Taklamakan Taklamakan komentáře u knih

Obrať koně! Obrať koně! Ivan Diviš

Jedna ze slabších Divišových sbírek. Přestože obsahuje některé velice silné básně s filozofickým přesahem, je v ní také velké množství vaty a určitého grafomanství. Proškrtání o polovinu by jí určitě prospělo.

14.01.2016 3 z 5

Elév Elév Philip Roth

Komentář Roberta Cam(em)berta je smutným důkazem, kam se dostane literatura, když ji hodnotí ubohý zakomplexovaný primitiv bez špetky inteligence a schopnosti chápat dílo v celé jeho komplexnosti. Naopak. Každý, kdo si přečte následující úryvek (a pozorně celou knihu), dospěje k závěru, jak důležitou interpretaci Deníku tady Philip Roth přináší. Velký americký autor má ale v Čechách bohužel smůlu na čtenáře.

"Jak by i ti nejotupělejší z obyčejných mohli přehlížet, co se dělo Židům jen proto, že jsou Židé, jak by i ti nejzpozdilejší z jinověrných mohli nechápat, oč šlo, když si v Het Achterhuis přečetli že si Frankovi jednou za rok zazpívali neškodnou chanukovou píseň, řekli pár hebrejských slov, zapálili pár svíček, vyměnili pár dárků - obřad trval kolem deseti minut - a to bylo vše, co z nich dělalo nepřítele."

Mimochodem - kniha obsahuje i velmi závažnou pasáž o moderní reflexi antisemitismu, která je vložena jako ilustrace k nutnosti spisovatele přervat pouta s prostředím, z něhož vyšel.

27.11.2015 4 z 5

Země bez zákona Země bez zákona Jindřich Rohlík

Chcete-li znát můj názor, podívejte se do sekce "Recenze".

24.11.2015 2 z 5

Tommy Taylor a falešná identita Tommy Taylor a falešná identita Mike Carey

Super, konečně tenhle klenot vychází v češtině.

27.09.2015 5 z 5

Mike’s Place - Pravdivý příběh o lásce, blues a teroru v Tel Avivu Mike’s Place - Pravdivý příběh o lásce, blues a teroru v Tel Avivu Jack Baxter

Přiznejme si to. Sebevražedné atentáty jsou další z hrůz, které dennodenně pouštíme druhým uchem ven. Staly se pro nás mediálním klišé, které nedokáže pohnout. Je jich přeci tolik a jsou tak vzdálené... Hlavní přínos Mike's Place je v tom, že jednou takovou "dalšízmnoha" událostí zpřítomňuje a dostává pod drobnohled. Činí tak tím, že líčí příběhy lidí spjatých s barem a dělá to prostřednictvím vypravěče - filmaře a autora komiksu v jedné osobě - který lidi okolo bluesového podniku osobně poznal. Problém je, že Baxter i Faudem nějak neumějí vystoupit z role dokumentaristů. Tedy těch, kteří se dívají přes hledáček kamery a za tím sklem si drží odstup. Po celou dobu čtení jsem nedokázal k žádné z postav nijak blíž proniknout. Sledoval jsem, co dělají, jak mluví, ale stejně mi zůstaly vzdálené. Jediné, kde se autorům daří navodit emoce, jsou vypjatě patetické scény. Žádnou psychologickou drobnokresbu ale nečekejte. Rozjezd je pomalý a kniha mě osobně nejvíce bavila v části těsně před, při a těsně po atentátu. Joe Sacco tohle umí lépe. Ale i tak je fajn si Mike's Place přečíst. Není to špička, ale pro zájemce o "normální" život v Izraeli dost dobré.

20.08.2015 3 z 5

Popel a prach Popel a prach Jarosław Grzędowicz

Hodně se mi líbila sbírka povídek Vycpávač zvířat a protože jsem Grzedowizce do té doby neznal, s chutí jsem sáhl po samostatném románu. Leč nebyla to dobrá volba. Z celé knihy je nejucelenější prolog, který zřejmě vzniknul jako samostatná povídka. Na ní se spisovatel později odhodlal navléci román, ale bohužel neudržel nastavenou laťku. Kniha se rozjíždí dobře, je svižná a nechybí humor, který dokážu ocenit. Ovšem později se děj rozpadne, rozplizne a když už se zdá, že snad bude muset přijít další díl, aby autor celý příběh dopověděl, vyřeší se vše asi na dvou stranách podivného deus ex machina, který vzhledem k předcházejícímu příběhu nemá příliš valnou logiku. Navíc, co mi opravdu vadilo, byla milionkrát obehraná zápletka s tajným řádem, křesťanstvím atd. Jako bychom ani nečetli knihu, ale hráli x-tou variantu příběhu počítačové adventury Broken Sword. Nicméně, nemám ve zvyku odsoudit spisovatele po jednom nezdaru. Pán ledové zahrady má dobré recenze, takže vzhůru za dobrodružstvím!

