TwiggyRamirez TwiggyRamirez komentáře u knih

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Pekelná jízda od začátku do konce. Český překlad zaslouží obrovskou pochvalu, je skvělý.

15.11.2023 5 z 5

Útěky za železnou oponu Útěky za železnou oponu Ivo Pejčoch

Soubor mnoha zajímavých a různorodých příběhů o útěcích.
V některých kapitolách nejsou trestuhodně dopovězeny osudy některých účastníků.

No a tradičtě v tomto nakladatelství snad není žádná korektura. Chyb, překlepů atd. veliká spousta (ale některé dokažou i pobavit např. u soudu byly odporné posudky :D )
Zbytečně to knihu sráží.

13.09.2023 3 z 5

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

Líbilo se mi to nenucené zapojení všeho možného ze světa RŠ - Kluci ze šestnáctky, Černí jezdci, Bratrstvo, Šmejkalova ohrada a mnohem víc.
Rád bych se i dočkal příběhu z Druhé republiky a Protektorátu.

31.07.2023 5 z 5

Vzpomínky nebeského jezdce Vzpomínky nebeského jezdce Filip Jánský (p)

Super vzpomínky opravdu nebeského jezdce a pravého vlastence. Snaží se hodně vzpomínat na ostatní, kteří se konce války nedožili s upřímnou starostí, že si na ně dnes již nikdo nevzpomene.

02.07.2023 5 z 5

Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Richard Glazar

Člověk musí trochu přivyknout tomu stylu vyprávění a jazyku. Jinak unikátní sonda do života v Treblince.

17.05.2023 5 z 5

Prototyp zrady: životní příběh Augustina Přeučila Prototyp zrady: životní příběh Augustina Přeučila Jan Němeček

Poměrně útlá kniha, prodloužená třemi intermezzy, ale je to asi vše, co v současné době k případu víme. Podrobně je popsán poválečný soud a různé dozvuky případu.

07.05.2023 4 z 5

Francie v temných letech 1940–1944 Francie v temných letech 1940–1944 Julian Jackson

No to byla porce. Kniha nabušená informacemi z mnoha desítek pramenů. Nečekejte však válečné dějiny. Jedná se spíše o dějiny politické, sociální, někdy až takové zákulisní. O spoustě událostí zmíněných v knize už musíte něco vědět jelikož už nejsou vysvětleny (např. Mnichov, ten my ale zrovna známe dobře!). Je dobře, že to píše Angličan, který má odstup. To období je fakt nesmírně zamotané, rozpoluplné a má mnoho rovin. Skoro by se dala psát podobná kniha pro každý department zvlášť.

Jen bych uvítal nějaké vysvětlující mapy nebo fotografie. Jedna mapka a nula fotek na 600 stran mi přijde docela málo :)

21.04.2023 4 z 5

Smrt hraběte Pücklera Smrt hraběte Pücklera Ivan Brož

Zklamání. O samotné bitvě ani zmínka a druhá část pracuje s neexistujícími postavami.

25.08.2022 2 z 5

Poslední pokus Poslední pokus Jaroslav Čížek

Docela zajímavé, že ještě v roce 1974 ležel komunistům Krajina tolik v žaludku. Kniha plná totálních lží a nesmyslů. Zbytek je vyřešen tak, že doc. Krajina se zamyslel a mluví si pro sebe.... tam už si autor mohl vymyslet cokoliv.

12.05.2022 odpad!

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Občas trochu chaotické, ale jinak super jízda!

11.01.2022 5 z 5

Muž proti okupaci Muž proti okupaci Vilém Čermák

Dobré, ale kdo zná Tři kontra gestapo čte vlastně jen rozšířenou verzi této knihy.

28.12.2021 4 z 5

Partyzánské historky Partyzánské historky Josef Grňa

Opravdu jen krátké historky, spíše humornějšího rázu.

10.11.2021 4 z 5

Pacifik v plamenech Pacifik v plamenech Miloš Hubáček

Ta čtivost je opravdu suprová. Uplně jsem fandil Amíkům, aby už taky něco potopili. A oni se furt ne a ne trefit :)

10.05.2021 5 z 5

Hry o Moravu: Separatisté, iredentisté a kolaboranti 1938-1945 Hry o Moravu: Separatisté, iredentisté a kolaboranti 1938-1945 František Mezihorák

Zajímávé, ale spíš jen takový úvod do problematiky.

16.04.2021 4 z 5

Hrdinové domácího odboje Hrdinové domácího odboje Jaroslav Vozka

Hned po válce vydaná kniha a přesto velmi střízlivý pohled.
Mnohá fakta mohla být získána ještě od žijích lidí s minimalním časovým odstupem. Např. smrt V. Morávka je tu popisována svědkem jako zastřelení gestapem. Poté mnoho let tradovaná sebevražda je v knize zmíněná jako dosti nepravděpodobnou.

09.04.2021 4 z 5

Vydržet!: Paměti generála Tomáše Sedláčka Vydržet!: Paměti generála Tomáše Sedláčka Jiří Plachý

Střízlivé vyprávění, nikde si moc nestěžuje ani nepřehání své zásluhy. Každou chvíli zazní nějaká vtipná hláška, tak jak to gen. Sedláček uměl až do konce života.

22.03.2021 5 z 5

Operace Spelter Lenka-Jih Operace Spelter Lenka-Jih Vlastislav Janík

Velmi zajímavá kniha o méně známém výsadku. Jen si myslím, že příběh velitele Chrastiny mohl být plnohodnotnou součástí knihy a mnohem více dopodrobna.

08.03.2021 4 z 5

Poslední stínadelské tajnosti Poslední stínadelské tajnosti J. Č. Grifin (p)

Důstojné pokračování, stále dobrá atmosféra Stínadel.
Záporem je velké množství postav, několik výrazných nelogičností a také dost chyb a překlepů v bublinách.

25.02.2021 3 z 5

Pod rozstříleným praporem Pod rozstříleným praporem Vilém Sacher

Super kniha. Vyprávění opravdu bez příkras. Předpokladám, že kniha byla hned zakazaná, jelikož tam je opravdu zcela otevřený názor na SSSR. Generál Sacher poté podepal Chartu 77, byl degradován a byla mu odebrána všechna vyznamenání.

04.02.2021 5 z 5

Prezident Beneš mezi Západem a Východem Prezident Beneš mezi Západem a Východem Eduard Táborský

Velmi zajímavá kniha. Autor opravdu střízlivě hodnotí všechna ta těžká rozhodnutí prezidenta Beneše v období 1938 - 1948.

20.01.2021 5 z 5