Knížka pohádek Václava Říhy

Zásluhou našich buditelů, jako byli Karel Jaromír Erben, Božena Němcová a další, máme zaznamenány lidové pohádky, které vznikaly v minulých staletích a které by jinak v moderní době pozvolna upadly v zapomnění. Pohádky však vznikají stále. Dokladem toho je tato kniha novodobých pohádek napsaných na staré náměty, asi tak, jako vznikají ohlasy lidových písní. Pro čtenáře od 8 let. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27482/knizka-pohadek-vacla-27482.jpg 4.819
Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros

mot33
24.12.2016

Tutu knihu miluji od mala a vdnešní době zvlášť .Popravdě oceňuji kresby C.Boudy.Dále musím přiznát že též mám rád výběr pohádek z této knihy která vyšla LP,a dodnes si jí stále dokola pehrávám.

Pajina68
27.09.2016

Kdysi jsem si ji vypůjčila v knihovně a hrozně moc se mi líbila. Nikdy jsem na ni nemohla zapomenout a když jsem ji náhodou objevila u nás ve školní knihovně, kde jsem byla na brigádě vyřazovat staré knihy, byla jsem na vrcholu blaha, když jsem si ji mohla vzít domů. Byla vyřazená. Já z ní měla radost jako malá holka. Dodnes ji opatruji a četla jsem ji i svým dcerám.

Hanina61
01.09.2015

Pamatuju si, jak jsem kolem ní chodila v druhé třídě do školy, byla za výlohou maličkého knihkupectví, trůnila tam uprostřed a já od ní nikdy nemohla odtrhnout oči. O Vánocích jsem ji pak našla pod stromečkem, spolu s vepsaným věnováním od mé babičky. Já ty pohádky přímo hltala. A ty nádherné ilustrace pana Boudy, na ty jsem se nemohla vynadívat. Po mnoha letech jsem z ní čítávala svým synkům, když byli malí. Bzí bzí, osel ušatý... Uběhla další spousta let, o knížku jsem přišla v koloběhu života, dlouho jsem ji hledala a pak ji jako zázrakem objevila v jednom antikvariátě. A tak ji mám znovu, sice bez babiččina věnování, a těším se, až z ní, sama už taky babička, budu číst svému malému vnoučkovi. PS. Od té doby miluju ilustrace Cyrila Boudy.

reader.007
31.03.2015

Tato knížka na mě dělá velmi rozporuplný dojem. Jsou v ní pohádky krátké i dlouhé, známé i neznámé, veselé i smutné, zábavné i nudné, ale ten hlavní rozkol ve mě způsobuje fakt, že jsou tu popisy ze kterých se pomalu slepují zuby, jako např.
"Královna byla nejen neslýchaně krásná, ale také neobyčejně duchaplná a princ byl stejně dokonalý jako ona, takže se zabývali jen půvabnými věcmi."
ovšem na druhou stranu tu lidský život znamená asi tolik, jako život švába a tak se to v knize jen hemží poměrně morbidními způsoby, jak se dá sejít ze světa. Musím se smát když si vzpomenu jak se moji rodiče pohoršovali když jsem nechala dceru sledovat Jurský park, zatímco v této knize se nacházejí i věty typu
"Tatínek jim v létě umřel, padl na něj poražený smrk, přinesli ho domů, měl rozmáčknutou hlavu, nebylo poznat ani, kdo to je."
Takže jako sbírka pohádek to u mne příliš neuspělo, nicméně jsem si sehnala vydání s překrásnými ilustracemi Cyrila Boudy a protože toho v srdci nosím od chvíle kdy jsem po prvé nahlédla do Cibulových Pražských pověstí, nevzdala bych se ho ani za nic. Ale dětem před spaním budu raději číst něco méně drastického, například Boženu Němcovou :-)

mike007
07.07.2014

Tu jsem jako malý kluk miloval. A stále ji mám ještě doma.

yloveiou
08.01.2013

Nejkrásnější pohádky mého dětství, mají je i naše děti.

Václav Tille

Václav Říha (p)