07.08.2015 2 z 5

Do propasti Do propasti Bernd Perplies

Důstojné vyvrcholení celé série. Už není čas na příliš okecávání, děj má spád a jede ke strhujícímu finále.

20.05.2015 5 z 5

Stallo Stallo Stefan Spjut

Pokud byla kniha myšlena jako literární adaptace zoufalé nudy, povedla se znamenitě.

09.05.2015 2 z 5

Muž bez dechu Muž bez dechu Philip Kerr

Neuvěřitelně hloupá kniha. Hrdina je multitalentovaný asi jako James Bond a průzračně správňácký, že byste mu nejradši jednu vrazili. V éře nejtužšího nacistického režimu se chová a mluví tak, že by ho museli okamžitě popravit. Jednoznačné zklamání.

09.05.2015 1 z 5

Učenec jediné svíce Učenec jediné svíce Wallace Stevens

Hluboká, filosoficky laděná lyrika jednoho z nejvýznamnějších amerických básníků 20. století.

10.03.2015 5 z 5

Mrtvá doba Mrtvá doba James O’Barr

Původní Vránu mám hodně rád, jenže tohle je bohužel jen prachobyčejná vyvražďovačka bez jakékoli přidané hodnoty. Ždímání původního tématu do mrtě už nemá smysl.

10.03.2015 2 z 5

Básník (Román o Ivanu Blatném) Básník (Román o Ivanu Blatném) Martin Reiner

Klobouk dolů před panem Reinerem za to, jak dokázal proplout celou dvacetiletou Odysseou přípravy téhle knihy. Dokážu si dost dobře představit zoufalství při autorských "zákysech", měsíce strávené v archivech a oči zkažené luštěním rukopisů našich literátů.
Podařilo se mu složit obdivuhodnou koláž, která dohromady podává poměrně ucelený obraz literárního života první poloviny 20. století v Československu. Básníka lze s klidným srdcem doporučit všem zájemcům o populárně podanou literární historii, zákulisí tvorby a pikantní historky o spisovatelích.
Zároveň si ale myslím, že řekněme literárněvědná a "novinářská" práce převážila nad románovým psaním. Reiner nevyužívá příliš stylotvorných prvků jako romanopisec a kniha je tak opravdu spíše jednou obdivuhodnou reportáží, která nechává zaznívat i přesně citované historické dokumenty. Místy mě rušilo odbíhání od hlavního tématu a příliš široký záběr, který se autorovi nepodařilo zkrotit do jednoho vydatného proudu.
Pokud bych měl srovnávat s obdobnou knihou, jakou je Petrkov 13 od Lucie Tučkové, tak právě román o životě francouzské básnířky Suzanne Renaud z klávesnice mladé autorky je sevřenější a podle mě i lépe zvládnutý.
Prostě - Básní není dokonalá kniha, není to ani obrovské literární dílo, ale velice poctivě vysezené vejce, které možná není zlaté, avšak své místo v českém literárním provozu a četné čtenáře si určitě najde. A to je dobře.

20.02.2015 4 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Červenák dokazuje, že žánr historické detektivky umí čím dál líp. Druhý díl dobrodružství Barbariče, Steina & Jaroše je ještě o chlup lepší než banskoštiavnický úvod nové ságy. Spisovatel rudolfinskou éru nijak nepřikrášluje, naopak se snaží o špinavý obraz té doby a dokazuje, že lidé - s jejich touhami, intrikami a slabostmi jsou stále stejní. Pro příznivce soubojů nechybí nějaký ten šerm, hlavně ale děj táhne spletitá detektivní linka a také postupně odhalovaná záhada v osobním životě jednoho z hrdinů. Kniha bohužel trochu ztrácí na tempu těsně před vrcholem. Finále je ale řemeslně opět dobře zvládnuté.

08.02.2015 4 z 5

Úděl umělce – Duchampovské meditace Úděl umělce – Duchampovské meditace Jindřich Chalupecký

Chalupeckého stěžejní dílo, které vychází z desítek let studování francouzského umělce, jejich korespondence i osobních návštěv výstav ve světě. Představuje komplexní pohled na Duchampa jako mnohovrstevnatou a nesmírně komplikovanou osobnost, jejíž intelektuální přesah je daleko větší, než by se laikům obeznámeným leda tak se zprofanovanou Fontánou (záchodovou mušlí vystavenou v muzeu), mohlo zdát. Jednoznačně doporučuji.

