swon swon komentáře u knih

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Nesuď knihu podle obalu - to jednoznačně platí u mě v případě této knížky. Z grafické stránky jí podle mě není absolutně co vyčítat. Při koupi v knihkupectví jsem měla radost, když jsem jí začala listovat. Byla v mých očích krásná...
Pak jsem začala číst a celou dobu jsem přemýšlela nad tím, co je ta message celého textu. Aňu Geislerovou obdivuju jako herečku, psaní by ale měla přenechat jiným. Stránky Elle to jednou měsíčně snesou, na plnohodnotnou knihu to nestačí.

27.12.2016 3 z 5

Brooklyn Brooklyn Colm Tóibín

Málokdy se mi film líbí více než kniha. V tomto případě tomu ale tak bylo. Nepochybně mě velmi ovlivnilo, že jsem film viděla dříve. Postavy tak u mě v hlavě vypadaly jako herci, kteří je ve skutečnosti hráli. A i scénář mi nakonec přišel lepší než knížka, byť ve většině případů film kopíroval knihu. Na můj vkus příliš mnoho popisů niterných pocitů Eilis, méně děje v přímé řeči, který by knížku rozhodně oživil. Na druhou stranu je to příjemné čtení, které člověka intelektuálně neunaví :-) Rozhodně se dá přečíst rychle, není potřeba od ní utíkat a odpočívat.

03.09.2016 3 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Po přečtení několika komentářů jsem přemýšlela, jestli se knížku vůbec kupovat. Řeknu to jednoduše: mně se to líbilo. Nepřijde mi, že by tam bylo tolik postav, že bych zrovna nevěděla, o kom je řeč. Nehledě na to, že je to zajímavá sonda do života dnešní společnosti. Osud Crystal a jejího malého bratra, myslím, hovoří za vše. A J.K. Rowling je prostě brilantní vypravěčka.

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Než jsem četla rozhovor s Viktorem Janišem, nikdy jsem ani o Michelu Faberovi neslyšela. Jeho povídání o těžkostech překladu, na kterém několik let pracoval, mě natolik zaujal, že jsem si řekla, že tu knížku prostě musím přečíst. Od pohledu to byla challenge, těch tisíc stran je dost, ale po přečtení ve mně něco zůstalo. A bude to tam ještě dlouho. Zvláštní pocit, který se nedá popsat slovy. To si člověk musí přečíst, zažít a sám uvědomit. Na rovinu říkám, nejedná se o oddechovou četbu. Některé pasáže byly hodně náročné, za mě to ale jednoznačně stojí za to.

Zavolejte sestřičky Zavolejte sestřičky Jennifer Worth

Knihu jsem četla později, než jsem viděla seriál z dílny BBC. Místy jsem si říkala, že seriál se mi snad líbí i víc, protože je tam více rozvinutý i osobní příběh Jenny, což je v knize spíše okrajové téma. Přesto velmi doporučuju všem - rozhodně stojí za přečtení. Často mě udivilo, v jakých podmínkách lidi v (pro mě vyspělé Anglii) v okolí Docklands žili.