tovlasek

PlyšákokalypsaPlyšákokalypsaCarlton Mellick III

Skvělá, unikátní, chytlavá kniha. Je neuvěřitelné jak pan Mellick III může napsat něco tak chytlavého a prostého, ale zároveň to má takový přesah. V jednoduchosti je krása a v jednoduché ujetosti ještě větší.
Geniálně vtipný doslov odpověděl na všechny moje dotazy a bylo.
Byla to jízda, humorná, někdy nepříjemná, ale hlavně zábavná. Miluju.

29.02.2020

Zbouchnul jsem Satanovu dceruZbouchnul jsem Satanovu dceruCarlton Mellick III

Když se napíše, že kniha je romantická komedie, tak i tak jsem nečekal, že to co dostanu je skutečná romantická komedie...dokonce mnohem lepší romantická komedie než se dají najít v televizi, protože pan Melick III měl pravdu když říkal, že to co tomuto žánru chybí jsou démoni a jiné kokotiny.
Kniha je velmi čtivá, postavy jsou skvělé a zamilujete si jak Jonathana a jeho cestu za to aby se postavil všem, kteří ho považují za lůzra. Tak Vešku která je nevinná zamilovaná démonka a ultimátní zlatíčko.
Na závěr je už jen třeba říct čtěte, bavte se, snažte se vyvolat sukubu a hlavně láska hory přenáší.

16.07.2019

Bratři KaramazoviBratři KaramazoviFjodor Michajlovič Dostojevskij

Tento velice rozsáhlý epos se mi svým způsobem hodně těžko hodnotí. Z dnešního pohledu je dílo velmi rozsáhle a dlouhé přičemž se asi prvních 500 stran absolutně nic neděje, když jsem nad tím sám uvažoval, dospěl jsem k tomu, že těch prvních 500 stran by se dalo shrnout do jedné kapitoly, protože se tam sice udávali jednotlivé malé příběhy, ale nakonec to nebylo ani moc podstatné. Zdlouhavé pasáže někdy u mne vyvolávali až utrpení, obzvlášť v kronice o Starcově životě, to byla absolutní hrůza. Dále jsem měl problém s několika postavy (konkrétně s Míťou a Fjodorem) oba na mne působilo jinak v knize a jinak v úvodním popisu. Úvodní popis je představil tak jako primitivy zjednodušeně řečeno, ale v knize svým jazykem a vším působili stejně hrozně vzdělaně vznešeně a vůbec to neodpovídalo jejich úvodnímu popisu, to mi od nich bralo na realističnosti, což mne nakonec asi nejvíce mrzelo. Poslední věc, kterou bych knize vytknul byl její konec, ten mi přišel absolutně nečekaný, vlastně na žádnou otázku neodpověděl a přednesl něco co mě v knize ani moc nezajímalo, škoda. Na druhou stranu přes všechny tyto neduhy mne kniha nutila číst dál a dál, zajímalo mne jak to dopadne, co se ještě stane, a to se vskutku musí ocenit, musel jsem číst dále, kniha k tomu tak nějak svádí a táhne. Nejvíce mne fascinovala postava Ivana a hlavně Lízy, tato mladá slečna jako by snad vypadla z jiného světa, přesto měla tolik zajímavých promluv a byla tak moc spřízněná s mou osobou. V knize určitě nachází množství památných vět a promluv, které si určitě zapamatuji a možná mne i svým způsobem ovlivnily. Bylo to zvláštní, nečekané, dlouhé, přesto poučné.

11.07.2018

Strašidelná vaginaStrašidelná vaginaCarlton Mellick III

Na knihu jsem byl zvědav, už jenom z principu toho, že jsem byl rozhodnut si ji přečíst jako odpočinek během četby Bratrů Karamazových, což tomu ještě dodávalo na absurditě. Bylo to čtivá zajímavé jízda, plná bizarností, fantazie a zajímavých motivů. Titulní novela Strašidelná Vagína se četla velmi příjemně a nápad to byl vskutku zajímavý, zpracování se mi líbilo i příběh odsýpal rychle. Porno V Srpnu byl vskutku snový zážitek, surrealisticky podivný. Fantastická Orgie měla nejzajímavější téma a povedlo se jí ho využít skvěle. Když jsem nad knihou tak přemítal nakonec musím říct, že mi nepřišla vlastně skoro vůbec explicitní, samozřejmě se dá říci, že hlavní tématikou je pořád "sex", ale možná je to už mojí zvrácenou povahou 21.století přesto jsem se nad ničím nepohoršil, neošíval a ani mi to nepřišlo, že by se nad tím někdo jiný mohl ošívat. Kvalitní odpočinková četba, plná nezměrné fantazie pana Mellicka III. Rozhodně jsem zvědav s čím nakladatelství Carcosa přijde příště.

