TheCiko5 TheCiko5 komentáře u knih

Bukowski ve vaně Bukowski ve vaně Philomene Long

Rozhovory o rozhovorech. Myšlenky, poezie, špetka filozofie. Humor, nohy, chlast. Psaní, vůně, drogy. Jaký byl doopravdy? Jak voněl? Jak psal? Ále co. Srát na to. Jdu se vykoupat.

10.03.2024 5 z 5

Vlak pro děti Vlak pro děti Viola Ardone

Každý z nás máme vztah se svojí matkou, s svými rodiči. A každý z těchto vztahů je něčím specifický, jiný... Těžko proto hodnotit knihu, kde je ústředním tématem právě tento vztah. Dítě posláno pryč z nějakého důvodu. Motiv mámy jasný, pro dítě nepochopitelný. Hezký střet generačních názorů... pěkně napsané.

08.03.2024 4 z 5

Podivný pár Podivný pár Neil Simon

Tak to je velká pecka!!!
Pročítám...
Chystá se...
Těšte se!!!

14.02.2024 5 z 5

Smích a pláč Afriky: Cestou kolem jednoho kontinentu Smích a pláč Afriky: Cestou kolem jednoho kontinentu Martina Svobodová

Pěkná sonda do života celé Afriky. :-)
Vyprávění je pěkné a hezky se čte, ale obsah logicky vydá na tisíc stran. Z toho důvodu mi přijde, že autorka v poslední pětině knihy už "spěchá", aby byl kone. Kapitoly se zestručňují, věty zkracují, vyprávění osekává na kusé informace.
I tak ale moc pěkné dílo a zpětně gratuluju k cestě !

23.08.2023 4 z 5

Doma lidé umírají Doma lidé umírají Jarmila Loukotková

Naprosto famózní kniha!
Způsob, jakým Vás autorka vtahuje do atmosféry Římského Fóra, je naprosto dokonalý! Úžasně prokreslené charaktery Medullovy rodiny i římských státníků. Z naprosto každé věty textu stříká inteligence autorky na všechny strany. Ohromující erudovanost a k tomu ještě unikátní práce s českým jazykem. Čumím jako blázen.
Velice doporučuji!

21.08.2023 5 z 5

Šlomův soumrak Šlomův soumrak Timothy McNeil

Otázka za milion dolarů:
"Může být herec dobrý dramatik?"
Odpověď je prostá. Ano i Ne.
Jistě. Autor dbá na text a jednotlivé charaktery. ( Ty jsou velmi pěkně nastíněné, ale bavme se o motivaci těchto postav. Polovina postav motivaci nemůže mít. Neustále hledají, tápou, šlapou vedle. A nositel "děje", nebo alespoň myšlenky je člověk, který pije, fetuje a chce se zabít. Co chce dokázat? Zabít se? Vyvolat soucit? Nevím.
Z toho vyplývá, že závěrečná katarze je až zoufale předvídatelná a tudíž hra postrádá rytmus, napětí a tím pádem i děj.
Jestli mají monology Richarda napovědět něco o jeho motivaci, důvodu, záměru, tak ani tady se to bohužel nepovedlo.
V Česku i díky lokálním konotacím nehratelné.
Bohužel, mrzí mě to...

19.07.2023 2 z 5

Válka starých duší Válka starých duší Markus Heitz

Tohle bylo prostě tak těžké.... Byl jsem lehce zhýčkán přirozenou plynulostí Heitzových Trpaslíků, a tak jsem v rytmu této knihy trochu tápal. Ohromné množství odborných termínů a neustálé hledání pravého významu daných slov tempu četby rozhodně nepřidalo. Jako blesk se vždy na moment vynořilo zapálení, svižnost, ale naneštěstí pouze v ojedinělých sekvencích. Mrzí mě to. Ale těším se na pokračování.

22.11.2022 3 z 5

Za to spasitelské moře: Emigrace z Rožnovska do Texasu Za to spasitelské moře: Emigrace z Rožnovska do Texasu Lukáš Perutka

Krásná knížka.
Autor si nehraje na přílišné beletristické vyprávění, spíš se zaměřuje na fakta. Jedná se o dokument, který si umím představit dokonce i na televizní obrazovce. Jasné, stručné, příjemné.

13.11.2022 4 z 5

Oči modrého psa Oči modrého psa Gabriel García Márquez

Márquez se ve svých ranných povídkách celkem zřetelně snaží tancovat na hranici mezi životem a smrtí. Spíš ale než na slavnostní melancholický waltz jsem se díval na cha-chu řízlou polkou a charlestonem. Dobře, chápu, že hranice mezi životem a smrtí může být docela tenká, někdy dokonce úplně zmizí, ale tady jsem nevěděl co si vybrat. Ať jsem se zaměřil na postavy, energii, děj, emoce, formulace, či myšlenku, vždycky jsem se ocitl v autu. Příliš experimentu, málo formy. Za zmínku stojí povídky : "Žena, která chodívá o šesté", "Jak černý Nabo nechal čekat anděly", nebo "Muž přichází v dešti". Tam jsem zavnímal autorem udávaný směr. Tam jsem se stal pozorným čtenářem. Jinde bohužel ne.

27.11.2021 2 z 5

Shakespeare a jeho svět Shakespeare a jeho svět Leslie Dunton-Downer

Jeden z nejútlejších souhrnů Shakespearova díla a přesto enormně obsáhlý. Autor se zaměří na každou jeho hru, na každé období, na každý sonet. Konotace, souvislosti, výtah z děl, osobní život, prostě tady najdete všechno. Doporučuju!

