TomHagen TomHagen komentáře u knih

Nejrychlejší rakve světa Nejrychlejší rakve světa Miloš Kovářík

V téhle knize jsem byl jako mlaďák ponořený imrvére a vděčím ji za moji lásku k F1. Škoda, že se někdo nechopil tématu pro nějakou aktualizaci za posledních 30 let (nebo aspoň jsem takovou knihu nezaznamenal)

28.03.2024 5 z 5

Nebezpečný Nebezpečný Colin Falconer (p)

Četl jsem už před předlouhou dobou, kdy vlasů bylo více a jejich barva byla sytější. Přesto ve mně tahle kniha zůstala jak málokterá. Těžko říct proč. Témata? Jejich syrovost, jež se v kontextu dějin posledních dvou dekád nepříjemně opakuje? Falconerův pohled na dva archetypy odhalující naše niterné neduhy? Není to velikán západní literatury, ale přesto umí zabodnout svoje pero nebezpečně blízko k srdci. Dneska dočteno potřetí.

16.09.2023 5 z 5

Lépe žít a milovat díky terapii časové perspektivy: Jak uzdravit minulost, přijmout přítomnost a vytvořit ideální budoucnost Lépe žít a milovat díky terapii časové perspektivy: Jak uzdravit minulost, přijmout přítomnost a vytvořit ideální budoucnost Philip Zimbardo

OK, tohle není typicky literatura, kterou bych četl. Ale Philipa Zimbarda tak nějak sleduji (a dávám to "za vinu" Danielu Stachovi – díky) a toto mě zaujalo. Pro mě osobně velmi poučné, i když na druhý pohled místy zcela samozřejmé věci, které jsme v průběhu života tak nějak zapomněli. I tak myslím, že pro sebereflexi je dobré vidět to napsané a jasně pojmenované. Největším přínosem knihy je podle mě to, že vám vtiskne (nebo zdokonalí) nadhled. Nad svým životem, nad okolnostmi, nad vztahy.
Co mě však neuvěřitelně štvalo, bylo nadužívání lomítek a přechylování. Holt čeština má své limity

22.02.2022 5 z 5

Atlas dekolonizace: Neuzavřená kapitola Atlas dekolonizace: Neuzavřená kapitola Jean-Pierre Peyroulou

Výborná věc (nejen) pro zeměpisáře (a dějepisáře, kdyby to stíhali...). A je dobře, že se tematickým atlasům věnuje více nakladatelství.

03.11.2020 5 z 5

Pandemie Pandemie A.G. Riddle

Tuhle knihu chci mít rád možná trochu víc, než si zaslouží. Některé pasáže se vyloženě vlekly a nebavily mě, i když chápu, že byly důležité (bez spoilerů – zdlouhavé pojednávání dětství jedné z postav), jiné byly v neskutečném tempu a strhující (nechci nic prozrazovat, tak jen řeknu, že to bylo na začátku – však vy budete vědět). Jenže místy to bylo trochu přitažené za vlasy. Ale nepochybně si přečtu další díl.

14.09.2020 4 z 5

Tři králové Tři králové Jiří Padevět

Jiří Padevět dává dlouhodobě laťku hodně vysoko. Potvrzuje to i v tématech, o kterých už psali mnozí jiní. Jen tak dál

11.08.2020 5 z 5

Tam, kde jiní nestačí - 4. brigáda rychlého nasazení Tam, kde jiní nestačí - 4. brigáda rychlého nasazení Martin Vaňourek

