Muž proti okupaci

Václav Morávek je dnes známý především jako jeden z členů proslulé skupiny "Tři králové", do níž dále patřili Josef Balabán a Josef Mašín. Všichni přešli do ilegality krátce po okupaci v březnu 1939 a postupně se stali noční můrou pražského gestapa. Tři králové udržovali radiové spojení s Londýnem, shromažďovali zbraně, prováděli různé sabotážní akce. Mašína s Balabánem gestapo v průběhu roku 1941 zatklo, Morávek však Němcům stále unikal. Proslul svou mimořádnou odvahou, o čemž svědčí například událost z prosince jedenačtyřicátého, kdy ho v bytě zastihla šestice gestapáků, Morávek se ale dokázal prostřílet ven. Osudným se mu stal 21. březen 1942, kdy byl v přestřelce s několika desítkami gestapáků smrtelně zraněn u Prašného mostu. "Morávek patřil k těm lidem, kteří si jasně uvědomovali aroganci a nehumánnost nacistického režimu. Osobně nedokázal přijmout kapitulaci a rozhodně odmítal okupaci. Přijmout nastolený řád v jeho očích znamenalo sloužit mu," píše autor knihy Vilém Čermák. Ten se osobností Václava Morávka zabývá již od dob svých studií na Filosofické fakultě UK, je mj. autorem námětu k dokumentárnímu filmu České televize "Konec štábního kapitána Václava Morávka", publikoval několik studií v odborném i denním tisku. (portrét štábního kapitána Václava Morávka)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82702/muz-proti-okupaci-82702.jpg 4.817

Kniha Muž proti okupaci

icewind

Po letech jsem přečetl znovu v rámci "trojčetby" spolu s M+B+M a průvodcem Tři králové. Je škoda, že je tato kniha tak málo zastoupena v četnosti přečtených, přitom ten příběh je naprosto fascinující, stejně jako příběhy dalších více či méně známých hrdinů odboje v rámci protektorátu....Výborně zpracováno včetně rekonstrukce pravděpodobného průběhu posledních okamžiků života V. Morávka. Pokud vás podobné téma aspoň trochu zajímá, neváhejte, tohle opravdu stojí za to.

tittanie

Ke knize jsem se dostala jenom náhodou, když jsem se dívala na seriál Tři králové a v diskuzi pod seriálem byla tato kniha zmíněná. Určitě nelituji, že jsem si ji přečetla. Při čtení jsem měla často slzy v očích.

MilanCFC
20.12.2019

Obrovské díky autorovi za jeho úžasnou práci, protože to si opravdu zaslouží. Nádherná kniha se silným příběhem. A obrovské díky si zasluhuje také samotný hrdina Václav Morávek.

Blíženec
25.08.2014

Životní příběh muže,který svůj osud vsadil na očištění naší republiky od německých okupantů za protektorátu. Svůj boj zaplatil nejvyšší daní,,,
Kolik lidí by v sobě v dnešní době našlo tolik odvahy,,,?