Prométheus v plamenech

Román o havárii gigantické atomové elektrárny v severní Kalifornii. Elektrárna má být dána co nejdříve do provozu, protože energetická síť v USA je přetížena a včasné zahájení provozu je také důkazem úspěšného plnění vládního programu. Stavitelé a ředitel elektrárny marně upozorňují na nedokonale vyzkoušený provoz. Osobní a politické zájmy se střetávají s pocitem zodpovědnosti, protože zapojení reaktorů může vést k atomovému výbuchu. K zahájení provozu se sejdou reportéži i vládní činitelé a jsou svědky dramatu jednotlivců i celé stavby, boje lidí, kteří se marně snaží zabránit neštěstí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71157/big_prometheus-v-plamenech-gFR-71157.jpg 4.4228

Katastrofy 2.

Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Svoboda

The Prometheus Crisis, 1975

Kniha Prométheus v plamenech

thubalek
10.10.2022

Kniha má být zřejmě kritikou hamižného kapitalismu, který kašle úplně na všechno a pro peníze obětuje cokoliv.

Havárie, kolem které se celý děj točí, je v podstatě jaderným ekvivalentem hry "jdeme si hrát se sirkama do stohu, ono se určitě nic nestane". A co byste řekli?

Za mě je největším problémem knihy její nerealističnost. Ani v Sovětském svazu ani nikde jinde na světě nefunguje jaderná energetika tak, jako v této knize. I v Černobylu odpojily všechny možné a nemožné pojistky a teprve, až po jejich odpojení, dupli na plyn takovým způsobem, až katastrofa nastala. Kdyby Ďatlov nebyl debil, Černobyl by se nestal. A v Prométeovi stačí prohnuté palivové tyče a všechno se zhroutí jako domeček z karet.

Předpokládám, že tato kniha je povinná četba všech protiatomových aktivistů. Bohužel ale prokazuje atomové energetice medvědí službu.

boxas
06.10.2021

Co by, kdyby...
Co by se stalo, kdyby došlo k havárii atomové elektrárny?
To, co v roce 1975 vypadalo jako čirá fikce, dostalo v roce 1986 úplně jiný rozměr. Kniha jako už mnohokrát předběhla svoji dobu. Když "bouchnul" Černobyl, tak se mi motivy z této knihy neustále honily hlavou. Třeba snaha splnit termíny za každou cenu, nebo ty zkroucené palivové tyče, zamoření okolí, osudy nevinných lidí a mnoho dalšího. Ach jo...

flyingandie
30.01.2021

Od peněz, přes tlak na rychlé spuštění, hledání viníka, manipulace s vyšetřováním až po nedostatečnou bezpečnost a terorismus. Jak samotný název knížky napovídá, tohle neskončí dobře.
Rok po tragédii v Three Mile Island, 7 let před havárií v Černobylu. Člověk až žasne jak moc je vyprávění přesné. Ač fiktivní, má v sobě knížka až příliš mnoho pravdy o naší současné existenci.

Hanka_Bohmova
26.11.2020

Neměla jsem doma zrovna žádnou vhodnou detektivku, zkusila jsem tedy Prométhea a posloužil obdobně. Poutavě napsáno, výborné je střídání probíhajícího děje a protokolů z vyšetřování. Některé motivy bych s klidem vynechala, připadaly mi pro vyznění knihy zbytečné, spíš jako podbízení se ustáleným návykům konzumentů.
Úplně mimochodem mě zaujalo, jak nám autoři představují prožitky smrti svých postav. Vzhledem k tématu knihy mají příležitostí dost a několika umírajícím jako čtenáři "vidíme do hlavy". Kdybych měla volnou mentální kapacitu, možná bych se zajímala hlouběji, zda tohle v žánrové literatuře někdo zkoumal.

Jack Bauer
08.11.2020

Knihu jsem četl už hodně dávno a vím, že se mi tenkrát hodně líbila jako vlastně všechny knihy těchto autorů, které jsem netrpělivě sháněl pod pultem. Dodnes jsem se ke starším knihám nedostal a asi nikdy nedostanu, jelikož čtu stále nové a nové sem tam mizerné či slabší., přitom ve starších knihách mám samé bestsellery.

MartinVSE
03.10.2020

Skvělá kniha, která se četla sama. :)

KarelKeslly
22.05.2020

Četl jsem to jen několik let po té, co bylo po Černobylu... ještě za komunistů a tehdy i dnes to ve mě zanechává nepříjemný pocit a byť je to skvělá kniha, tak vžít se do děje a prožívat ho naplno... fuj... následně se mi o tom zdávalo ještě několik let v různých variantách... Opravdu výborně napsaná kniha!

Mahuleno
04.01.2020

Scortia – Robinson – jako obvykle napínavé čtení. Námět poněkud děsivý, zvláště v případě, čteme-li román v době, kdy máme „za sebou“ Černobyl a Fudžijamu. V katastrofických románech této úspěšné autorské dvojice dochází k neštěstí často upřednostňováním ekonomických a politických zájmů nad technickými či bezpečnostními protiargumenty a to na úkor bezpečnosti.
Velmi zajímavé jsou z toho pohledu kapitoly ze soudního slyšení Podvýboru Kongresu pro jadernou energii, kde toto zaznívá zvýrazněno charaktery a postavením slyšených osob.
Od doby vzniku románu, před cca 50 lety, byl určitě učiněn značný pokrok v technologii a znalostech v oblasti jaderné energie. Nicméně obavy až strach z ní zůstávají. Tím spíše, že fikce byla podpořena skutečnými jadernými katastrofami. Tím spíše, že záření je neviditelné a jeho dopad tak fatální. Tím spíše, že v současné době některé státy od využívání jaderné energie odstupují.
Jako trochu násilně vložená působí v dobře vystavěném příběhu kriminální záležitost krádeží vyhořelého paliva. Myslím, že ani v tehdejší době by to nebylo tak snadné, jako v románu. Tato vedlejší linie sice v závěru vyřeší klasický vztahový trojúhelník Parks, Karen, Barney, ale domnívat se, že byla použita jenom k tomu účelu, by bylo poněkud nenápadité. Spíše má sloužit k možnosti předložit Výboru Kongresu při vyšetřování jako příčinu havárie sabotáž. Pachatel je mrtev, takže nebude mluvit.
Autoři se nemohli vyhnout otázce, která je aktuální dodnes – využívání jaderné energie.
Pozor! Může být spoiler!
Cushing, jedna z hlavních postav, se před Výborem Kongresu vyjadřuje k možnosti odstoupení od jaderné energie: „Čím bychom ji nahradili? Nemůžeme vytěžit dost uhlí, nemáme dost přírodního plynu a existující geotermální a hydroelektrická energie nemůže nahradit energii poskytovanou v současné době jadernými elektrárnami. Sluneční energie a energie jaderné fúze jsou zatím hudbou budoucnosti (rok cca 1970). Kdybychom se vzdali jaderného programu, stali bychom se opět závislými na zahraničních zdrojích paliva a byli bychom vydáni na milost a nemilost dodavatelům nafty!“
...a co na to Výbor Kongresu? - Senátor Hoyt:“Většina Výboru je zajedno v tom, že názory pana Cushinga jsou nejen přesvědčivé, ale až neuvěřitelně uvážené a logické.“