tenax tenax komentáře u knih

Král Madagaskaru Král Madagaskaru Desider Galský

Čtivé, pravděpodobně dost věrné vyprávění o osudech autentického hrdiny Mořice Beňovského.

11.08.2013 3 z 5

Na Modrém Nilu Na Modrém Nilu František Flos

Dávná dětská četba, z dnešního pohledu naivní, plná "poučných" popisů zvířat a krajin, ani ne moc napínavá. Autor v sobě nezapřel učitele. V dospělosti téměř k nepřečtení. Skvělé jsou ovšem Burianovy ilustrace

11.08.2013 2 z 5

Hvězda Valdštejnova srdce Hvězda Valdštejnova srdce Jan Bauer

Zajímavý pohled na Valdštejna jako člověka váhajícího mezi láskou a věrností císaři. Jak to bylo doopravdy, to se už asi nikdy nedozvíme, v každém případě možnost otravy lektvarem Černé Korduly ze Stříteže je originální nápad autora.

11.08.2013 4 z 5

Moravská válka Moravská válka Pavel Hejcman

Zajímavý román, psaný osobitým jazykem. Měl jsem dokonce pochybnosti o zařazení knihy do edice Karavana, která byla určena pro dětské čtenáře. Styl vyprávění je dost náročný na pochopení situace a souvislostí v pobělohorské době. I pro běžného dospělého čtenáře by byly vhodné nějaké vysvětlivky. Ale mně se to moc líbilo.

11.08.2013 4 z 5

Mstitel Mstitel Alois Musil

Trochu cestopis, trochu dobrodružný román pro mládež, psaný osobitým stylem, na který si čtenář musí chvíli zvykat. Zajímavý hlavně líčením poměrů v Arábii na přelomu 19. a 20 století.

11.08.2013 3 z 5

Poslední z prérie Poslední z prérie Zane Grey

Trochu to připomíná Ernesta Thompsona Setona. Ještě to není pravá "zanegreyka", ty jsou akčnější a napínavější. Ale jsou to autentické zážitky autora a zároveň pocta Buffalo Jonesovi a jeho úsilí na záchranu bizonů. A to je asi víc než obyčejný western.

Číňanovy trampoty v Číně Číňanovy trampoty v Číně Jules Verne

Trochu netypická verneovka, neobsahuje žádné vědeckofantastické prvky, je pouze zajímavým líčením "podivuhodné cesty" po Číně a zdejších poměrů a zvyků ve druhé polovině 19. století. Je pravda, že většině vytane na mysli Belmondo, ale kniha je lepší. Film byl jen podívaná, tady se leccos zajímavého dozví.

Kraj dvojí oblohy Kraj dvojí oblohy Ladislav Mikeš Pařízek

Poněkud naivní, výchovná dětská kniha, poznamenaná také dobou vzniku. Dnes už asi téměř k nepřečtení, generace dětí kolem 9 let, pro něž je určena, se zajímá spíš o Harryho Pottera a podobná díla (pokud vůbec čte). Možná je to škoda.

10.08.2013 2 z 5

Cesta nikam Cesta nikam Alexandr Grin (p)

Poetický příběh, psaný pro Grina typickým básnickým jazykem, plný bohaté fantazie. Rozhodně stojí za přečtení.

Strýček Indián Strýček Indián Alberto Vojtěch Frič

Dneska už vlastně klasika dětské dobrodružné literatury. Skvělé ilustrace Zdeňka Buriana jen podtrhují zážitek z četby.

Náklad do Hamburku Náklad do Hamburku Vojtěch Cach

Málo knih je tak slabých a tak poplatných režimu. Vůbec se nedivím, že od roku 1979 už nevyšla a asi už ani nevyjde.

10.08.2013

Moji známí z divočiny Moji známí z divočiny Ernest Thompson Seton

Kdo se zajímá o život divokých zvířat a přírodu vůbec, tomu není třeba Setona představovat nebo doporučovat. Jen upozornění pro případné čtenáře: 1. vydání (brožovaná Karavana z roku 1961) obsahuje povídky Tita, Čtverák, Bingo, Štěk, Divočák, Lobo, Winnipežský vlk a Vej-ača, kdežto 2. vydání (sešitová Karavana č. 13 z roku 1968) je upravené a obsahuje povídky Tita, Krag, Štěk, Billy z pustiny, Divočák, Winnipežský vlk a Vej-ača. Jak je to s 3. vydáním (z roku 1984), to nevím.

Táhli tudy Avaři Táhli tudy Avaři Bohumír Fiala

Štorchovsky pojatý příběh, nepříliš nápaditý, nicméně dětem zprostředkuje některé základní informace o našich nejrannějších dějinách. A to bylo asi hlavním autorovým záměrem.

Lovci kožišin Lovci kožišin František Flos

Je to klasika, jako kluci jsme to milovali. Dnes už by mi to asi připadalo hodně naivní. Ale to jsou třeba verneovky také a stále se čtou.

Hrdinný kapitán Korkorán Hrdinný kapitán Korkorán Alfred Assollant

Nostalgická vzpomínka na dětství, kdy svět byl černý nebo bílý a nic mezi tím.

Trosečník z Cynthie Trosečník z Cynthie Jules Verne

To je taková klasika, že snad ani nemá cenu komentovat. 90 % kluků na tom vyrůstala (než přišly počítače a přestalo se číst).

Záhada dinosaurů Záhada dinosaurů Jaroslav Mareš

Přehledně napsaná kniha, plná paleontologických informací. Zachycuje stav poznání dinosaurů až do současnosti. Pro zběžnou orientaci v problematice je těch informací až dost, ale dobře se to čte a nenudí. Výtečné ilustrace v burianovském stylu a přesné kresby koster jen zvyšují informační hodnotu knihy. Rozhodně stojí za pozornost.

Po záhadných stopách Po záhadných stopách Jaroslav Mareš

Výpravná publikace velkého formátu, psaná poutavým stylem, s množstvím faktografického materiálu, doplněná autorovými autentickými zážitky z cest za tajemnými zvířaty. Vynikající, téměř burianovské barevné ilustrace. Skvělá kniha.

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Film nebo kniha? Kevin Costner je výborný, kniha také. Doporučuji oboje, ale asi dřív knihu, protože člověk má tendenci promítat si podobu hrdiny filmu do četby, což je někdy zavádějící. Vždyť kdo si dneska vzpomene, jak popisoval Vinnetoua Karel May? Každý vidí Pierra Brice.

Indolence Indolence Jan Beneš

Zajímavé, čtivě napsané, ale z autora přímo čiší radikální až extrémní antikomunismus, takže se obávám, že ne všechna hodnocení osob jsou objektivní. Rozhodně stojí za přečtení, ale je třeba brát to s rezervou.

08.08.2013 3 z 5