26.05.2021 5 z 5

Dvadsaťročná Šaffova Ostroha Dvadsaťročná Šaffova Ostroha Štefan Kocák

Taneční soutěž "Šaffova ostroha" má svůj zvuk i mimo východní Slovensko. Mezi tanečníky na Slovensku se traduje, že ten,kdo se dostane na "Šaffovku", jakoby už vlastně vyhrál. Zažil jsem to. Zažil jsem tu atmosféru vydýchaného sálu kulturního domu, zpocené muzikanty a udychané tanečníky. Elektrizující napětí v zákulisí by se dalo krájet, vzduch houstne a mě se zrychluje dech. Začínám se rozcvičovat...

(ze vzpomínek F.C.)

20.04.2021 5 z 5

Podzim v Pekingu Podzim v Pekingu Boris Vian

Systém vyprávění Podzimu z Pekingu úžasně nekoresponduje s představou, že se jedná o román. Shluky informací v jednotlivých sekvencích ale skutečně připomínají románovou stavbu, takže mýlit se můžete snadno. Ale daleko zajímavější než celý román, je příběh samotný. Myslím, že Vian měl trochu víc pracovat na popisech krajiny a vetnout svým textům jisté mystično...
:-) Plácám nesmsly, je to pecka jako většina jeho textů!!!!

14.02.2021 4 z 5

Kuchař, chmaták a realitní magnát Kuchař, chmaták a realitní magnát Liou Čen-jün

Ale no tak!
Začínám být pomalu alergický na mediální kampaně, vehementně propagující a do nebe vychvalující autory, kteří zkrátka nejsou českou veřejností dostatečně prověřeni. Takový autor, respektive takové dílo nemůže v Čechách uspět a je odsouzeno k okamžitému zapomnění.
Kniha chvilku připomíná slohovou práci, chvilku mám pocit, že nahlížím do policejního záznamu a rejstříku trestů. Bez emocí, bez osobního názoru na věc, strojeně, nezábavně. Bohužel.

04.01.2021 1 z 5

Kroky Kroky Jerzy Kosiński

Jako ano. Většina jednotlivých příběhů má sice velkou vnitřní sílu, oproti tomu ale najdete v knize texty úplně mimo mísu, prostor a téma. Připadalo mi, že Kosinsky moc sází na jednu jedinou kartu, totiž atmosféru války. Několikrát je vyprávění i dost placaté bez jakékoliv šance, že bych si příhodu zapamatoval. A ano. Na Nabarvené ptáče to nenavazuje.

12.10.2020 3 z 5

Dobrodružství Opeřeného hada Dobrodružství Opeřeného hada Pierre Gamarra

Krásný dobrodružný příběh jako za starých časů. Při jeho čtení jsem si samozřejmě nemohl nevzpomenout na Jaroslava Foglara. Autorovy sympatie ke kultuře a jazykům Latinské Ameriky se rozhodně nazapřou, jelikož text obsahuje velké množství exotických jmen a výrazů.
Ale vzhledem k tomu, že na základním výrazu pro Opeřeného hada - Quetzalkoatl - jsem si vylámal všechny zuby včetně stoliček, tak představa, že toto jméno vyslovuje dejme tomu dvanáctilený chlapec (pro kterého je kniha určena!), je přinejmenším nepředstavitelná.
Vlastně je ale skvělé, že tu zápletku, že celé to drama si vytvořili sami kluci. To se mi líbí. Dělal jsem to stejně:-)

29.09.2020 4 z 5

Psáno očima Psáno očima Jan Borna

Posílám Honzovi velké kočičí pozdravení do básnického nebe. Děkuji i za Tvoji poslední knížku!

12.07.2020 5 z 5

Ponožky Ponožky Zdeněk Troup

Autor má úžasný smysl pro lehký humor v kombinaci s melancholickou touhou po ztraceném čase. Může to znít divně, ale Troup tuhle disciplínu prostě bravurně zvládá.

28.05.2020 5 z 5

Zborník ľudových piesní z okolia Vranova nad Topľou Zborník ľudových piesní z okolia Vranova nad Topľou Štefan Kocák

Vždycky když slyším melodie z Dlhého Klčova, málem zarachotí kroupa. Opět krásná práce Pišty Kocáka, a to nejen sběratelská, ale i editorská...

21.04.2020 5 z 5

Šlisselburgská pevnost - Ze vzpomínek otce Daniila Charmse Šlisselburgská pevnost - Ze vzpomínek otce Daniila Charmse Ivan Pavlovič Juvačov

Tento deník mě velmi příjemně překvapil svojí věrohodností a spisovatelskou vyspělostí. Juvačov nepíše zhurta a nárazově, jak bych předpokládal u klasické deníkové ich-formy, ale naopak se nebrání delším promyšleným popisům krajin a celkové atmosféry, které v něm věznice zanechaly (mimojiné častokrát atmosféry hodně zhuštěné). Tento aspekt na mě působí velmi pozitivně a jednoznačně pozvedá literární úroveň celé knihy.

30.11.2016 4 z 5

Cirkus Abrafrk Cirkus Abrafrk Daniil Charms (p)

Na první pohled by se zdálo, že knížka je naplněná pochopením pro dětské žvatlání, vymýšlení, fantazie, hry s míčky a kouzla se zvířátky. Není bez zajímavosti,že v momentě, když se čtenář dozví, že Charms děti vesele nenáviděl a téměř trpěl při pomyšlení na dětský úsměv, nahlíží na celé dílo úplně jinak. Alespoń v mém případě to tak bylo. Bud´ nechápe, jak je to možné, že někomu takhle cynickému a zlému může vůbec vyjít dětská knížka, anebo tento systém škodolibě podporuje a nemůže se vynasmát vytříbenému Charmsovu vkusu, který nenápadně podporuje čtenářovu už tak podrážděnou fantazii. Samozřejmě se vůbec nejedná o knížku pro děti, což se mi fakt líbí.

14.02.2016 5 z 5