tučňák222 tučňák222 komentáře u knih

Svět zvířat Svět zvířat Jaroslav Pížl

Kniha podle mého názoru dokazuje několik věcí, především: že to, co prožíváme, lze přímo vyjádřit poezií: v próze: nemusí být psáno do veršů; krásné a úhledné uspořádání. Ačkoliv zároveň fakt, že myšlenky nelze příliš dobře vyjádřit slovy, natož psaným textem.
Zadruhé skutečnost, že čeština má ještě hodně k nabídnutí, má krásná silná slova, výrazy i zkomoněliny, které každý text činí zajímavým a čtivým.

Autor jakoby naplétá korálky s každou básní účelně do rytmu a zakončí něčím důrazným. Skrývá široké obrazy, někdy originální pohledy, jindy obecně zažité situace. Velmi procítěně vnitřně vnímá okolní věci a vytváří i nečekané spojitosti.

19.04.2019 5 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

Pro mě je tato kniha sice nepříliš poutavou ale rozhodně ne nezajímavou. Čekal jsem sice částečně více děje, zároveň je však takovýto pouhý pohled do složitých rodinných vztahů zcela namístě.
Samotný název naznačuje jakousi ponurost a nepohyblivost děje, nicméně rutinní, smutné, neovládnutelné a přesto propracované životy či osudy svědčí o záměrech autorky.

16.01.2019 3 z 5

Ještě je co ztratit Ještě je co ztratit Jan Těsnohlídek ml.

Tyhle básně dokazují, že v jednoduchosti není jen krása, ale i největší hloubka.

Rozhodně jsou to smutné verše, ale jaksi přirozeně, a jen unaveně konstatovány.

13.01.2019 5 z 5

Tristium Vindobona 1–20 Tristium Vindobona 1–20 Josef Svatopluk Machar

S autorem jsem se setkal poprvé a naprosto mě ohromil. Skvělé básně plné silného vlastenectví uvedené hlubokými citáty.

17.12.2018 5 z 5

Vzdechy a povzdechy Vzdechy a povzdechy Richard Skolek

Nejprve jsem tuto sbírku nechtěl číst, zdála se mi zmatená a neumělá.
Stačilo se však v klidu začíst a pochopil jsem, že to sice není „druhý Máj“, ale i tak ji vřele doporučuji pro zasmání a také objevení něčeho nového — pro mě mistrovství alegorie!

17.12.2018 5 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Po přečtení téhle knihy nejde nepřemýšlet nad tím, co jste to vlastně dočetli.
Zkratkovitý a zároveň podrobný spis/scénář/komentovaný náhled na zdánlivě obyčejnou rodinu, avšak plnou lidských typů s trpkými osudy, prakticky bez hlavního hrdiny?
Jak mladá autorka napsala tuto psychologickou procítěnou „tragédii“, navíc velmi lehkým nenuceným stylem, netuším. Člověk si ovšem odnese ponaučení, že život nám nabízí mnoho, my jen jeho pravé hodnoty hledáme často jinde, než jsou, a tak nám uniká mezi prsty.

11.12.2018 4 z 5

Zazi v metru Zazi v metru Raymond Queneau

Tohoto autora jsem zaregistroval velmi náhodně, ale okamžitě mě zlákal název jeho knihy.
Věděl jsem, že Queneau je velký jazykový experimentátor, ale děj jsem si představoval jinak.
Nicméně narozdíl od mnohých jsem knihu začal již během četby zbožňovat! Přiznávám, že místy jsou jazykové pokusy rušivé, ale určitě to s nimi není celkově přehnáno.
Postavy s mnoha vlastnostmi, osudy a tužbami, které autor nerozepisuje i atmosféra neskutečně měnícího se období, v kterém se kniha odehrává, obojí autor vystihuje a... skládá do fantaskního, bláznivého, přitom procítěného příběhu.

V neposlední řadě musím zmínit, že ačkoliv francouzsky rozumím jako samouk-posluchač minimálně, filmová verze v originálu mě nadchla nejen vtipem a totožností s knižní verzí, ale především uměleckým zpracováním. I když komu se tato kniha nelíbila chápu, že film jen stěží ocení.

Pro mě se stal Raymond Queneau druhým nejoblíbenějším autorem a tato kniha jeho snad nejlepší.

02.12.2018 5 z 5

Vraní zpěvy Vraní zpěvy Radek Malý

Impresivní, hluboké, šokující verše těžkopádně dopadající na mysl.

24.01.2020 5 z 5

Výběr z povídek / Selected Stories (dvojjazyčná kniha) Výběr z povídek / Selected Stories (dvojjazyčná kniha) Jerome Klapka Jerome

Vtipné, čtivé zamýšlení se nad životem, díky kterému se dá i zdokonalit v angličtině.

22.11.2019 3 z 5

Kuře melancholik a jiné povídky Kuře melancholik a jiné povídky Josef Karel Šlejhar

Povídky vypráví o tom, jak Moc dělá z lidí stvůry, a o zaslepenosti citů některých lidí. Na první pohled líbezně vyprávěné pohádky se díky naturalismu a zápletce spojené se smrtí mění na velmi silné až drsné příběhy s psychologickým podtextem.
To činí autora geniálním avšak neznámým spisovatelem, o kterém S. Machar řekl: ,,...budeme se ním jednou chlubit." ... A to bychom podle mèho názoru měli.

Například v povídce Pták přijde muž o naprosto vše na světě, což dokoná sebevraždou.

Především ale Kuře melancholik je významově velmi přesahující povídka se dvěma dějovými linkami. Hodně se uplatňují kontrasty. Prostá avšak hluboká atmosféra, kritika společnosti, vlastní inspirace, obrovský smutek a pesimismus i soucit vyzařují z celého díla.

29.12.2018 4 z 5