05.02.2015 5 z 5

Dhampir Dhampir Barb Hendee

Tahle kniha mě příjemně překvapila. Čekal jsem klasické šestákové béčko, u kterého si prostě oddechnu a za dva dny na něj zapomenu. Ano, obsahuje nějaká klišé, ale ta u tohoto žánru čekám a nepovažuji je nutně za chybu. Naopak musím vyzdvihnout pokus o psychologické vykreslení - a to jak dvojice (anti)hrdinů, tak i nepřátelské upíři skvadry, která rozhodně nepůsobí jako obyčejný tupý cannon fodder pro meče a dýky ústředních postav. Postupné odhalování "záhadného" Mageiřina původu se dá odhadnout po pár stránkách, stejně jako role jejího tajemného našeptavače. Oproti tomu už jen fakt, že všechny plány hrdinů nevycházejí podle plánu, dává ději punc špinavé fantasy, kterou můžu. Dal bych 3,5 hvězdičky,. leč to tady nejde a trojka mi přijde tak nějak smutná. Takže ve zdejším hodnocení 4*.

01.02.2015 4 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Krásná, hravá kniha, u níž se stejnou měrou pobaví děti i dospělí. Pan Durrell měl neobyčejnou fantazii. Spolu s vynikajícím překladem vzniká lahůdka, kterou není dobré si nechat ujít.

25.01.2015 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Sapkowski to dokázal. Tenhle večírek pro pamětníky se mu povedl. Ve svém věku už se patrně
nikdy nepustí do další složité a náročné ságy. Sám si musí být vědom, že zaklínačskou sérii
nepřekoná.
Proto se rozhodl k logickému kroku. Podobně jako kdysi Joseph Heller v závěru života povolal
postavy ze své nejslavnější knihy Hlava XXII do jejího pokračování Zavíráme i Sapkowski
pozval staré známé a rozhodl se to s nimi ještě jednou pořádně rozjet.
To je ten důvod, proč v knize příliš nevysvětluje, kdo je kdo a co znamená. Ač se čistě
technicky vzato jedná o prequel, je si polský autor moc dobře vědom, že se do jeho četby
pustí hlavně fanoušci ságy o bělovlasém rivském bijci.
A ti v novele najdou přesně to, co chtějí. Geralt, Marigold, dokonce i Yennefer se dějem
mihne. Člověk se tak jen lehce usmívá a se zaujetím sleduje, jak si stará parta vede.
Sapkowského bychom mohli právem nařknout z jistého kalkulu. Je dostatečně inteligentní, aby
věděl, že právě zaměřením na odrostlé čtenáře svých předchozích knih zahraje zejména na
strunu sentimentu a nostalgie. Fanda mu pak leccos odpustí.
Ono toho ale k odpouštění není mnoho. Dějové skoky se dají v pořádku sledovat. Zbytečná mi
přišla jen linka s dívkou Nimue a celkově rozvláčný a zbytečně dovysvětlující konec, kde
právě do krajnosti natahovaná struna nostalgie už hrozila každou chvíli prasknout.
Jinak ale musím ocenit pokus o trochu mladšího, trochu rozvernějšího zaklínače. I Geralt
nemohl být vždycky zahořklý a plný tmy. Moderní jazyk, souboje, humor i sex dělají z Bouřkové
sezóny po většinu času svižný koktejl, který se dobře čte a podněcuje chuť se i v roce 2015
vrátit k dalším knihám série a znovu si ji "projet".

15.01.2015 4 z 5

Květinová zkouška Květinová zkouška Jay Lake

Pokud by existoval nějaký Výbor na obranu týraných knižních postav, měl by před ním jednoznačně stanout Jay Lake. V Květinové zkoušce podává mnohovrstevnatý obraz města, které se díky jeho talentu stává jednou z postav příběhu. Američan však netrpí přehnaným sentimentem a čtveřici pragmatických antihrdinů vystavuje peripetiím, které jsou mnohdy daleko za hranicí tortury.
Kniha se rozbíhá pomalu. Zhruba prvních sto stran jsem se často marně chytal stébel, abych se neutopil v přívalu informací, dějů a lidí. Pak se něco zlomilo a byl jsem uvnitř. Lake umí příběh slušně tempovat, na škodu jsou pro mě jen někdy až příliš košaté popisy.
Velkým plusem však je, že se všechny nitky včetně drobných náznaků rozmístěných po celé knize, na samém konci spojí. A to takovým způsobem, že jsem v prvotním nadšení uvažoval o absolutním hodnocení. Nakonec ale střízlivost převážila. Proto čtyři hvězdy.

15.01.2015 4 z 5