Učenec jediné svíce

Učenec jediné svíce https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60072/mid_ucenec-jedine-svice-BNp-60072.jpg 5 9 2

Reprezentativní výbor z celoživotní tvorby jednoho z klíčových amerických básníků 20. století.

puml
24.11.2021 4 z 5

Velmi dobrý výbor. Líbí se mi leckdy vtipné názvy básní a občas nějaký ten verš, ale celkově mě to spíš nudilo. Nějak se nedokážu na Stevense naladit. Jsou tam parádní místa, ale jako celek to na mě působilo takovým až akademickým dojmem. Čas od času se ale ke Stevensovi vracím, ty jeho básně mají v sobě určitou dráždivost a možná je jeden docení až časem, ale spíš mi občas přijde, že Stevens je zkušený kejklíř, iluzionista a estét, který prostě ví jak správně zahrát na modrou kytaru, aby z toho byli všichni paf; a to nemyslím jako výtku, naopak, každá slušná poezie má v sobě dávku určité stylizace, jen mi to v tomhle případě prostě nějak nesedí. Celkově mi tak Stevens přijde jako dost přeceňovaný básník. Ale i tak doporučuji.

Taklamakan
10.03.2015 5 z 5

Hluboká, filosoficky laděná lyrika jednoho z nejvýznamnějších amerických básníků 20. století.

americká literatura výbor z díla

Wallace Stevens
americká, 1879 - 1955
1987  91%Horoskop orloje
1973  100%Muž s modrou kytarou
2008  96%Učenec jediné svíce
1981  100%Planéta na stole
2007  95%Adagia

Kniha Učenec jediné svíce je v