Fenomenální. Přečetl jsem toho z kategorie historie a military hodně, ale troufám si říct, že jsem ještě nikdy v životě nedržel v rukou takovou knihu, jakou je Tam, kde jiní nestačí. Těšil jsem se na ní od chvíle, co jsem jí viděl na FB asi před měsícem (?) a byl jsem opravdu moc zvědavý - slibovala nedávnou historii, až téměř současnost. K tomu autoři často nemají odvahu nebo erudici. Pan autor Vaňourek má zjevně obojí! Kniha skutečně překvapila, při jejím čtení jsem měl až klukovskou radost a přitroublý úsměv na tváři. Autor dílo pojal velice různorodě. V první řadě dostává všem prvkům, které bych v knize o konkrétní vojenské jednotce čekal, tedy kdo ji tvoří, kde sídlí, jakou má techniku, počty, stručnou historii, zvyky a tradice, kde byla nasazena a jaké jsou její úspěchy. To vše tady je. Jenže tady toho je ještě mnohem víc! Nevím, jak se mu to podařilo, ale přiměl k napsání svých vzpomínek a názorů desítky vojáků, kteří si 4. brigádou prošli a byli s ní nasazeni v misích. A někteří mluví až překvapivě otevřeně (a přítom jsou dneska v čele armády!). Tedy množství autentických vzpomínek, plastický obraz o době 90. let, přelomu tisíciletí a prvních dvou dekád. Od vzpomínek humorných, přes ryze historické, až po skutečně emotivní. A nechává promluvit jak generály, tak obyčejné vojáky - a je opravdu zábava sledovat, jak každá úroveň sleduje úplně jiné jevy. Stojí to za to. Každého, koho aspoň trochu zajímá armáda, by měla zajímat i tahle knížka.
A co jsem zatím nezmínil a je opravdu neskutečně dobře udělané: grafika. Knížka je plná fotek z archivů i současných, detailů na různé prapory, mince, vyznamenání a tak dále. Mimořádné záběry "z pole", ze vzduchu i na vodě. Opravdu krásné. Navíc je vše na dobrém papíře, vyvázané v červeném plátnu s vyraženým symbolem, všechno schované za přebalem ze silného papíru. Což zde zmiňuji jen proto, že mě udivuje, že cenovka téhle knížky nebyla ještě někde o polovinu výš.
Za mě jednoznačně největší překvapení a knižní počin za hodně dlouhou dobu. Díky za to.

Jeden den ve středověku Jeden den ve středověku Martin Nodl

Myslím, že každý student historie tohle musel na VŠ dříve nebo později číst. Skvělá věc. Kéž bych ji ještě někde sehnal.

09.07.2020 5 z 5

Katastrofa 1914 Katastrofa 1914 Max Hastings

Stejným stylem bych chtěl číst o 1915, 1916, 1917, 1918 a poválečných létech. Poutavé

09.07.2020 5 z 5

1968: Rok, který otřásl světem 1968: Rok, který otřásl světem Mark Kurlansky

Vždycky mě zajímalo, jak se události u nás projevovaly na světovém měřítku. Jestli to, co je pro nás důležitý milník, má vůbec nějaký větší ohlas. A samozřejmě: světové souvislosti. A proto mě kniha 1968 nadchla

09.07.2020 4 z 5

Letectvo Spojených států amerických Letectvo Spojených států amerických Jason C. Engle

Luxusní fotky

18.09.2022 5 z 5

Vlaky - Velký obrazový průvodce Vlaky - Velký obrazový průvodce neznámý - neuveden

Pastva pro oči :)

12.08.2021 5 z 5

Bojovali za Československo Bojovali za Československo Václav Vondrášek

Moc pěkně zpracované historické dílo, soustředící se na důležité události dějin pohledem zejména dvou vojáků. Kopie archivních dokumentů, fotografie obecnější i specificky "rodinné", deníkové záznamy. Knížka přináší opravdu pěkný, plastický obrázek. A nečte o nic hůře, než kdejaký román. Doporučuju všem. A nebát zařazení "Literatura faktu"

27.03.2021 5 z 5

Střední tanky Střední tanky Ivo Pejčoch

Pěkná encyklopedie, ale nekompletní. Že jde o první díl se z obálky nedozvíte, takže to zjistíte až když vám kniha dojde domů a otevřete ji. Nevím, proč se tak rozhodli, rozhodně nejsem fanoušek rozsekávání encyklopedií na zbytečné části. Co nadělám. Jinak je to zajímavé a informativní, pro nadšence dobrá věc do knihovny.

