Francie v temných letech 1940–1944

Francie v temných letech 1940–1944 https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117541/bmid_francie-v-temnych-letech-1940-1944-i39-117541.jpg 5 4 1

Komplexní historie Francie v období nacistické okupace za druhé světové války podává obraz života země v nejširším měřítku, všímá si nejen německé okupační politiky, kolaborace a odboje, ale i každodenního života v okupované Francii i na území spravovaném kolaborantskou vládou ve Vichy včetně kultury. Rozebírá kolaborantskou ideologii a politiku včetně jejích kořenů v období předválečném, předkládá unikátní sociální historii odboje, všímá si role cizinců, žen, Židů či rolníků. Pozornost věnuje i dědictví okupace a památce odboje v období poválečném.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , BB art

France – The Dark Years 1940–1944 , 2001

TwiggyRamirez
21.04.2023 4 z 5

No to byla porce. Kniha nabušená informacemi z mnoha desítek pramenů. Nečekejte však válečné dějiny. Jedná se spíše o dějiny politické, sociální, někdy až takové zákulisní. O spoustě událostí zmíněných v knize už musíte něco vědět jelikož už nejsou vysvětleny (např. Mnichov, ten my ale zrovna známe dobře!). Je dobře, že to píše Angličan, který má odstup. To období je fakt nesmírně zamotané, rozpoluplné a má mnoho rovin. Skoro by se dala psát podobná kniha pro každý department zvlášť.

Jen bych uvítal nějaké vysvětlující mapy nebo fotografie. Jedna mapka a nula fotek na 600 stran mi přijde docela málo :)

druhá světová válka (1939–1945) Francie odboj kolaborace okupace dějiny Francie Vichystická Francie

Julian Jackson
britská, 1954