18.06.2018

Modravá RusModravá RusSergej Alexandrovič Jesenin

Výbor z tvorby Sergeje Jesenina byl pro mne zážitek na který jsem se těšil, leč jsem tolik neočekával. Naposledy jsem byl zasáhnut jeho přátelského rivala Vladimira Majakovského. Začal jsem číst první stránky a byl jsem zcela ohromen. Lyrická tvorba Jesenina pro mne byla naprostou jízdou a literární zážitkem, který nemá obdoby. Už dlouho jsem necítil tolik pocitů, kolik mi předával jeden básník, najednou se stal mojí platonickou láskou, člověkem, ke kterému jsem cítil tolik empatie a porozumění. Jesenin je jeden z nejlepších básníků, které jsem kdy četl a jeho tvorba se mi zapsala jak do duše tak do srdce, jsem velice ohromen a okouzlen.
"...V brlohu řev a křik běsní
do hodin do ranních,
nevěstkám čítávám verše,
s pobudy pívávám líh.

Prudčeji srdce bije,
náhle můj hovoří ret:
-- Jak vy jsem ztracený člověk,
taky už nemůžu zpět.

Dům můj se beze mne hrbí,
chcíp už pes u nízkých vrat.
V moskevských ulicích křivých
bůh mi dal umírat."

19.04.2018

PředčítačPředčítačBernhard Schlink

Velmi zajímavá čtivě napsaná kniha. Absolutně mne fascinoval vztah Hanny a Michaela, první dějství knihy mi přišlo opravdu nejzajímavější a nejvíce fascinující. Přiznám se, že jsem Michaelovi záviděl, že má vztah s tak sic nestabilní a často nepochopitelnou, ale přesto absolutně skvostnou ženou. Druhé dějství mne bohužel vůbec nezaujalo, přišlo mi jako by to všechno najednou ztratilo ten pocit. Avšak třetí dějství to všechno navrátilo do kvality přednesené v prvním. Psychologická hlediska postav byla opravdu skvostná a filozofické myšlenky, kterými je kniha přesycena byli přesně k věci a mnohokrát jsem se během čtení o nich zamyslel.
P.S. A je samozřejmě potřeba podotknout, že samotné téma knihy je absolutně historicky nepřesné a nemohlo se to stát, přesto to nijak nekazí dojem.

10.04.2018

Mýtus o SisyfoviMýtus o SisyfoviAlbert Camus

Vskutku zajímavá filozofická esej pojednávající o absurdnu, absurdním člověku, literátech, kteří absurdno zradili. Kdybych neměl načteno Camusovo dílo vlastně bych snad ani nedokázal říct, jaká je pointa celé této knihy, nebo co se mi on sám snaží sdělit, přišlo mi, že k tomu se dostal až na posledních pár stránkách. To předcházející je ničení jiných spisovatelů a popisování toho jak by to šlo udělat lépe. Hodně se mi líbil citát pravděpodobně parafrázuji "Musíme si uvědomit, že tato díla vznikla v pustině a tam by také měli zůstat," absolutně geniální. Měl jsem dojem, že Camus se s někým ošklivě pohádal, když ho dotyčný nechtěl poslouchat v jeho názoru, tak si vztekle šel za svůj psací stroj a tam toto pln hněvu a frustrace splodil. A nakonec je to velmi čtivě napsaná esej, z které jsem si nakonec i něco odnesl a jsem spokojen.
P.S. Nepřestane mě udivovat, že když už se zde sám Sisyfos zjeví tak pouze na 5-ti stránkách a to ještě 2 strany se hovoří o Oidipovi, miluju to.

29.03.2018

Romance pro křídlovkuRomance pro křídlovkuFrantišek Hrubín

Prosté, plné klasického motivu kontrastu mezi láskou emoční a láskou sexuální, mezi životem a smrtí. Přesto velmi originálně napsané, plné roztodivných metafor. Dílo mi evokovalo surrealistickou náladu, mlžný opar vzdálených vzpomínek. Nostalgie.

