tessa.mik tessa.mik komentáře u knih

Medvěd: Dějiny padlého krále Medvěd: Dějiny padlého krále Michel Pastoureau

Další skvělá publikace tohoto, myslím, že se teď budu trochu opakovat, ale u nás velmi nedoceněného historika. Symbolika je kouzelná věc a v této publikaci je krásně představena cesta medvěda z jeho vrcholu až pomalu na samé dno lidské představivosti a symboliky...

22.11.2022 5 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Když jsem ho četla na střední, zamilovala jsem se do toho příběhu. Teď jsem si ho připomněla a můžu říct, že ho miluju stále. Nenáročný příběh, který se čte skoro sám a člověk si říká ještě jednu kapitolu a jdu spát - a najednou jsou čtyři ráno...
Mnohdy naivní, srovnatelný s pohádkou a při tom tak věrný historickým událostem. U této knihy si myslím, stráví příjemné chvíle malí i velcí.

20.11.2022 5 z 5

Svatý chrt Svatý chrt Jean-Claude Schmitt

Tohle dílo jsem měla přečtené za jedno odpoledne - i s poznámkami (které většinou zaberou nejvíce času). Skvěle podané a to téma, prostě pohlazení po mé "historické dušičce" ;). Vřele doporučuji.

29.10.2022 5 z 5

Tři řády Tři řády Georges Duby

Nebudu lhát, prvních asi 50 stran bylo náročných, nedokázala jsem se do toho začíst, ale potom mě ta kniha pohltila. Celá problematika tří /dvou/čtyř řádů je fascinující. A autor to skvěle popsal. Takže tato publikace obohatí určitě každého, kterého téma středověku zajímá trochu hlouběji a chce pochopit motivy tehdejšího světa a lidí.

27.10.2022 5 z 5

Dějiny křížových výprav Dějiny křížových výprav Hans Eberhard Mayer

Dočteno, pravda je, že v některých pasážích je to složitěji napsané dílo, ale na druhou stranu skvělý souhrn k problematice kruciát. Pro další zkoumání nedocenitelná publikace.

16.10.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Tuto sérii mám ráda, takže jsem se na knihu nejen těšila, ale potom i i počkala, zatímco kniha odpočívala v knihovničce až budu mít čas a klid se pořádně začíst. Nemohu říct, že by mě v příběhu kniha zklamala - hlavní dějová linka klasika, okrajové dějové linky Cormorana i Robin byly také v pořádku, k jejímu stylu psaní to sedí a četlo se to příjemně, ale těch stránek "o ničem" tam bylo prostě hrozně moc.... Té knize by vůbec neuškodilo, kdyby minimálně 300 úplně zbytečně popsaných stran vypustila - kniha by měla lepší spád a čtenář by se neměl šanci při čtení nudit, což se mi bohužel tentokrát dělo....

19.09.2022 2 z 5

Modrá: Dějiny jedné barvy Modrá: Dějiny jedné barvy Michel Pastoureau

Modrá, dnes jedna z nejoblíbenějších barev, stojících na stupnici studených barev. Ale bylo tomu tak vždycky? Úžasně sepsaná studie o historii jedné barvy. Dle mého názoru je Michel Pastoureau velmi zajímavý současný historik a je škoda, že v českém prostředí má tak málo prostoru.

26.08.2022 5 z 5

Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu Michel Pastoureau

Skvělá kniha ve které nás autor zavede do symboliky středověkého světa - kniha je rozdělena do jednotlivých částí a každá z nich je úchvatná - středověké procesy se zvířaty jsou z dnešního pohledu asi trochu šílené, ale ve středověku to byl "běžný" vývoj událostí, vnímání toho, že středověké barvy měly úplně jiné charakteristiky než mají dnes a plno dalšího... přečetla jsem jedním dechem (těch poznámek, které chci uchovat v paměti bylo teda trochu víc, než jsem původně myslela...)b a kniha bude mít čestné místo v poličce s historickou tématikou....

18.08.2022 5 z 5

Legenda o Ostojovi Legenda o Ostojovi Zdeněk Smetánka

Skvělá sonda do života raně středověkého člověka. V knize se dozvíme nejenom o tom, jak mohl vypadat jeho dům a blízké okolí, ale hlavně otázky každodenního života. Jak rozděloval rok, co pro něj bylo důležité, jaké otázky asi řešil? Autor velmi čtivě projde celý životní koloběh jednoho muže a jeho rodiny. Vřele doporučuji všem, které období středověku zajímá. A jako velké plus beru příjemný jazyk, kterým je kniha napsána a také ilustrace, které obsahuje.

17.07.2022 5 z 5

Muži a ženy středověku Muži a ženy středověku Jacques Le Goff

Skvělá kniha s krátkými medailonky významných osobností středověku - a já osobně jsem nemohla odtrhnout oči od těch nádherných ilustrací, které kniha obsahuje. Určitě se k ní brzy vrátím.

