SSTknihy SSTknihy komentáře u knih

Alexandra Alexandra Vladimír Klevis

Příběh dívky, která toužila po lásce a pohodlném životě, ale ve chvíli, kdy to všechno měla doslova na dosah ruky, pochopila, že stojí o úplně jiné hodnoty. Spíš slabší z Klevisových knih, ale díky jeho stylu a smyslu pro humor čitvé.

Všichni jsme děti bohů Všichni jsme děti bohů Erich von Däniken

Pokračování slavných Vzpomínek na budoucnost, ve kterém se autor soustředí více na hledání důkazů pro svou teorii v bibli, především Starém zákoně. Nebojí se odvážných biologických hypotéz a nechybí ani „věrohodné“ důkazy o existenci UFO.

Svatební noci Svatební noci Eduard Petiška

Povídky, zachycující milostné příběhy, šťastné i ty, které se vyvedly méně. Vztahy mužů a žen v mnoha variacích. Svatební noci, které se nemusejí odehrávat jen o svatební noci.

Moll Flandersová Moll Flandersová Daniel Defoe

Fiktivní paměti ženy, která ve vězení narozena a svou matkou odhozena, rozhodla se, že se jen tak nevzdá a jednou se stane opravdovou dámou. Že ta cesta vedla přes mnoho postelí, podsvětím galerky, přes krádeže a podvody i několik sňatků, nezabránilo tomu, aby svůj život zakončila jako úctyhodná bohatá plantážnice a zemřela jako ctnostná kajícnice. Naštěstí tomu pan Defoe dokázal vdechnout věrohodnost a literární úroveň, takže z toho nakonec bylo docela pěkné počtení.

10.09.2018

Sešli se v Bagdádu Sešli se v Bagdádu Agatha Christie

Jedna z detektivek slavné autorky, kde nevystupuje žádný z jejich oblíbených detektivů. Tahle je ze šuplíku příběhů o tom, „kterak se krásná dívka připletla ke špionážnímu dobrodružství mezinárodního rozsahu a svým šarmem a důvtipem pomohla zachránit svět“. I když hlavního padoucha odhalíte prakticky okamžitě a celá zápletka je tak trochu úsměvná, pořád je to Agatha Christie, která své řemeslo prostě ovládala a ani v tomto případě čtenáře nezklamala.

10.09.2018 3 z 5

Absolventka nultého ročníku Absolventka nultého ročníku Marie Kubátová

Příběh o tom, kterak se studentka Andula zamilovala do svého profesora a prožila s ním první lásku. Načež zmoudřela, uvědomila si, co doopravdy chce a s milým Evženem se rozešla s vědomím, že se přeci může stát i její druhou, už mnohem dospělejší, láskou.

Beethoven a džínsy Beethoven a džínsy Krystyna Siesicka

Příběhy sourozenců, kteří řeší běžné i méně běžné problémy dospívajících se svými rodiči a se svými láskami.

04.09.2018 2 z 5

V každém okně Julie V každém okně Julie Stanislav Rudolf

Jeden internát střední školy, jeden dívčí pokoj, několik osudů. Během jediného večera a noci se tu odehrávají větší i menší dramata dospívajících dívek. Nechybí starosti s láskou, nevyřešené spory s rodiči, bouřlivá oslava narozenin či uprchlý trestanec. Jedna z kratších novel Stanislava Rudolfa, která by si možná zasloužila trochu větší prostor.

Sbohem, maturito Sbohem, maturito Karel Štorkán

Příhody jedné maturitní třídy, kde spolužáci řeší běžné problémy dospívajících – první lásky, rodinné rozepře, budoucí povolání. Kniha je psána jako školní časopis, takže samotný příběh je doplněn různými povídkami a fejetonky.

Čtení o psaní Čtení o psaní Václav Lacina

Více než sedmdesát let stará kniha, která i dnes strčí mnohé kurzy tvůrčího psaní do kapsy. Osobně mám nejraději parodie na různé literární žánry, vycházející z jednoho tématu nebo rozhovor užvaněného a sebestředného novináře, který si během dialogu vlastně vystačí úplně sám.

01.09.2018 4 z 5

Tajemství životního stylu aneb Tvůj osobní trenér a rádce Tajemství životního stylu aneb Tvůj osobní trenér a rádce Hanka Kynychová

Známá cvičitelka popisuje svou cestu za zdravým životním stylem. Přináší praktické rady a návody na cvičení, zdravý jídelníček a správný způsob relaxace. Kromě fotografií je přiloženo i praktické DVD.