12.03.2018

MorMorAlbert Camus

Brilantní román, který i svou nejsvrchnější podobou, kdyby se bral pouze doslovně dokáže toto až klišovité téma zpracovat velmi kvalitně, zajímavě a jinak. Román je sám možné chápat v mnoha vrstvách, od té nejzákladnější jak se lidé chovají pokud vypukne karanténa a jest Mor. Mor jako nebezpečí nacismu. Mor jako celková absurdita a nesmyslnost života a jediný možný boj je proti ní revoltovat, přesně tak jak to činí doktor Rieux. Dá se v tomto románu najít veškerá Camusova filozofie a vždy mne příjemně potěší jeho styl psaní, kdy popisuje a najednou do toho i tak povedené popisu vloží jakýsi impresivní obraz, který úplně celkovou atmosféru podtrhne.

11.03.2018

Majakovskij se usmívá Majakovskij se směje Majakovskij se posmíváMajakovskij se usmívá Majakovskij se směje Majakovskij se posmíváVladimír Vladimirovič Majakovskij

Majakovskij je skutečný poetický hrdina, jeho struktura psaní je již od pohledu velice povedená. Básně, které byly vybrány byly příjemné a rychlé na přečtení, přesto se nedokážu ubránit tomu, že některé se mohli vybrat mnohem lépe. To už je však celkový problém literátů jako je právě Majakovskij. Kdy je od nich málo věcí k sehnání, díky po revolučnímu vyklízení, stejně jako díky politické nekorektnosti se ani vše z jeho díla nevydala v době Stalinské totality. Přesto zde Majakovskij ukazuje svůj sarkastický jazyk jak k buržoazním vykořisťovatelům, měšťákům, ale i pochlebovačům a lidem s mnoha tvářemi. Myslím si, že několik básní by se mohlo uchytit do samotných lidových popěvků.

15.01.2018

Život je jindeŽivot je jindeMilan Kundera

Absolutně brilantní dílo o mladém Jaromilovi, který prochází svým básnickým mládím. Mnoho malých příběhů ze života, mnoho úvah nad životem, láskou, dospíváním, ideologií. To všechno zde v knize najdeme, knize plné fantazie, tvrdé upřímnosti, která se dotýká nás všech, jenom občas proto nemůžeme nalézt slova. V mnoha situacích jsem se přímo viděl, jiných jsem se naopak štitil a znechucoval, ale o tom už je ten život. Každý v sobě má určitého Jaromila, který promlouvá k nám všem přes svou zbrklost, oddanost, žárlivost, nedospělost, ale i ve hledání své identity. Absolutně brilantní kniha, hodná mnoha zamyšlení.

14.01.2018

Neposílejte mi už žádné dopisyNeposílejte mi už žádné dopisyAllen Ginsberg

Ach Allene Allene, můj tajemný hrdino, můj guru, vizionáři, jasnovidče, můj osamělí bratře a homosexuální představo. Vždy zůstaneš mojí inspirací a mým literátem číslo 1. Výtečný výběr z jeho díla, které se dá shrnout pouze jako dechberoucí. Plné abstraktních vyjících obrazců, stejně jako obyčejných malých příběhů ze života, ve kterých se však toliko dá najít. Předznamenal si svět a mne jenom mrzí, že svět ve kterém funguji já se tolik od toho tvého neliší. Miluji tě, Allene Ginsbergu a jednou až se budu nacházet v Newarku položím svá vlastní díla na tvůj hrob, přesně tak jak sis přál.

Všichni pějme -
Každý z nás je tak trochu
homosexuál
ať už to nechtěl anebo chtěl
každý z nás kdysi
o lásku mladých chlapců stál
i když na to dnes už takřka zapomněl.

Každý z nás se tak trochu
zamiluje
do kluka s opálenou tváří plnou pih
a každý mu kousek své duše
rád věnuje
jako dívka, co nikdy nepoznaala hřích.

Dnes každý z nás už ví
každý z nás už ví
jak polibek může být dráždivý
přímo na ústa
bez rozmýšlení
od malého zpěváčka z Tennessee -

Každý z nás ví jaké to je
když se někdy zamiluje
do atleta, jemuž smělost z očí září
Ale myšlenky každého z nás
nikdy se neztratí, nezničí je čas
Bůh nám je spočítá v našem stáří.

