surfrider_ surfrider_ komentáře u knih

Knížka pohádek Václava Říhy Knížka pohádek Václava Říhy Václav Říha (p)

Z knihy je znát, že spisovatel byl profesně historik. Po odborné stránce je asi kniha přínosná. Bohužel témata pohádek se dost opakují a není to proto moc čtivé ani zábavné.

16.03.2024 3 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

Deziluze po návratu do míst z dětství. Zvláštní kniha, na kterou člověk hned tak nezapomene.

16.03.2024 3 z 5

Troje housličky Troje housličky Anton Habovštiak

Na první pohled obyčejné příběhy, ale pěkně napsané a dobře se to četlo. 90%

16.03.2024 4 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Dočetli jsme Púových dvacet příběhů (vydání nakladatelství Albatros z r. 1988). Už dlouho jsem nečetl tak bezobsažnou knihu.

15.01.2024

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Četl jsme opakovaně 5ti leté dceři, kniha se jí moc líbila. Máme nové vydání ilustrované paní Zmatlíkovou.

20.12.2023 5 z 5

Dědečku, vyprávěj - Příběhy starého Orientu Dědečku, vyprávěj - Příběhy starého Orientu Ladislav Špaček

Zatím nejpovedenější dětská kniha od pana Špačka, na kterou jsme narazili. Klobouk dolů.

20.12.2023 5 z 5

Jožánek Jožánek Jan Ryska

Děj je slabší odvar Honzíkovy cesty. Knížka, vydaná v r. 1966, obsahuje povedené ilustrace Heleny Rokytové.

20.12.2023 3 z 5

Prasátko na útěku Prasátko na útěku Arnold Lobel

jedna z těch slabších Lobelovek

21.06.2023 3 z 5

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Krátké hororové povídky s pointou ve stylu Švadrlíkova černého humoru. Ideální odpočinkové čtení k vodě.

01.06.2023 3 z 5

Zpovědník vrahů Zpovědník vrahů Slavomil Hubálek

Nenadchne ani neurazí.

13.05.2023 3 z 5

Wabi Ryvola: Poselství 2 Wabi Ryvola: Poselství 2 Petr Růžička

2. část unikátního sborníku Wabiho písniček. Velký díky autorovi za zpracování téhle přehledné knížky.

09.05.2023 5 z 5

Helenka a Princezna Helenka a Princezna Eduard Petiška

Hezká knížka. Půjčím jí dceři znovu, až se bude učit číst.

09.05.2023 4 z 5

Martin v ráji Martin v ráji Jan Ryska

Děj není přiliš nápaditý. Prostý příběh o klukovi z města, který se přestěhuje s rodiči do Chlumu u Děčína a objevuje venkov. Na knize bylo věnování sestře od učitelek z MŠ.

02.05.2023 2 z 5

Hurvínek hlavou rodiny Hurvínek hlavou rodiny Vladimír Straka

Vcelku tenký sešit a trochu kostrbaté čtení. Pětiletá dcerka to ale byla schopná pobrat a myslím, že se jí příběh líbil. :-)

02.05.2023 3 z 5

Lékařův maraton Lékařův maraton Jaroslav Skála

Profesně-osobní životopis alkohologa Doc. MUDr. Jaroslava Skály, zakladatele první záchytné stanice. Kniha je strukturovaná chronologicky na čtyři části a doplněná fotkami. Obsahuje vzpomínky Skály jako alkohologa (mj. postřehy z pracovních cest a kongresů v zahraničí) ale obsahuje i četné informace o něm jako amatérském sportovci (např. poznámky o oblíbených bežeckých a turistických trasách a sportovních výkonech).

citace z knihy

"MAXIMY
Nalezl jsem zalíbení postupně v mnoha z nich. S odstupem času bych se však omezil na čtyři.
a, V letech 40.-50. to bylo kotulánovské a garribaldovské "Kdo chce, ten taky může."
b, V druhé polovině let 50.-60. to bylo záchytkovské "Nebát se a neubližovat." bylo vzorem i pro personál
c, V letech 80. a 90. se hodilo a osvědčilo především "Být uprostřed dění a nikomu při tom nepřekážet, nikoho neohrožovat." Aplikoval jsem tuto maximu se zdarem při vedení sekce a později Společnosti pro psychoterapii a rodinnou terapii.
d, Jako celoživotní jedničku bych si určitě vybral maximu
"Ber a dávej"."

02.05.2023 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Svět totalitní společnosti, systému, který vytvořil všudypřítomnou kontrolu nad obyvateli a jejich myšlením... Na planetě zůstaly tři totalitní světy Oceánie, Eastasie a Eurasie, které jsou v permanentní válce. Důvodem nejsou ani tak územní zisky, jako záměr, aby zůstaly v chodu kola průmyslu, aniž by vzrostlo bohatství jednotlivce. Převážná část obyvatelstva světa (proléti) žije v naprosté bídě. Hlavní hrdina Winston Smith, obyvatel Londýna, hledá svědectví o svobodném životě před revolucí a možnosti, jak se vymknout kontrole zvráceného systému a připojit se k hnutí proti straně a Velkému bratrovi, přestože si uvědomuje, že dříve nebo později bude zničen, jako ostatní. Kniha v závěrečné třetině graduje a má strhující závěr.

Orwell velmi trefně vystihl charakteristky totality, mnohé znaky jeví dnešní doba (jednostranné a sugestivní informování z médií, sdílení informací o místě zařízení a aktivitě na internetu, vytváření databází při bezkontaktních platbách, COVIDové restrikce apod.)

02.05.2023 5 z 5