Šlomův soumrak

Šlomův soumrak https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256277/mid_slomuv-soumrak-256277.jpg 2 3 1

Antihrdinou Šlomova soumraku je Richard, bývalý stand-up komik, který má problémy s alkoholem i drogami. Žije sám v Santa Monice, citově neukotvený, jeho vztahy se ženami jsou čistě sexuální. Vedle bydlí Jackson, spíše drogový dealer než údajný filmový producent, a jeho zakřiknutá, týraná žena Lýdie. Richardův životní stereotyp naruší příjezd jeho nevlastní dcery RFK, která se chce stát židovkou. To Richarda zaskočí – sám je židovského původu, jeho pravé jméno je Šlomo Berger… Šlomův soumrak, je vážná i napínavá komedie o osamělosti a tíze jejího překonávání v prostředí městské džungle, o hledání kořenů i síly žít dál.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Pistorius & Olšanská

The Twilight of Schlomo

TheCiko5
19.07.2023 2 z 5

Otázka za milion dolarů:
"Může být herec dobrý dramatik?"
Odpověď je prostá. Ano i Ne.
Jistě. Autor dbá na text a jednotlivé charaktery. ( Ty jsou velmi pěkně nastíněné, ale bavme se o motivaci těchto postav. Polovina postav motivaci nemůže mít. Neustále hledají, tápou, šlapou vedle. A nositel "děje", nebo alespoň myšlenky je člověk, který pije, fetuje a chce se zabít. Co chce dokázat? Zabít se? Vyvolat soucit? Nevím.
Z toho vyplývá, že závěrečná katarze je až zoufale předvídatelná a tudíž hra postrádá rytmus, napětí a tím pádem i děj.
Jestli mají monology Richarda napovědět něco o jeho motivaci, důvodu, záměru, tak ani tady se to bohužel nepovedlo.
V Česku i díky lokálním konotacím nehratelné.
Bohužel, mrzí mě to...

Autorovy knížky