Každý z nás se narodil ženě tak
trochu buzík
trochu teplouš a trochu pes,
každý z nás se narodil urozeně
král majálesu a taky trochu
prase, co nezná svojí mez.

A tak když se s tím nemůžeš vyrovnat
a snažís se potlačit svůj
přirozený vztah
postavíš se ke zdi
sám se svými přízraky
a střílíš, abys zabil svůj strach.

Můžeš vyprázdnit plny zásobník
do kalhotek kterékoli ženy
či do úst muže, jímž pohrdáš
můžeš jim nadávat do kurev
nebo v telploušskývh hrách potit krev
když žár plutonia v očích máš.

Nikdy si ale nezašukáš
s dámou ani s pannou
co tvá stehna nikdy neocení.
Ne, nikdy si nezašukáš
se svobodnou či vdanou
za peníze si však koupíš vysvětlení.
Ne, nikdy si nezašukáš,
ale všechny žerty stranou
před bohyní, co přijde v přestrojení -

A tak když tě něco souží
tvůj záskok ti špatně slouží
proč neprijdeš za mnou?
Vezmu tě za ruku
dám ti lásky záruku
A provedu tě tmou.

04.01.2018

Konec civilizace aneb Překrásný nový světKonec civilizace aneb Překrásný nový světAldous Huxley

Kniha je velmi čtivě napsána a její obraz dystopického světa je velmi zneklidňující. Svět ve kterém je ultimátní hodnotou radost se zdá vcelku příjemný, přesto se člověk nemůže zbavit určitého podezření a lehké míry perverznosti takové světa bez smutku, melancholie a samoty. Vše bylo v pořádku, až na jednu podstatnou věc a to závěr. Přišel mi zvláštně absolutně nehodící se, ani bez určité myšlenky, či sdělení. Prostě a jednoduše absurdní, možná to k tomuto světu sedlo, ale zároveň mi chybělo celkové rozuzlení i pro ostatní postavy, které jakoby vymizeli. To jest velká škoda pro knihu. Pokud bych už ji měl zařadit mezi velikány tohoto žánru 451 stupňů Fahrenheita a 1984. Zařadil bych ji na druhé místo.

11.12.2017

Stepní vlkStepní vlkHermann Hesse

Dílo, které mohu považovat pouze za velkolepé. Jedná se o skutečnost kdy na každé dvojstránce se minimálně najde aspoň jedna věta, která se dá citovat, jak je svým obsahem poučná, či pravdivá. Kniha se čte výborně a rozhodně se jedná o nadčasové dílo, které mi přijde, že hlavně v dnešní době, zde u nás, je velmi blízko. Harry je postavou se kterou dokáži soucítit, ztotožnit se i se s ní společně mýlit a i přesto, že jsem na jeho věk ještě příliš mladý, cítím, že jsou mi jeho pocity velmi velmi blízké. Filozofické úvahy, duše, duchovno, pomatenost, nekonformnost, měšťáctví to vše a mnohem víc zde je. A já už snad mohu pouze smeknout nad autorovým veledílem, které navždy zůstane v mém srdci a nebudu se bát po něm sáhnout kdykoliv, kdy mne skutečnost sama o sobě srazí na kolena.

07.10.2017

CaligulaCaligulaAlbert Camus

bylo to rychlé příjemné čtení; potom co mu zemře jeho milovaná sestra Drusilla, Calligula začíná mít strach ze všedních věci, chce se vzepřít osudu, být svobodný a logický zároveň vědomě páchá sebe-vraždu chce aby ho všichni nenáviděli a usilovali o jeho život, aby konečně měl pokoj... popravuje, mučí, rouhá se a to jenom proto aby mohl řídit svůj vlastní život. Nakonec ve svých posledních okamžicích si je uživá... Vysmívá se a ví že smrt se již blíží.... je to zajímavá příjemná četba, smutná, tragikomedická a ukazuje zajímavy pohled na kontroverzního císaře

23.09.2017

ProcesProcesFranz Kafka

Absurdita, úzkost, beznaděj a nespravedlnost to všechno se dá cítit při četbě této knihy. Velmi mne fascinovala skutečnost poznávání jiných postav než jenom Josefa K. postav, které se vzdali všeho jenom proto, aby pro ně Proces dobře skončil, jestli vůbec někdy skončí. Je to takové utahané a zároveň krátké jako sám Proces. Původně jsem knize chtěl vytknout ducha nedopsanosti, ale když si to tak zpětně uvědomuji, ta nedopsanost ještě doplňuje takovou nezřetelnost, kterou kniha vskutku oplývá. Tedy skutečná věc, která mi vadila byli pro Kafku typické nesourodé kapitoly, jedna má stránek 10 další 40 a to mě z mého osobního principu neskutečně frustruje, ale tak to možná má být. Závěrem je to podivné dílo, které překročilo svojí dobu a mne už se nezbývá ptát, co bych dělal Já na místě Josefa K., protože je řešení spousta a vlastně žádné. Děsivé.

