníkem,topičem a psovodem za jižním polárním kruhem Námořníkem,topičem a psovodem za jižním polárním kruhem Václav Vojtěch

Příběh první cesty českého snílka Dr. Václava Vojtěcha za splněním svého snu - Dobytí jihotočníkové země s expedicí Kontraadmirála Richard Evelyn Byrd, který předtím přeletěl nad severní točny a také atlantik. Tvrdohlavý Vojtěch i přez přímé odmítnutí odjíždí na Nový Zéland a stane se nakonec členem expedice. Jak sám říká: "Mezi 25.zářím 1928 a 28.únorem 1930 leželo mnoho významných událostí".
Nejedná se pouze o cestopis v pravém smyslu slova, ale i o jakýsi náhled do života polárních krajů, zamrzajícího oceánu, velrybářských lodí a pravých námořníků. Z dnešního pohledu zní při nejmenším zvláště, ne však drsně nebo odporně například text přibližující velrybářskou loď: "Samotný Larsen loví ročně 900-1200 kusů a přiváží do civilizace 75 000 barelů (109 000 hl) čistého oleje v ceně asi 70 miliónů korun. .. denní úlovek dosahuje často čísla 24".
Zajímavá je určitě i zmínka o setkání s první letadlovou lodí toho jména Lexington a Saratogu které "vzdávají hold přítomným členům Byrdovy expedice".
Bohužel kniha je autorovou první a také poslední. Což vysvětlí délka jeho života 1901-1932, když se těsně před svou první samostatnou výpravou utopí v mírném toku Labe. Ironie osudu neskutečná ... bohužel.

15.02.2015 5 z 5

Ze sovětského zajetí do polské armády Ze sovětského zajetí do polské armády Józef Franek

Zajímavý pohled účastníka 2. světové války, který se vlastně vůbec války neúčastnil. Podle místa kde Jozef Frank žil se mohl dostat buď do sovětského zajetí a nebo do služby ve Wehrmachtu, což v důsledku jako osoba určitě vyhrál ;-). Zajímavé čtení na pár dní o cestě kolem Evropské části světa ve směru hodinových ručiček ...

07.02.2014 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Rozhodně zajímavá knížka, ikdyž lehce mi přišla ujetá skoro do žánru akčního příběhu než klasické severské detektivní knížky. Určitě ale pozitivní, že hlavní hrdina není detektiv a také oživení ke konci, kdy čtenář ztratí nit jak to vlastně bylo a proč je to vlastně tak, policie jako taková postavena mimo děj a zjednodušena do frajerského detektiva, který nepochopí nic .... ale možná odpovídá skutečnosti, kdo ví.

27.12.2013 3 z 5

Čistý Čistý Andrew Miller

První co mne z počátku uchvátilo byl obsáhlý popis detailů, ze kterého jsme byl uchvácen a nemohl jsem se dočkat další chvíle kdy na text najdu klid a čas v prostoru. Postupně toto, ale bohužel pro mne ustupuje, dílem možná ztráty dalších detailů a dílem přijetím stylu příběhu. Komentáře "morbidní, drsné" - vůbec v textu nepotkávám. Tyto přívlastky se spíše hodí pro klasiku Na západní frontě klid bych řekl, než k tomuto románu. Pokud knihu vezmete do ruky, není třeba spěchat, styl čtení "jedním dechem" Vám vezme hodně z hodnoty příběhu. Bohužel na konci příběhu samotného něco prostě chybí a zůstává více bodů, které by čtenář dořešil raději, než že za co Jean-Baptiste utratí vydělané peníze a posune se o krok ve svém životě ... co starý farář, co záhadní horníci a Armand a Guilottin .... Přes toto všechno určitě klasickou papírovou knihu posunu na vyšší příčky knihovny a určitě ji nepostoupím dále ... jsem rád že jsem pro tentokrát zase zamítnul e-knihu do knihovny virtuální.
Pár zajímavých řádek najdete na Wikipedii pod heslem "Hřbitov Neviňátek", přečtete-li před knihou, ztratí příběh smysl ...

03.12.2013 4 z 5

Létající jaguár Létající jaguár Josef Formánek

Román neromán, ale to až tak podstatné není, jako povídka by se to otisknout nedalo :-D. Stejně tak není podstatné, že za vznikem stojí sázka. Výsledek jako takový má dle mého názoru určitě smysl a na těch několika stránkách čtení k několika odpoledním kávám je nečekaně více věcí k zamyšlení než v mnohých jiných "románech". Kdybych si pozadí napsání románu přečetl dříve než jako komentář na konci tisku tak si ještě k té kávě koupím ten doutník ... není důvod litovat ani koupě ani přečtení, slon neslon.

07.04.2012 5 z 5