10.01.2021 3 z 5

Na břehu dnů Na břehu dnů Karel Čapek

Nepříliš známá kniha (sbírka) Čapkových článků, která autora i dobu zase o něco víc přibarvuje. Určitě bych knihu nedoporučoval číst předtím, než se čtenář seznámí s ostatním dílem Karla Čapka, ale potom je to dobrý „zákusek“ (či spíše bonboniéra). Jak už někteří zmínili, některé části jsou vpravdě nadčasové

10.01.2021 4 z 5

Armageddon Armageddon Max Hastings

Snad cokoliv od Maxe Hastingse stojí za čtení. Tohle snad ještě víc než jeho ostatní díla. Jeho úvahy vetkané do díla můžou zavřít ústa spoustě "historiků" v komentářových sekcí libovolných novinových článků...

Tři srdce, tři lvi Tři srdce, tři lvi Poul Anderson

Tuhle knihu jsem četl někdy ve 12 a kupodivu si ji do teď pamatuji. Přišel mi zajímavý hlavně úvod, jak se hlavní hrdina dostal na místo hlavního děje a události krátce poté. Jinak mi přišlo, že to úvodní myšlenka má poněkud nevyužitý potenciál, že to příliš brzy vjede na zažité koleje žánru. A není to nijak dlouhé.

30.07.2020 2 z 5

Tak přísahali... Partyzánský odboj v českém pohraničí v letech 1939 - 1945 Tak přísahali... Partyzánský odboj v českém pohraničí v letech 1939 - 1945 Emil Trojan

Hutné. Co na to říct jiného. I přes znalost naší historie (i těch temných stránek) se některým věcem těžko věří. Autoři nechávají hovořit historické prameny a komentují jen v nutných případech na doplnění kontextu. Celé svědectví je doplněno množstvím archivních fotografií a skenů dokumentů (na ně tedy doporučuji lupu i pro zdravé oko). Tím si může každý udělat plastický obrázek o době, o které se roky v politických kruzích fabuluje. Tady jsou ale fakta.

17.07.2020 5 z 5

Pád Francie: Nacistická invaze 1940 Pád Francie: Nacistická invaze 1940 Julian Jackson

Máme 80 let od popisovaných událostí, tak jsem to bral jako vhodnou příležitost si přečíst něco dalšího o této jinak poměrně známé epizodě. Patřím k těm, kteří už před přečtením této knihy věděli, že celý problém není jen černobílý příběh o zkostnatělé Francii mávající bílým praporem, jakmile se superiorní německé tanky vynořily z Arden, ale že to je mnohem komplexnější a zdaleka ne tak černobílé, jako spíš tak komplikované, že je spíš jedna velká klika pro Němce, že to vyšlo tak, jak to vyšlo. I přesto mi kniha mnoho dala. Jackson na to jde vskutku mistrně, událost po události, zvažuje mnohé faktory, opírá se o prameny, vykresluje osobnosti zúčastněných i detailně jednotlivé kroky, které vedly k této vojenské katastrofě. Sice se mi dostala do ruky tato kniha z antikvariátu, ale jako nová a musím ocenit i poměrně kvalitní zpracování – papír sice klasicky nic moc, ale redaktorova práce na jedničku (poznámky a zdroje mi snad poprvé byly v populárně naučné až lehce odborné knize skutečně k něčemu), překlad velice dobrý (originál jsem sice nečetl, ale nikde mi to v češtině neskřípalo), zvolený formát, přebal i celková grafika – velmi příjemné a vkusné. Tahle kniha nepůjde dál, ta zůstane v knihovně.

15.07.2020 4 z 5

Rudá bouře Rudá bouře Tom Clancy

Opět kniha, kde jsem měl možnost „číst“ originál (slyšet ho na Audible) a porovnat to s českým překladem, neboť Clancyho si sbírám do knihovny. Příběh je skvělý mix napětí a Clancyho typického popisu vojenské techniky. Tuhle jeho knihu mám velmi rád, ale vždy mi tam chyběla ještě trochu větší a delší eskalace konfliktu. Ale co už :) Je to tak typicky osmdesátkově přitažené za vlasy (hlavně jedno z rozuzlení), ale o tom to právě je.
Knihu od BB artu ze začátku milénia jsem si pořídil v antikvariátu, opět na mě dýchla ta „levnost“ tehdejší doby. A ten překlad... no... jsem rád, že se dnešní překladatelé už někam posunuli.

09.07.2020 4 z 5