18.09.2017

FeťákFeťákWilliam Seward Burroughs

Dalo by se snad říci, že v této knize, žádný příběh nebyl, byla to jedna velká studie a filozofické hloubání nad tématem závislosti a síly drog a alkoholu. Kniha byla silně faktografická a musím říci, že jsem se v ní dozvěděl a přiučil mnoho věcí o různých látkách, jejich účincích, pocitech, které vyvolávají i abstinenčních příznacích. Kniha je čtivá, občas přesycuje informacemi o postavách, které se tam už nikdy neobjeví, ale takový už byl Burroughsův styl. A já jsem rád, že jsem tento filozofický trip navštívil.

28.07.2017

Americká nocAmerická nocJim Morrison

Humorná, depresivní, romantická, děsivá, laškovní to všechno je tato básnická sbírka od samotného Ještěrčího Krále. Nachází se zde několik známých zhudebněných básní až po různé zápisky a poznámky Jima. Musím říct, že jsem se sbírkou velmi spokojen, věci do ní vybrané jsou skvostné a vyprávějí všechny možné pocity samotného autora. Rozhodně doporučuji.
"Začít znovu: Měly by události těch dnů... Sen o incestu & vypuzení z kmene. Velká sestra. Říká se tomu tripl. Ty tam, pojď sem, třešničko. Byla jsem panna. Trvalo to 10 vteřin. No, nic moc. "Jsem nějakej nesvůj." Natáhnout si kožený kalhoty na zítřejší hodinu.
Opustili mě, opustili při, poselství či slovo pro dalšího boha. "Vykopáváme tě z našeho vesmíru!" Ptal se po tobě. O co, že jo."

16.07.2017

120 dnů Sodomy120 dnů SodomyDonatien Alphonse François de Sade

Upřímně jak se zde koukám na textová hodnocení, tak mi přijde, že jsem asi jeden z mála komu přišla kniha naopak velmi čtivá a skvostně napsaná, obzvlášť vezmu-li v potaz v jaké době byla napsána. V knize pro mne bylo 10% vzrušení, 10% humoru, 30% nechutenství, které se však později proměnilo v apatii a 50% frustrace z osudu mnoha (obzvláště ženských) postav. Čtyři hlavní protagonisté a zinscenovatelé tohoto zajímavého pokusu byli pro mne absolutně odporní a prakticky v ničem jsem s nimi nesouhlasil a možná právě proto mě ta kniha tolik přitahovala. Nenalezneme tu jenom úchylky a sadismus, ale také filozoficko-politologické debaty, které nejsou v knize tak naznačeny, ale donutili mne mnohokrát přemýšlet. Naši hrdinové jsou zástupci později vymyšleného sociálního darwinismu, který je úplný opak toho v co věřím já, proto bylo zajímavé poslechnout si jejich argumenty o utlačování slabších a převaze těch silných jako v přírodě. Sic není příběh dopsán a možná je to částečně proto, ale poslední část knihy mi přišla už jenom jako takové "obludárium", které aspoň pro mne nebylo ani vzrušující, ani odporné, prostě spíše možná až moc zbytečně brutální.
Musím však říct, že na dobu ve které kniha byla napsána - autorovy smekám klobouk za odvahu a celkový nápad, který by podle mého názoru mohl vzbudit kontroverzi i dnes. Celkově se mi kniha velmi líbila a jak se říká proti gustu žádný dišputát.

10.07.2017

Slavnosti sněženekSlavnosti sněženekBohumil Hrabal

Typické Hrabalovské dílo o osobnostech z okolí Kerska. Každá jednotlivá povídka přináší jiný ojedinělí pocit - nudu, překvapení, smích, melancholii, nostalgii... A i přesto, že je tam někdy nuda a nic se neděje Hrabal i toto "nic" dokáže popsat po svém. Pábitelé na každém rohu a k tomu divoká příroda.
"Vám se bude těžko umírat."