01.09.2018 3 z 5

Lidé a móda Lidé a móda Odolen Zítek

Encyklopedický přehled vývoje oděvní módy na evropském i americkém kontinentu. Pohled na to, jak se vyvíjela, odkud pocházela, kam směřovaly trendy a jak často se měnily a proč. Důraz je kladen především na ženskou módu. Kniha vyšla v šedesátých letech a tomu odpovídá i její pojetí. Tam, kde autor rozebírá historii, jsou jeho poznatky přínosné, čím více se blíží do současnosti, tím víc je znát už značná zastaralost knihy.

01.09.2018 3 z 5

Falešná Pařížanka Falešná Pařížanka Kamila Boudová

Cesta jedné obyčejné české holky, která si vysnila úžasnou kariéru v módním průmyslu a vydala se za svým snem až do Paříže, aby nakonec zjistila, že její hodnoty i smysl života tkví v něčem úplně jiném - v udržitelné módě, její propagaci a v životním stylu, který možná jednoho dne pomůže zlepšit náš svět k lepšímu. Pohodové čtení se zajímavými informacemi ze světa módního průmyslu a hezkými myšlenkami.

19.08.2018 3 z 5

Modrý déšť Modrý déšť Stanislav Rudolf

Jeden ze slabších příběhů Stanislava Rudolfa. Příběh čtrnáctiletého Petra, který vlastnoručně lepí balón, a přitom poznává falešnou tvář přátelství, mě zrovna moc neoslovil.

Andersenka Andersenka Iva Hercíková

Andrea má tak trochu nos nahoru, a když si ji filmaři vyberou do užšího kola pro případné natáčení, považuje se rovnou za filmovou hvězdu. Když se pak ukáže, že to s tou hvězdnou kariérou nebude až tak růžové, začne si vymýšlet historky, že by i Andersen záviděl. Jenomže se jí to poněkud vymkne z ruky a bude mít co dělat, než dá věci zase do pořádku. No, ještě, že má po svém boku věrného přítele Donáta!

Modrý vrabec Modrý vrabec Anna Brodele

Inka má po maturitě, ale zatím netuší, co bude dál. Rodiče jí nerozumí, kamarád z dětství už není tak zábavný a kluk, do kterého je zamilované se ukáže být poněkud povrchním. Nakonec začne pracovat v divadle a postupně si uvědomuje, že je třeba koukat se na věci kolem sebe trochu méně sebestředným pohledem. Klasický dívčí románek.

Na semaforu zelená Na semaforu zelená Stanislav Rudolf

Skvělé téma skvělého Stanislava Rudolfa. Je fakt, že ať už psal o čemkoliv, vždycky to mělo hlavu a patu, příběhy působily věrohodně, byly vtipné, skvěle napsané a to morální poučení na závěr se vždycky alespoň malým háčkem zaseklo a zapůsobilo. Stejně tomu tak bylo i v případě tohohle románu. Když to čtete přibližně ve věku hlavní hrdinky, tak s ní tak hrozně moc souzníte a chápete ji. A o pár let později by jí člověk nejraději přetrhl jako hada a vlastní děti zamkl v komoře. A o tom holt ten život je.

14.08.2018 4 z 5

Čas pampelišek Čas pampelišek Jarmila Dědková

Hlavní hrdinka studuje konzervatoř, ale hudba ji moc nebaví, spolužáci se jí protiví, nemá žádné opravdové kamarády a její přítel Dušan zase nevoní ostatním. Teprve návštěva tanečních v ní krok za krokem probouzí lásku k hudbě i k hodnému Jirkovi. A prázdniny jsou na obzoru, tak co víc si přát. Takové spíš jednoduché, nenáročné čtení.

Obrazy z dějin národa českého Obrazy z dějin národa českého Vladislav Vančura

Tak si tak představuju, že by se Kosmův příběh odehrával v současné době. Starý pán by seděl někde pěkně v hospůdce, poslouchal by příběhy štamgastů a umně by je pak převáděl do knižní podoby. Bezstarostný život by ale přeťala smrt jeho milované ženy a jemu by pak zbyly už jenom ty příběhy. Bohužel z pera pana Vančury to bylo tak trochu nezáživné, poněkud archaické a hlavně povinné.

14.08.2018

Báječná holka Báječná holka Danielle Dušková

Když se holka z vesnice ocitne uprostřed velkoměsta a vnese do měšťácky usedlého života svěží vítr, nemůže z toho vzniknout žádná nuda. Adina si svůj prázdninový pobyt u příbuzných užívá naplno a stejně tak její noví kamarádi, sourozenci Filip a Dagmar, kterým tohle malé vytrhnutí z každodenní nutné reality přijde víc než vhod.

19.07.2018 3 z 5