12.07.2022 5 z 5

Světice, nebo čarodějky? Světice, nebo čarodějky? Peter Dinzelbacher

Je fascinující, jak tenká byla hranice mezi svatořečením a upálením... Opravdu velmi zajímavá kniha o tom, jak se ze svaté ženy mohla během chvíle stát čarodějnice a naopak, z odsouzené a "právem upálené" čarodějnice se po několika desetiletích mohla obvinění sejmout, očistit a dotyčná mohla být později kanonizována.

10.07.2022 5 z 5

Obrana historie aneb Historik a jeho řemeslo Obrana historie aneb Historik a jeho řemeslo Marc Bloch

Úžasná kniha, kterou jsem přečetla "jedním dechem". Autor má dar podat své myšlenky ostatním tak jasně a čistě, že jsem se ani nenadála a byla jsem na konci obohacena o nové obzory. Jenom z té poslední, nedokončené a nepojmenované kapitoly mě jímá smutek...

03.07.2022 5 z 5

Jana z Arku Jana z Arku Colette Beaune

Příjemná kniha sledující život Jany z Arku. Autorka se věnuje oběma procesům - tím, který Janu odsoudil k smrti i pozdějším, který ji rehabilitoval. Kniha je napsána čtivým jazykem a velmi napomáhá, že je rozdělena do kratších kapitol (jasně pouze psychologický tah, ale u mě funguje, protože jsem si říkala "ještě jednu kapitolu" tak dlouho, než jsem došla k závěru :D.

03.07.2022 4 z 5

Kultura středověké Evropy Kultura středověké Evropy Jacques Le Goff

Ač se jedná o vědeckou publikaci věnující se středověku a vysvětlující pohnutky tehdejších lidí, kniha je psána velmi čtivým jazykem. Ať už první část věnující se historickému vývoji středověku (od usazování barbarů až po krizi středověké kultury) ta potom druhá část věnující se středověké kultuře, kde autor mistrně představuje jak to tehdy v Evropě viděl - myslím, že každý, kdo si tuto knihu přečte přehodnotí svůj postoj vůči této historické epoše a středověk už nenazve dobou temna, protože byl vše, ale temný určitě ne ;). Já osobně velmi oceňuji velkou základnu obrazového materiálu, který kniha obsahuje.

27.06.2022 5 z 5

Sny mezi obrazem a textem Sny mezi obrazem a textem Tomáš Borovský

Velmi příjemné čtení. Pokud se zajímáte o to, jak o snu uvažovali v jiných historických dobách, rozhodně Vás publikace nezklame.

16.06.2022 5 z 5

Starší dějiny pro střední školy část první Pravěk, starověk, raný středověk Starší dějiny pro střední školy část první Pravěk, starověk, raný středověk Karel Sklenář

Za mě perfektně zpracovaná učebnice, která v dětech třeba i probudí lásku k historii (a ostatním pomůže v učesání si znalostí)....

12.06.2022 5 z 5

Civilizace starověkého Středomoří. II. díl Civilizace starověkého Středomoří. II. díl Jan Burian

Pro druhý díl platí úplně to samé, co pro první: krásně, přehledně sepsané dějiny starověku - nejen jako příprava ke zkoušce, ale i pro kohokoli, koho tato tématika zajímá... až budu mít více času, určitě se ke knihám vrátím a pročtu si podrobněji pasáže, které jsem tentokrát jenom proletěla - právě kvůli té zkoušce :D.

12.06.2022 5 z 5

Civilizace starověkého Středomoří. I. díl Civilizace starověkého Středomoří. I. díl Jan Burian

Krásně, přehledně sepsané dějiny starověku - nejen jako příprava ke zkoušce, ale i pro kohokoli, koho tato tématika zajímá... až budu mít více času, určitě se ke knihám vrátím a pročtu si podrobněji pasáže, které jsem tentokrát jenom proletěla - právě kvůli té zkoušce :D.

Písmomalba Písmomalba Kiley Bennett

Příručka spíše moderních stylů písem, některé mi přišly až přehnané - těžce čitelné, ale pro moderní kaligrafii je asi fajn, hezky navádí jak se dané písmenko naučit psát.

04.06.2022 4 z 5

Kaligrafie: Ukázkové techniky a cvičení Kaligrafie: Ukázkové techniky a cvičení Laura Toffaletti

Pěkně napsána publikace k začátku učení se kaligrafie - v tomto světě, kdy vše píšeme na počítači a ručně už pomalu ale jistě psát zapomínáme, je víc než užitečné se na chvíli zpomalit a zkusit si něco napsat pro změnu hezky postaru tak, aby se na to člověk i rád podíval ;).

04.06.2022 5 z 5