01.07.2017

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Kniha mě velice příjemně překvapila svojí náplní, celkovou chytlavostí a příjemným příběhem. Skvělá slovní zásoba autorky a i ohromné znalosti z této krajiny a jejich folklórních reálií skutečně přispěli ke skvělému výsledku v podobě tohoto díla. Že i mě typického racionalistu, tento magický kousek země uchvátil a i jsem se něco historicko-faktograficky dozvěděl. Nemám co bych více řekl.

19.06.2017

Můj životMůj životL. D. Trockij (pseudonym)

Jedna z prvních autobiografií, kterou jsem přečetl. Dílo bych ocenil velmi kladně, líbil se mi Trockého pohled na věc, jeho pomalou cestu k bolševismu i to, že se nebál říct, kdy se mýlil. Jediný problém jsem měl v blížícím se závěru knihy, kdy nebyla popsána příliš detailně, zaměřovala se hlavně na politická témata, přeskakovala letopočty, nebyla tolik ucelená jako úvodní pasáže. Přesto se jedná o velmi zajímavou a kvalitní autobiografii.

18.05.2017

Hra o trůnyHra o trůnyGeorge R. R. Martin

Po mnoha a mnoha měsících nucení mých přátel, jsem nakonec dostál svému slibu a po knize jsem sáhl. Bylo to příjemné čtení na můj vkus sic v některých momentech až přespříliš postav, které nebyli ani tak důležité stejně jako přespříliš detailů, které v mnoha momentech už byly dle mého názoru až zbytečně zdlouhavé tedy z nich začala plynout nuda. Rozhodně mě zaujali hlavní protagonisté obzvláště Jon Snow a později Daenerys Targarien. Jona jsem měl rád už od počátku, Dani mi přirostla k srdci až v polovině knihy, rozhodně až uvěřitelné postavy. Jsem rád, že jsem knihu přečetl, ale na nějaký čas si dám od této série pauzu. Největší problém totiž závisel na tom, že se zde nacházelo několik opravdu nečekaných zvratů, problém byl, že byly v kontrastu s věcmi které byli až moc předvídatelné, obzvláště konec mě v tomto případě velmi zklamal.

30.03.2017

Nesnesitelná lehkost bytíNesnesitelná lehkost bytíMilan Kundera

Typický příklad post-moderní knihy a já mohu pouze říct, že tleskám. Ačkoliv jsem se v prvních minutách četby dost ztrácel, po chvíli jsem vše pochopil a kniha se četla sama. Plna filozofických úvah, s kterými někdy souhlasím, někdy nesouhlasím. Dalo by se říci snad s obyčejným příběhem několika lidí. V čem má, ale tato kniha své kouzlo, že dokáže všechno perfektně propojit a dokázal jsem se ztotožnit s každou z hlavních postav, jako by snad každá vyjadřovala část mého já, obzvláště Sabina a Franz.
Jsem rád, že jsem se k tomuto dílu dostal a určitě si od pana Kundery přečtu i další díla.

26.03.2017

Obsluhoval jsem anglického králeObsluhoval jsem anglického králeBohumil Hrabal

Kniha se mi velmi líbila, styl vyprávění byl zvláštní - někdy mi přišel až moc zdlouhavý, jindy zase velmi příjemný - jedna věc se, ale musí nechat, nemohl jsem si pomoct a v hlavě stejně jako při psaní se mi tento styl vyprávění neustále vybavoval a nutil mě se vyjadřovat podobně jako pan Dítě. Jsou tam momenty u kterých se člověk prostě pobaví, stejně jako momenty, kdy je neskutečné jak pan Hrabal dokáže popsat regulérní skutečnost. Dítě mi přirostl k srdci, jako obyčejný přesto neobyčejný muž a není to jen tím, že Obsluhoval Habešského Císaře.

