thubalek thubalek komentáře u knih

Revolver na prodej Revolver na prodej Graham Greene

Nějak mi to nesedlo, ani jsme to nedočetl. Graham Greene na lepší knížky.

13.11.2022 2 z 5

Náš člověk v Havaně Náš člověk v Havaně Graham Greene

O knize jsem si dopředu nic nezjisťoval, takže mě autor trochu vytrollil. Čekal jsem špionážní román. Po pár stránkách to začalo být tak nějak nevážné a vyklubala se z toho příjemná satira na špionážní romány.

13.11.2022 4 z 5

Lidský faktor Lidský faktor Graham Greene

Příjemně plynoucí román z prostředí britské tajné služby. Velmi dobře prokreslené nečernobílé postavy.

13.11.2022 5 z 5

Prométheus v plamenech Prométheus v plamenech Thomas N. Scortia

Kniha má být zřejmě kritikou hamižného kapitalismu, který kašle úplně na všechno a pro peníze obětuje cokoliv.

Havárie, kolem které se celý děj točí, je v podstatě jaderným ekvivalentem hry "jdeme si hrát se sirkama do stohu, ono se určitě nic nestane". A co byste řekli?

Za mě je největším problémem knihy její nerealističnost. Ani v Sovětském svazu ani nikde jinde na světě nefunguje jaderná energetika tak, jako v této knize. I v Černobylu odpojily všechny možné a nemožné pojistky a teprve, až po jejich odpojení, dupli na plyn takovým způsobem, až katastrofa nastala. Kdyby Ďatlov nebyl debil, Černobyl by se nestal. A v Prométeovi stačí prohnuté palivové tyče a všechno se zhroutí jako domeček z karet.

Předpokládám, že tato kniha je povinná četba všech protiatomových aktivistů. Bohužel ale prokazuje atomové energetice medvědí službu.

10.10.2022 1 z 5

Dítě Stasi Dítě Stasi David Young

Kniha je poměrně dobře napsaná, taková východoněmecká serverská krimi. Na můj vkus tam až moc často zasahovala deux ex machina. Prostě vyšetřovatelka někam šla "jen tak" a náhodou to bylo pro děj důležité.

Pěkně popsané reálie socialistického NDR.

Na to, že to je autorova prvotina, to není špatné.

10.10.2022 3 z 5