tenax tenax komentáře u knih

Splátka růží Splátka růží Ellis Peters (p)

Přestože bratr Cadfael v průběhu cyklu stárne, stále je ve formě a autorka zjevně taky.

15.08.2013 5 z 5

Havran z Předklášteří Havran z Předklášteří Ellis Peters (p)

Opět jsem spokojen stejně jako u všech předcházejících dílů. Cadfael nemá chybu.

15.08.2013 5 z 5

Veliké tajemství Veliké tajemství Ellis Peters (p)

Skvělé. A protože se mi tady objevilo, že text je příliš krátký, tak skvělé, skvělé, skvělé.

15.08.2013 5 z 5

Pouť nenávisti Pouť nenávisti Ellis Peters (p)

V tomto případu bratra Cadfaela se víc prolíná politická situace doby s běžným klášterním životem benediktinů. Ale je stejně zajímavý jako předchozí díly cyklu. Navíc je zde hodně odkazů na děje a osoby z předchozích knih (Panna v ledu, Zázrak svaté Winifredy). Špičkové oddechové čtení.

14.08.2013 5 z 5

Výkupné za mrtvého Výkupné za mrtvého Ellis Peters (p)

Skvělé čtení jako vždy. A znovu se utvrzuji v názoru, že je dobré číst celý cyklus chronologicky, protože jsou skoro v každé další knize narážky a odkazy na postavy a události z předchozích dílů. Zde je to například postava sestry Magdaleny, dříve Avice z Thornbury, která se vyskytovala už v románu Malonocný u Svatého Jiljí.

14.08.2013 5 z 5

Ďáblův novic Ďáblův novic Ellis Peters (p)

Skvělé jako vždycky, i při druhém čtení s odstupem asi pěti let jsem se bavil stejně jako poprvé.

14.08.2013 5 z 5

Právo azylu Právo azylu Ellis Peters (p)

Hříbče má pravdu, můžu podepsat.

14.08.2013 5 z 5

Panna v ledu Panna v ledu Ellis Peters (p)

Vynikající, stejně jako všechny předcházející. Když člověk dočte, už se těší na pokračování.

14.08.2013 5 z 5

Malomocný u svatého Jiljí Malomocný u svatého Jiljí Ellis Peters (p)

Cadfael je opět skvělý, co dodat?

14.08.2013 5 z 5

Svatopetrský jarmark Svatopetrský jarmark Ellis Peters (p)

Opět perfektní počteníčko, u kterého člověk nekouká na hodiny.

14.08.2013 5 z 5

Mnišská kápě Mnišská kápě Ellis Peters (p)

Opět vynikající detektivka, tentokrát o to zajímavější, že zápletka je postavena na odlišném pojetí práva v té době na anglicko-velšském pomezí, z čehož vyplývá i pátrání po motivu vraždy.

14.08.2013 5 z 5

Jeden mrtvý navíc Jeden mrtvý navíc Ellis Peters (p)

Druhá ze série historických detektivek, opět výborná. Cadfael se zde poprvé setkává s Hughem Beringarem a jeho budoucí ženou Aline. Opět výborné čtení.

14.08.2013 5 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Mistrovsky napsaná historická detektivka, někdy mylně označovaná jako čtvrtá, ale správně první ze série. Skvělé čtení, napínavé, vtipné, navíc s historicky věrnými reáliemi benediktinského řádu a života ve 12. století.

14.08.2013

Herbář pod polštář Herbář pod polštář Václav Větvička

Pohodové čtení, lákající k sehnání dalších Větvičkových knížek. Informačně vydatné, zábavné, psané kultivovaným jazykem.

Návraty na místa činů Návraty na místa činů Václav Větvička

Nabité seriózními informacemi a fakty z přírodovědy, zeměpisu, jazykovědy a historie, přitom velice čtivé. Autor je zkrátka nejen vzdělaný, ale také moudrý pán, kterých není nikdy dost.

Poutník okouzlený rodnou zemí Poutník okouzlený rodnou zemí Václav Větvička

Báječné poetické vyprávění o autorových cestách po českých zemích, tradičně nabité informacemi z místopisu, jazykovědy, historie, botaniky, řemesel, architektury... Přímo láká k cestě po jeho stopách. Těch informací je snad až moc, ale je to vyváženo kultivovaným jazykem, takže vůbec nenudí.

Moje květinová dobrá jitra Moje květinová dobrá jitra Václav Větvička

Kouzelné texty plné člověčiny, trochu v čapkovském stylu. Poetické, přitom nabité informacemi o našem místopisu, etymologii, historii, přírodě a spoustě dalších věcí. Autor je moudrý a vzdělaný pán, nesmírně sympatický nejen v rozhlase, ale i třeba v televizních vystoupeních.

14.08.2013 4 z 5

Agartha – ztracená podzemní říše Agartha – ztracená podzemní říše Alec Maclellan

Autor snad předkládané teorii beze zbytku věří, ale používá argumentaci typu "Jsem přesvědčen, že..., tudíž je to pravda a prokázaný fakt". Zajímavé čtení, ale v oboru spekulativní literatury jsou jiní daleko přesvědčivější.

14.08.2013 2 z 5

Velké procesy: Právo a spravedlnost v dějinách Velké procesy: Právo a spravedlnost v dějinách Uwe Schultz

Zajímavé čtení, pohled na historii trochu jinak.

14.08.2013 3 z 5

Vzpomínky na minulost Vzpomínky na minulost Klaus Aschenbrenner

Zajímavá a dost přesvědčivá variace na "dänikenovské" téma. Všechny podobné knihy jsou přinejmenším zneklidňující a k zamyšlení.

14.08.2013 3 z 5