26.02.2017

Venus im Pelz / Venuše v kožichuVenus im Pelz / Venuše v kožichuLeopold von Sacher-Masoch

Kniha se mi velmi líbila i přes dobu svého stáří, byla esteticky napsána naprosto brilantně. Velmi mne zaujalo mnoho myšlenek, kterých se v díle dá najít, které se týkají nejenom vztahu muže a ženy, ale dají se aplikovat na širší politická témata. Pan Severin se dle mého názoru někdy choval vyloženě nesympaticky a nelogicky, přesto byl příjemnou až zoufalou postavou. Vládkyně Wanda byla naprosto brilantně napsaná a stala se jednou z mých nejoblíbenějších knižních protagonistek, sen takovou ženu mít, či se jí poddat je až přespříliš lákavý.
Jako nevýhody bych však uvedl, že jsem knihu očekával lehce explicitnější, což mě poměrně v závěru zklamalo, vzhledem prakticky k žádné sexuální scéně.
Přesto je kniha velmi kvalitní a jsem rád, že jsem se k ní dostal.

30.01.2017

Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídkyJáma a kyvadlo a jiné fantastické povídkyEdgar Allan Poe

Povídky jsou sestaveny dobře, avšak celkový problém u pana Poa je, že spousta jeho děl je častokrát až moc předvídatelných (za což, také možná může dnešní přesycenost tímto žánrem) a někdy až nudných, zbytečně zdlouhavými popisy. Rozhodně mohu doporučit povídky - Černý Kocour a Maska Červené Smrti, ty byly ve sbírce pro mě asi ty nejlepší.

02.01.2017

Muž z vysokého zámkuMuž z vysokého zámkuPhilip K. Dick

Přiznám se, že jsem se na tuto knihu velmi těšil, konec konců tématika naprosto ideální, bohužel mé nadšení možná bylo tou největší chybou. Čekal jsem prostě něco víc, zasazení mi poměrně vyhovovalo, ačkoliv bych dal přednost i něčemu z nacistické Evropy. Postavy byly poměrně sympatické, leč se mi zdálo, že se někdy chovají značně iracionálně. Kniha má svůj pro Dicka snad typický zmatečný styl, na který jsem si již, ale zvykl, takže pro mě nebyl překážkou. To co mě však hodně zklamalo byl konec a to závěry všech jednotlivých postav, podle mě to chtělo ještě aspoň jednu, lépe několik kapitol, aspoň trošku něco víc, než jak byla kniha ukončena. A to platí celém románu.
Shrnuto kniha se mi líbila, bohužel mé nadšení bylo asi až příliš velké.

21.12.2016

PádPádAlbert Camus

Další dílo pana Camuse, které jsem přečetl jedním dechem. Při čtení, jsem se mnohokrát zamýšlel a přemítal nad myšlenkami vyřčenými v knize, což na druhou stranu mohlo býti lehce obtěžující, jelikož jsem se přistihl, že nedávám moc pozor na čtení samotné, ale na přemýšlení o čem zrovna čtu. Neskutečně se mi líbilo postupná čím dál tím větší prázdnota a melancholičnost celého vyprávění. I styl vyprávění mi sedl, bohužel z jedné věci, se přiznám, jsem byl opravdu rozčarován a to z konce. Nevím proč, ale čekal jsem něco trošku více než jaký mi byl konec nabídnut. Což mě trošku zamrzelo, avšak nevadí, rozhodně se k tomuto brilantnímu autorovi ještě vrátím!

26.11.2016

CizinecCizinecAlbert Camus

Kniha se mi velmi líbila, její příběh a styl vyprávění mě velmi zaujal stejně jako myšlenky v ní. Pan Camus zde svým způsobem navázal na mého drahého Franze Kafku a ještě větší cyničností a odevzdaností ukázal život jednoho obyčejně neobyčejného člověka. Postava Meursalta se pro mě stala novou literární inspirací a i když to může znít sebe-více zvráceně, stal se pro mě i vzorem a hrdinou. Obdivuji ho, když neprojevil žádné emoce na matčině pohřbu, nevěda ani jejího věku. Obdivuji ho, když s takovým klidem a vyrovnaností zastřelil potencionální nebezpečí. Obdivuji ho, když u soudu řekl, že výčitky svědomí nemá, pouze je znechucen. Obdivuji ho, když projevil emocionální reakci na dotěrná knězova slova o Bohu. Meursalt je existencionální hrdina a doufám, že mu na popravu přišel ohromný horlivý dav, počastující ho svou nenávistí.
Krátká glosa na závěr, myslím, že jsem si tuto knihu užil daleko více, když jsem ji přečetl na jeden zátah za dvě hodiny, v tomto dni, kdy jsem naspal pouze 3 hodiny, vřele doporučuji!

13.11.2016